SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Krzysztof Wyszkowski porównał Onet do „Der Sturmera” i „rury do gazowania Polaków”, RASP zapowiada pozew

Krzysztof Wyszkowski, były działacz Solidarności, na Twitterze porównał Onet do nazistowskiego pisma „Der Sturmer” i określił jako „polskojęzyczną rurę do gazowania Polaków”. Ringier Axel Springer Polska zapowiedział, że skieruje wobec niego pozew sądowy.

Krzysztof Wyszkowski, fot. screen z youtube’aKrzysztof Wyszkowski, fot. screen z youtube’a

W nocy z piątku na sobotę Krzysztof Wyszkowski zamieścił na swoim profilu twitterowym zrzut ekranu ze strony Onetu pokazujący tytuły trzech artykułów historycznych. - I strona Onet - każda poszczególna informacja może być uznana za dopuszczalny efekt punktu widzenia, ale całość przekazu gadzinówki to brudna woda po Der Sturmer. Tak jak kiedyś, napastliwy antypolonizm tym razem w wykonaniu polskich najemników antypolskiego właściciela - skomentował.

- Co to jest Onet? To elektroniczna wersja gazociągu Ribbentrop-Mołotow czyli polskojęzyczna rura do gazowania Polaków! - stwierdził w kolejnym wpisie.

- Dzisiaj rano na portalu http://kobietaxl.pl ukazała się recenzja prof. Obirka z książki prof. Górki o agenturalności o. Koprowskiego. Już w południe ten sam tekst pojawił się na portalu Onetu. Czy kobietaxl to ukryta własność niemieckiej gadzinówki dla polskich angedeutsch? - spytał Wyszkowski we wcześniejszym tweecie.

RASP pozwie, Wyszkowskiemu chce pomóc Ordo Iuris

W sobotę wieczorem Ringier Axel Springer Polska poinformował, że skieruje pozew sądowy przeciw Krzysztofowi Wyszkowskiemu. Firma nie sprecyzowała, czego będzie się domagać.

- Co prawda Der Onet kipi od fejków, ale tym razem zapewne będzie chciał udowodnić, że i tym razem sąd w Gdańsku stanie na wysokości niemieckich oczekiwań podobnie, jak w sprawie "zabiłbym wszystkich Polaków" - skomentował Wyszkowski.

W piątek po południu RASP zapowiedział, że pozwie posła PiS Marka Suskiego, który na Twitterze zestawił Onet ze zbrodniami wojsk niemieckich w czasie II wojny światowej i towarzyszącą temu propagandę nazistowską.

- Te i podobne wypowiedzi wpisują się w ostro antyniemiecką retorykę polskiego rządu, który oskarża Berlin o spowodowanie niemal każdego niepowodzenia polskiej polityki zagranicznej w ostatnich latach i o spiskowanie razem z Rosją przeciwko Polsce - skomentowano w tekście Onetu informującym o pozwie wobec Wyszkowskiego.

Pomoc prawną byłemu działaczowi Solidarności w sporze z RASP jest gotowe zapewnić stowarzyszenie Ordo Iuris. - Nawet ostre opinie objęte są prawem do krytyki. Nie wolno zakazywać historycznych nawiązań w krytyce niemieckich koncernów! Pozew za takie nawiązanie ma charakter negacjonizmu - ocenił na Twitterze szef tej organizacji Jerzy Kwaśniewski.

- Analiza słów @KWyszkowski dowodzi, że słowa @KWyszkowski były skrajnie ostre, nawiązywały do historii niemieckich zbrodni i polskich krzywd, ale poza ostrymi opiniami nie zawierały żadnych fałszywych informacji o portalu Onet, którego właścicielem jest niemiecki koncern RASP - dodał Kwaśniewski.

Jesienią 2018 roku Ringier Axel Springer Polska pozwał publicystę Witolda Gadowskiego za komentarz dla wPolityce.pl, w którym przypomniał zbrodnie niemieckie z II wojny światowej i dodał: „Dziś, kiedy słyszę, że m.in. w ZDF, „Fakcie”, Axel Springer zasiadali wermachtowcy, SS-mani - to rozumiem skąd ta agresja na Polskę”. Proces ruszył w listopadzie 2019 roku, w obrotnie Gadowskiego stanęło Centrum Monitoringu Wolności Prasy działające w ramach Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Od Cezarego Gmyza, korespondenta Telewizji Polskiej w Berlinie, RASP domaga się przeprosin i zapłaty 200 tys. zł na cel społeczny za wpisy twitterowe, w których dziennikarz określił firmę jako „nazistowskiego wydawcę” oraz sugerował, że nadzór nad redakcją „Faktu” sprawują Mark Dekan i Peter Prior.

RASP pozwał również Samuela Pereirę, szefa redakcji portalu TVP.info. Chce od niego m.in. 100 tys. zł za krytykowanie publikacji mediów wydawnictwa w kilkudziesięciu wpisach na Twitterze i Facebooku.

Natomiast w związku z artykułem „Maski opadły” Wojciecha Biedronia opublikowanym wiosną 2017 roku w tygodniku „Sieci” działania prawne podjął nie tylko Ringier Axel Springer, lecz także szef firmy Mark Dekan - pozwał Biedronia w trybie cywilnym i skierował prywatny akt oskarżenia o zniesławienie. Ten drugi proces został umorzony w pierwszej instancji, ale Dekan się odwołał i sprawę skierowano do ponownego rozpatrzenia.

Dołącz do dyskusji: Krzysztof Wyszkowski porównał Onet do „Der Sturmera” i „rury do gazowania Polaków”, RASP zapowiada pozew

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bo
po co zaglądać na strony niemieckich serwisów, które mają inne interesy w Polsce.
odpowiedź
User
jayjayPL
wiecej takich glosow prawdy.
odpowiedź
User
Matt91
Pisowska propaganda może coś takiego ludziom z głową zrobić, przykre to...
odpowiedź