SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Stanowski i Mazurek krytykowani po programie z aktywistami. "Takiej ignorancji jeszcze nie widziałem"

Kanał Zero zaprosił aktywistów klimatycznych z Ostatniego Pokolenia, a rozmowę przeprowadzili Krzysztof Stanowski i Robert Mazurek. Po tym wywiadzie dziennikarze są krytykowani przez widzów i część środowiska dziennikarskiego - Takiego rechotu, buty, ignorancji i samouwielbienia jeszcze nie widziałem - komentował Grzegorz Marczak, szef portalu Antyweb.pl.

Krzysztof Stanowski i Robert Mazurek krytykowani za program w Kanale Zero, fot. YouTube/Kanał Zero Krzysztof Stanowski i Robert Mazurek krytykowani za program w Kanale Zero, fot. YouTube/Kanał Zero

Gośćmi wtorkowego programu „Godzina zero” w Kanale Zero byli Jan Latkowski oraz Tytus Kiszka, aktywiści klimatyczni z Ostatniego Pokolenia. To organizacja skupiona wokół ochrony klimatu, której przedstawiciele swoimi działaniami wywołali ostatnio sporo kontrowersji. Blokowali drogi w Polsce lub np. zdecydowali się oblać farbą pomnik Syrenki w Warszawie.

Krzysztof Stanowski zaczął rozmowę od pytania: „Przychodzą do nas dziś ludzie przyklejeni czy odklejeni?” Tłumaczył, że zastanawiają się nad tym widzowie jego kanału.

Widzowie Kanału Zero krytykują program

Wielu komentujących, którzy na co dzień oglądają Kanał Zero, pod tym materiałem krytykowało jednak sposób, w jaki Stanowski i Mazurek prowadzili rozmowę. Wśród najpopularniejszych komentarzy są m.in. takie, jak: „Panowie redaktorzy, poprowadziliście ten program na bardzo niskim poziomie. Nie dawaliście się wypowiedzieć gościom i przerywaliście” (1,1 tys. polubień), „Nie wiem, troszkę przykro się oglądało ten program, dwóch gości zaproszonych tylko po to, żeby na nich krzyczeć, nie ważne czy się ich popiera czy nie” (1,2 tys.) czy „Chciałem posłuchać, wchodziłem momentami, ale niestety prowadzący dzisiaj w bardzo słabej formie. Bardzo źle się tego słuchało. Ciągłe przerywanie, łapanie za słówka, naigrywanie się nie przystoi kanałowi, który chce promować kulturalne debaty. Jeśli chcieli ich wypunktować (bo wyraźnie mieli taki cel)  to śmiało mogli to zrobić lepiej i kulturalniej. Efekt wtedy i tak byłby skuteczniejszy” (1,9 tys.).

Aktywiści otrzymali od Stanowskiego i Mazurka m.in. pytania typu: "Czy jesteście organizacją terrorystyczną?" “Czy jesteście organizacją przestępczą?”. Robert Mazurek wypowiadał się na temat zmian klimatu w taki sposób, że Jakub Wiech z portalu Energetyka24 postanowił zareagować: “Przed chwilą pan w debacie Kanału Zero red. Mazurek powiedział, że nie ma zgody w IPCC (Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu powołany na wniosek ONZ - przyp.red) co do globalnego ocieplenia. Polecam zatem panu redaktorowi wstęp do 6. Raportu IPCC, który w pierwszym zdaniu mówi, że to bezsprzecznie człowiek powoduje globalne ocieplenie.”

Czytaj także: Krzysztof Stanowski o reklamach w Kanale Zero

Podobnie zareagowała część środowiska dziennikarskiego. - Takiego rechotu, buty, ignorancji i samouwielbienia jeszcze nie widziałem. Wyszło merytoryczne ZERO. Stanowski i Mazurek postanowili, że zgrilują przedstawicieli organizacji Ostatnie Pokolenie. Z takim nastawieniem zaczął się ten program i niestety tak też się skończył. Niesmaczne, głupie i czasem dość szokujące żarty prowadzących pokazały główny cel całego wywiadu - napisał na X Grzegorz Marczak, szef portalu Antyweb.pl.

Część branży zarzuca prowadzącym brak rzetelności

- Tylko nie mówcie tego widzom Kanału Zero: Stanowski i Mazurek świetnie wiedzą, że zmiany klimatu zachodzą. I świetnie wiedzą, co zrobią, gdy będzie niebezpiecznie. Ale na razie cisną bekę, żeby zarobić na te fortece, w których się schronią i na te podróże do tych fortec - wskazała Agata Szczęśniak z Oko.press.

Czytaj także: Stanowski o materiale Szalonego Reportera

Dawid Kosiński z youtubowego formatu Kanał o technologii dodał: „Nie da się tego oglądać. Wyśmiewanie, przerywanie, brak szacunku dla rozmówcy. Mazurek i Stanowski sprawili, że przedstawiciele Ostatniego Pokolenia wydają się wyważeni i normalni”.

- Jest to jedna z najgorzej poprowadzonych rozmów jakie odsłuchałem ostatnio, a na pewno najgorsza od początku tego kanału - tak o rozmowie z aktywistami Ostatniego Pokolenia napisał Mateusz Grzeszczuk z kanału Podróż bez Paszportu.

- Wiem, że generalnie powinniśmy trzymać się zasady „stop making stupid people famous”, ale obejrzyjcie koniecznie w Kanale Zero wczorajszą rozmowę z Ostatnim Pokoleniem. Zorientujecie się, że w przywołanej zasadzie wcale tym razem nie chodzi o zaproszonych do studia gości - stwierdził Maciej Bąk z Radia ZET.

Jeden z użytkowników portalu X zapytał Krzysztofa Stanowskiego, czy ustosunkuje się do zarzutów po tym programie. Dziennikarz odpisał: „A jak się mam ustosunkować? Polecam obejrzenie programu. Jak się komuś nie podoba to niech da łapkę w dół, a jak się komuś podoba - to w górę.”

Dopytywany przez internautę: „Ustosunkowanie mogłoby polegać na tym, że odniesiesz się do zarzutów kompletnego braku profesjonalizmu w przeprowadzaniu tego wywiadu: ciągłego przerywania gościom, prostackiego ośmieszania itd.” Stanowski odpisał: „Zarzuty uważam za zasadne, chętnie zrobiłbym to jeszcze raz. Pozdrawiam.”

Kanał Zero ma obecnie 1,08 mln obserwujących. Projekt ruszył oficjalnie 1 lutego br. Ponad 470 filmów zapewniło kanałowi do tej pory ponad 123 mln wyświetleń. 

Dołącz do dyskusji: Stanowski i Mazurek krytykowani po programie z aktywistami. "Takiej ignorancji jeszcze nie widziałem"

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
vb
Akurat tu Harnasiowcy mają rację.
7 13
odpowiedź
User
Vector
Extra im dowalili!
14 8
odpowiedź
User
lol
To zaskakujące? Przecież u Mazurka i Stanowskiego maskowanie ignorancji rechotem to podstawa "warsztatu" dziennikarskiego.
27 17
odpowiedź