SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ks. Dario Vigano zrezygnował z funkcji szefa Sekretariatu ds. Komunikacji w Watykanie po zatajeniu części listu Benedykta XVI

Ksiądz Dario Vigano zrezygnował z funkcji prefekta Sekretariatu ds. Komunikacji w Watykanie, pełnionej od połowy 2015 roku. Powodem było pominięcie przez Viagano znaczących fragmentów niedawnego listu emerytowanego papieża Benedykta XVI.

Ks. Dario ViganoArticle

Benedykt XVI napisał do ks. Dario Vigano list dotyczący wydanego właśnie zbioru rozpraw o nauczaniu papieża Franciszka z okazji 5-lecia jego pontyfikatu. Podczas prezentacji tego zbioru ks. Vigano przeczytał fragmenty listu, w których Benedykt XVI ocenił, że publikacja wyraża „sprzeciw wobec głupich uprzedzeń, zgodnie z którymi papież Franciszek jest tylko człowiekiem praktycznym, pozbawionym szczególnej formacji teologicznej i filozoficznej”.

Ks. Vigano pominął natomiast część listu, w której emerytowany papież przyznał, że z powodu swoich problemów zdrowotnych nie przeczytał całego zbioru, oraz wyraził zdziwienie, że zamieszczono tam rozprawę niemieckiego teologa, który mocno krytykował Benedytka XVI. Te fragmenty zostały zakryte na opublikowanej fotografii listu.

Sekretariat ds. Komunikacji w Watykanie w sobotę przyznał oficjalnie, że część listu została pominięta. Tłumaczył, że nie starano się ocenzurować treści, tylko chronić prywatność nadawcy i adresata.

Ks. Dario Vigano skierował pismo do papieża Franciszka, stwierdzając, że chce ustąpić z zajmowanego stanowiska, ponieważ jego działania wywołały polemiki, które destabilizują reformę mediów Watykańskich. Franciszek poinformował, że przyjmuje rezygnację, oraz poprosił ks. Vigano, żeby dalej pracował w Sekretariacie ds. Komunikacji.

Prefektem Sekretariatu ds. Komunikacji ks. Vigano został w czerwcu 2015 roku, kiedy utworzono tę strukturę. Poprzednio, od stycznia 2013 roku, był dyrektorem Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ks. Dario Vigano zrezygnował z funkcji szefa Sekretariatu ds. Komunikacji w Watykanie po zatajeniu części listu Benedykta XVI

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pokolenie JPII nie chce uchodźców
Mówią że Prawda was wyzwoli a robią swoje...
odpowiedź