SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Krzysztof Czabański: silne media publiczne leżą w interesie każdego obywatela (wywiad)

Nowa ustawa medialna wprowadzi powszechną opłatę audiowizualną w wysokości 10 zł miesięcznie, a wpływy na poziomie 1,5 mld zł rozdzieli nowy organ - Rada Mediów Narodowych. Jej członków na kilkuletnią kadencję wybiorą Sejm, Senat i prezydent - o planowanej reformie mediów publicznych opowiada Wirtualnemedia.pl Krzysztof Czabański, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz pełnomocnik rządu ds. reformy medialnej.

Łukasz Brzezicki: Władze mediów publicznych wybierze nie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, ale nowy organ. Jaki?

Krzysztof Czabański: Będzie to Rada Mediów Narodowych, składająca się prawdopodobnie z pięciu członków i działająca na podstawie nowej ustawy medialnej. Organ ten pozostanie niezależny od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz niezależny od rządu i ministerstw.

Kto zasiądzie w nowej Radzie?

Członków RMN wybiorą Sejm, Senat oraz prezydent RP, czyli analogicznie jak skład KRRiT. W projekcie ustawy zapisany będzie okres kadencji, ale nad jej długością trwają jeszcze dyskusje. Zasada kadencyjności wprowadza stabilizację oraz odrywa od bieżącej gry politycznej.

Członkami Rady zostaną politycy czy przedstawiciele mediów?

W ustawie nie ma żadnych wskazań tego rodzaju - ani na rzecz polityków, ani na rzecz twórców. Generalnie mają to być ludzie, którzy znają się na mediach, bo są odpowiedzialni za tworzone media narodowe. Wyborcy wezmą pod uwagę ich jakość podczas kolejnych wyborów.

Rola KRRiT będzie ograniczona? Jej obecność jest zapisana w Konstytucji RP.

Krajowa Rada ma o wiele szerszy zasięg działań niż zajmowanie się samymi mediami publicznymi. Np. stanie na straży wolności słowa. Nadal będzie zajmowała się rynkiem medialnym, tyle że media, dotychczas nazywane publicznymi, a w naszej koncepcji media narodowe, będą miały specjalną ustawę, która ureguluje ich i tylko ich funkcjonowanie.

Czy roczne sprawozdanie KRRiT zostanie przyjęte przez Sejm?

Zobaczymy, na razie nie ma takiego sprawozdania.

Czy planowana reforma pociągnie za sobą gruntowne zmiany personalne? Pytam nie tylko o zarządy, ale także o dziennikarzy.

To nie jest pytanie do urzędnika. O tym, dla kogo jest miejsce w poszczególnych mediach, będą decydować kierownicy tych mediów. Od ich wizji programowej zależy wizja kadrowa: kogo przyciągną, komu zaproponują prowadzenie programu, a z kogo być może zrezygnują.

Jako twórcy ustawy oczekujemy od członków Rady Mediów Narodowych - tak to jest zapisane w projekcie ustawy - że będą pilnowali jakości programu. Rzecz jasna na tę jakość pracują i składają się twórcy programów. RMN powoła rady programowe, które monitorują działalność mediów.

Dalsza część rozmowy na kolejnej stronie

  • 1
  • 2

Dołącz do dyskusji: Krzysztof Czabański: silne media publiczne leżą w interesie każdego obywatela (wywiad)

52 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ziom
a zamiast wiadomości, o 19.30 będzie program "z kamerą wśród ......kotów"
odpowiedź
User
Arleta
Co za durny wywiad. A gdzie pytania o to czy kandydaci opoYcji znajda sie w tej radzie? Gdzie pytanie o ocene tego co jest dzis w mediach publicznych? Czy jest zdaniem Czabanskiego cos co nalezaloby utrzymac, wzmocnic? Jaki bedzie mechanizm wyboru nowych wladz? Beda konkursy czy nie? Czemu dyskusja o przyszlym ksztalcie mediow toczy sie za zamknietymi drzwiami? Mialo nie byc reklam w mp a teraz jednak maja zostac: skad zmiana pomyslu? Ech dzieciaki...
odpowiedź
User
Buczko
Nie w interesie każdego obywatela, tylko w interesie PiSu ;-) PiS wcale nie chce zrobić reformy mediów publicznych, chce po prostu dokonać tego samego, czego dokonali jego poprzednicy (czy to SLD, czy to PO czy to PSL, czy to partia X, czy to partia Y) - zrobić je swoim folwarkiem. Zakłamanie sięga zenitu, chwali się, że chce naprawić Polskę...
odpowiedź