SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kruk kupuje serwis pożyczkowy Wonga.pl za 97,1 mln zł

Firma windykacyjna Kruk podpisała umowę kupna spółki Wonga.pl zarządzającej serwisem internetowym o takiej samej nazwie oferującym pożyczki gotówkowe. Wartość transakcji to 97 mln zł.

Piotr Krupa, prezes firmy KrukArticle

Dotychczas Wonga.pl należała do brytyjskiej firmy Wonga Worldwide Limited. W komunikacie giełdowym Kruka podano, że na kwotę transakcji składa się 3 mln zł za udziały Wonga.pl i prawa do własności jej marki oraz 94,1 mln zł na spłatę jej zobowiązań wobec dotychczasowego właściciela.

W połowie marca br. Kruk poinformował, że podpisał list intencyjny w sprawie kupna Wonga.pl. Jednocześnie zgłosił do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zamiar przejęcia tej firmy. UOKiK w połowie kwietnia wyraził na to zgodę.

Po co firmie windykacyjnej serwis oferujący pożyczki gotówkowe? - Poprzez inwestycję Kruk wejdzie w zupełnie nowy dla siebie kanał sprzedaży pożyczek w stu procentach online - podkreślił w połowie marca Piotr Krupa, prezes Kruka. - Biznes Wongi jest innowacyjny i efektywny, ale planujemy tę inwestycję przede wszystkim z uwagi na polski zespół, który go prowadzi. W ciągu siedmiu lat działalności w Polsce, stworzył on jedną z najbardziej rozpoznawalnych i uznanych marek consumer finance - dodał.

Dodano, że Wonga.pl jak dotąd udzieliła ponad 1,1 mln klientów przeszło 1,5 mln pożyczek. Sprzedaż pożyczek ratalnych stanowi 90 proc. działalności firmy.

Kruk dokapitalizuje Wonga.pl, nie planuje dalszych przejęć w branży pożyczkowej

W zeszłym tygodniu członkowie zarządu Kruka zapowiedzieli, że firma w br. dokapitalizuje Wonga.pl. - Spodziewamy się, że spółka będzie wymagała finansowania ze strony Kruka być może jeszcze przez kilka lat. Potem już powinna radzić sobie samodzielnie - opisał Piotr Krupa. Zaznaczył, że jeżeli Wonga przez najbliższych parę lat zrealizuje postawione przed nią cele, będzie mogła zacząć ekspansję zagraniczną.

Krupa zapowiedział, że Wonga.pl będzie nadal działała jako osobna firma pod dotychczasową marką.

Członek zarządu Kruka Michał Zasępa stwierdził natomiast, że firma nie rozważa obecnie przejęcia innych spółek pożyczkowych. Zasępa sugerował też, że cena za 100 proc. udziałów Wonga.pl może wynieść ponad 100 mln zł.

W minionym kwartale grupa kapitałowa Kruk zanotowała 305,71 mln zł wpływów sprzedażowych, wobec 285,33 mln zł rok wcześniej. Spłaty od osób zadłużonych z pakietów własnych wzrosły w skali roku o 18 proc. do 426,7 mln zł Jednocześnie Kruk kupił za 179,5 mln zł 37 portfeli wierzytelności, których łączna wartość nominalna to 1,4 mld zł.

Zysk operacyjny firmy wzrósł w skali roku ze 119,95 do 126,29 mln zł, a zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej - z 90,67 do 97,83 mln zł.

Wonga z zyskiem w Polsce, a problemami w Wielkiej Brytanii

Według sprawozdań w KRS w 2017 roku. Wonga.pl przy 108,61 mln zł wpływów sprzedażowych osiągnęła 42,39 mln zł zysku ze sprzedaży i 5,9 mln zł zysku netto. Wcześniej notowała straty netto: w 2016 roku miała 81,49 mln zł wpływów i 5,61 mln zł straty, a w 2015 roku - 53,48 mln zł przychodów i 14,61 mln zł straty.

W 2017 roku koszty operacyjne spółki wyniosły 66,22 mln zł, z czego 17,28 mln zł poszło na pozyskanie klientów (czyli działania marketingowe), a 15,84 mln zł na wynagrodzenia dla pracowników. Na koniec 2017 roku nie miała żadnych zobowiązań długoterminowych, natomiast jej zobowiązania krótkoterminowe to 115,28 mln zł (wobec 94,46 mln zł rok wcześniej) - głównie z tytułu kredytów o pożyczek od podmiotów powiązanych z firmą (108,59 mln zł na koniec 2017 roku).

W styczniu br. z funkcji prezesa firmy zrezygnował Marcin Borowiecki, przeszedł do zespołu platformy Booksy.

W sierpniu ub.r. informowano, że Wonga przeżywa w Wielkiej Brytanii poważne problemy finansowe związane z roszczeniami jej byłych klientów. Wynajęto firmę, która w razie niewypłacalności formy ma zająć się jej upadłością. - Sytuacja w Wonga w Polsce jest stabilna. Ubiegły rok zakończyliśmy zyskiem w wysokości 6 mln zł - zapewniała w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Eliza Więcław z Wonga.pl.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kruk kupuje serwis pożyczkowy Wonga.pl za 97,1 mln zł

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zart?
Juz jakis czas temu wonga zlikeidowal wyrobione wczesniej rabsty lojalnosciowe orzez co stal sie jednym z drozszych parabsnkow. Teraz pewnie bedzie jeszcze gorzej. Trzeba brac kase i odstepowac od umowy dkoro maja taka lichwe
odpowiedź