SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mateusz Grzesiak krytykuje ministra zdrowia za słowa o pandemii. "Życie może wrócić do normalności"

- Nigdy już nie wrócimy do świata sprzed pandemii - ocenił ostatnio szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. „Minister Niedzielski się myli” - odpowiedział Mateusz Grzesiak, psycholog, wykładowca, określany też mianem najsłynniejszego polskiego coacha. Skrytykował ministra za wypowiedź. Skąd tak ostra reakcja na słowa polityka? - Minister, podobnie jak ja, jest z wykształcenia ekonomistą po tej samej szkole, i gdy widzę kolegę po fachu próbującego zaklinać przyszłość na 40 lat do przodu bez właściwej analizy, to etyka zawodowa nakazuje mi adekwatną reakcję - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Grzesiak.

Mateusz Grzesiak, fot. Kat PiweckaArticle

Wywiad z ministrem Adamem Niedzielskim ukazał się w Tvn24.pl 3 kwietnia. Niedzielski stwierdził m.in. że „nigdy już nie wrócimy do świata sprzed pandemii”. Ocenił, że pokolenie dzisiejszych 50- i 40-latków będzie do końca swoich dni żyło w stanie zagrożenia epidemicznego. Zaznaczał, że „zagrożeń biologicznych będzie już tylko więcej” i "będą coraz bardziej niebezpieczne", dlatego „pora zacząć oswajać się z myślą, że to nie jest ostatnia pandemia w naszym życiu”.

"Bez katastroficznych komentarzy"

Na te słowa zareagował Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca, określany jako najsłynniejszy polski coach, którego na Facebooku obserwuje 0,5 mln osób. We wpisie na FB podkreślił, że to nie jest wypowiedź oparta na analizie, a jedynie opinia ministra. „Minister Niedzielski się myli” - napisał Grzesiak. I wypunktował, że np. zarządzanie pandemią zależy od polityki rządu. „Aktualny polski rząd na przykład pozostawia otwarte kościoły, ale zamyka obiekty sportowe. Pomaga emerytom, ale utrudnia życie przedsiębiorcom. Tak jak każdy inny rząd, tak i ten kiedyś upadnie - a wówczas przyjdzie nowy i to on zdecyduje, jak będzie wyglądała rzeczywistość” - pisał.

Dodał, że "nie cały świat idzie kierunkiem, który obrał polski rząd. Teksas i Floryda są całkiem otwarte i dołączają do nich kolejne stany. Austriacki sąd stwierdził, że test PCR nie jest odpowiedni do określania zakaźności. Belgijski orzekł, że obostrzenia wprowadzone przez rząd w związku z pandemią koronawirusa nie mają wystarczającej podstawy prawnej. Szwecja idzie swoim torem od samego początku i obyła się bez horrendalnych kosztów ekonomicznych i psychospołecznych lockdownów".

Na koniec zaznaczył, że minister „w kolejnych komentarzach wykaże się większą rozwagą w doborze słów, by bez konkretnych dowodów i analiz nie rzucać katastroficznych komentarzy przewidujących rzekomą przyszłość za kilkadziesiąt lat”.

„Etyka zawodowa nakazała mi reakcję”

Co spowodowało, że Mateusz Grzesiak postanowił skrytykować ministra? - Ponieważ Minister, podobnie jak ja, jest z wykształcenia ekonomistą po tej samej szkole, i gdy widzę kolegę po fachu próbującego zaklinać przyszłość na 40 lat do przodu bez właściwej analizy, to etyka zawodowa nakazuje mi adekwatną reakcję. Jego wypowiedź jest błędna pod wieloma kątami i nie uwzględnia ani potrzeb większości społeczeństwa ani przemijalności zjawisk - a takowym jest pandemia - mówi Grzesiak.

Grzesiak zapewnia, że już dziś można powiedzieć, że po pandemii do niektórych określonych sposobów życia i funkcjonowania wrócimy, a do innych nie. - Przykładowo, na pewno wrócimy do chodzenia na koncerty i konferencje, podróżowania, chodzenia do restauracji, spania w hotelach, uczenia się w szkołach. Za to w mniejszym stopniu wrócimy do pracowania w biurach czy robienia zakupów w sklepach stacjonarnych - te zmiany są trwałe, zasadne i zdrowe – zaznacza.

- Nie można znormalizować patologii, a takową jest lockdown. Deprywacja ludzi z potrzeb społecznych takich jak interakcja i afiliacja, uniemożliwianie przedsiębiorcom pracy i doprowadzanie do ich bankructwa, niszczenie rozwoju emocjonalnego dzieci poprzez zamykanie szkół, ograniczanie zdrowia blokowaniem możliwości uprawiania sportu i wiele innych, są dewastujące dla społeczeństw pod każdym kątem i długoterminowo nie będą w stanie być utrzymane. Każdy organizm walczy o przetrwanie, a biorąc pod uwagę zagrożenie życia i zdrowia jakim jest lockdown, wcześniej czy później to zagrożenie zostanie usunięte – przekonuje. Jego zdaniem pewne zmiany się utrzymają, tak jak postępujący zwyczaj pracy zdalnej. - Te zmiany zaczęły się jednak na długo przed pandemią i ta tylko je przyspieszyła – mówi. - Świat szuka rozwiązań na pandemię i dopatruje się ich między innymi w masowych szczepieniach. Widać po krajach prowadzących kampanie zakrojone na szeroką skalę, że życie może wrócić do normalności – dodaje.

Mateusz Grzesiak to najbardziej znany polski coach, na FB obserwuje go 535 tys. osób. Specjalizuje się w kompetencjach społecznych (miękkich) - jak sam podkreśla - umiejętnościach zarządzania myślami, emocjami i zachowaniami umożliwiających osiąganie wyznaczonych celów w życiu zawodowym i osobistym.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Mateusz Grzesiak krytykuje ministra zdrowia za słowa o pandemii. "Życie może wrócić do normalności"

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
sandra
to ten doktor, który nie jest doktorem?
odpowiedź
User
Michał
Grzesiak jako ekspert na WM????! A jutro Pudzian?
odpowiedź
User
hmmmm
serio....
odpowiedź