SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Arcybiskup reaguje na obsceniczne wiadomości rzecznika kurii, zakazuje mu posług duszpasterskich

Ksiądz Andrzej Dębski, rzecznik archidiecezji białostockiej współpracujący przez kilka lat z Telewizją Polską, po ujawnieniu jego obscenicznych wiadomości do kobiety został pozbawiony prawa do wykonywania posług duszpasterskich. Od duchownego odcięła się też Jagiellonia Białystok, w której był klubowym kapelanem.

Ksiądz Andrzej Dębski fot. screenshot/YTArticle

W poniedziałek białostocka kuria poinformowała w komunikacie, że jej metropolita abp Józef Guzde „przekazał ks. Andrzejowi Dębskiemu dekret zawierający decyzję o pozbawieniu prawa do wykonywania jakichkolwiek posług duszpasterskich i noszenia stroju duchownego”. Nakazał mu też podjęcie terapii i pokuty w miejscu wskazanym przez metropolitę.

- Powodem powyższej decyzji jest skandaliczne i niegodne postępowanie księdza, które spowodowało uzasadnione oburzenie, smutek, ból i przygnębienie oraz stało się źródłem wielkiego zgorszenia. Takie zachowanie kapłana nigdy nie powinno mieć miejsca - podano.

Zaznaczono, że metropolita białostocki „przeprasza wszystkich za zgorszenie spowodowane zachowaniem, które nie przystoi kapłanowi”, oraz „wyraża szczególne ubolewanie z powodu słów poniżających godność kobiety”.

Z kolei Jagiellonia Białystok poinformowała w krótkim komunikacie, że w związku z sobotnią informacją abp. Guzdka o zawieszeniu ks. Dębskiego w pełnieniu wszystkich funkcji, nie jest on już kapelanem klubu. Duchowny pełnił tę funkcję od 2010 roku.

- Jednocześnie pragniemy podkreślić, że ks. Andrzeja Dębskiego i Jagiellonię Białystok nie wiązała żadna umowa cywilno-prawna, a kapłan swoją funkcję pełnił społecznie - zaznaczył klub.

Współpracę z ks. Dębskim zerwała TVP

W sobotę "Gazeta Wyborcza" opisała, że ma jest w posiadaniu kilku nagrań szeregu wpisów, które ksiądz Andrzej Dębski przesłał na Messengerze nieznanej mu internautce Oli. Duchowny pisał do kobiety m.in.: "będziesz suką do spełniania moich poleceń, zachcianek" oraz "będziesz pierwszą kobietą w historii wyruchaną w gabinecie metropolity białostockiego". Na jednym z filmików masturbuje się.

Dziennikarz "Gazety Wyborczej" pokazał ks. Dębskiemu zgromadzone materiały. Ten przyznał, że są prawdziwe.  "Nie wiem, co mam powiedzieć, co zrobić. (...) Nie mam pojęcia, co się ze mną stało, jak to się wydarzyło" - stwierdził.

Duchowny wysyłał także filmiki z planu programu dla dzieci "Ziarno", które prowadził w TVP. Publiczny nadawca na Twitterze poinformował, że kończy współpracę z duchownym

- Redakcja Audycji Katolickich TVP wyraża oburzenie skandalicznym zachowaniem ks. Andrzeja Dębskiego i decyduje o natychmiastowym zakończeniu współpracy przy programie Ziarno i innych produkcjach, a także o wycofaniu z emisji odcinków Ziarna oraz wszelkich materiałów z jego udziałem - czytamy we wpisie.

- Bardzo współczuję kobiecie,która otrzymywała obsceniczne wiadomości od ks.Andrzeja Dębskiego. Nasza redakcja @ReligiaTVP, jak i Archidiecezja Białostocka błyskawicznie zareagowały na publikację GW, odsuwając go od wszelkich programów i zadań. Produkcje z jego udziałem zostają usunięte z anten - poinformowała Paulina Guzik, dziennikarka redakcji katolickiej TVP.

- Osobiście mam nadzieję i wierzę, że sprawa zostanie wyjaśniona do samego końca odpowiednimi dochodzeniami, a skrzywdzona będzie objęta opieką. Z pewnością potrzebny jest znacznie silniejszy system prewencji w diecezji, szybka reakcja abp Guzdka daje nadzieję, że tak się stanie - dodała.

Na doniesienia dotyczące ks. Dębskiego zareagowała też kuria. - Kuria Metropolitalna Białostocka informuje, że w związku z ukazaniem się informacji medialnych dotyczących ks. Andrzeja Dębskiego, decyzją abp. Józefa Guzdka, metropolity białostockiego, został on natychmiast zawieszony w wykonywaniu powierzonych mu zadań w archidiecezji białostockiej - podano w oświadczeniu.

Dołącz do dyskusji: Arcybiskup reaguje na obsceniczne wiadomości rzecznika kurii, zakazuje mu posług duszpasterskich

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomek
Będziesz poniżana hahahaha
odpowiedź
User
Terier
Kler w Polsce ma się tak dobrze, bo u nas w kraju panuje przyzwolenie na panoszenie się tych pasorzytów, ale młode pokolenie zmieni Polskę, nie będą się klehy panoszyły.
odpowiedź
User
karabela
Rozumiemy, że dotychczas r...chani u arcybiskupa byli tylko mężczyźni? ;)
odpowiedź