SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ksiądz skazany na więzienie po imprezie na plebanii. To były redaktor „Niedzieli”

Sąd Rejonowy w Dąbrowie Górniczej skazał księdza Tomasza Z. na 1,5 roku więzienia. Duchowny był oskarżony o przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, nieudzielenie pomocy i o udzielanie narkotyków w trakcie spotkania na terenie parafii. Po ujawnieniu sprawy współpracę z Tomaszem Z. zakończył tygodnik „Niedziela”.

Fot. pixabayFot. pixabay

Wyrok ogłosił we wtorek Sąd Rejonowy w Dąbrowie Górniczej – w tym samym dniu, w którym rozpoczął się proces. Z uwagi na charakter zarzutów sprawa toczyła się z wyłączeniem jawności. Dziennikarze mogli wysłuchać jedynie orzeczenia. Na czas uzasadnienia sędzia Sylwia Banach wyprosiła publiczność z sali. Tłumaczyła to interesem pokrzywdzonego w tej sprawie mężczyzny. Na rozprawę i na ogłoszenie wyroku Tomasz Z. został doprowadzony z aresztu.

Poza karą więzienia sąd zobowiązał Tomasza Z. do wypłaty 15 tys. zł zadośćuczynienia pokrzywdzonemu i do wpłaty kilku tysięcy złotych na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Prokurator ani obrońca, tłumacząc to wyłączeniem jawności, nie chcieli odpowiedzieć na pytania dziennikarzy, czy szybkie zakończenie procesu wynika z dobrowolnego poddania się przez oskarżonego karze. Wyrok nie jest prawomocny. Według nieoficjalnych informacji obrona ani oskarżenie nie złożą apelacji.

Ksiądz Tomasz Z. w areszcie od stycznia

Ks. Tomasz Z. został zatrzymany i aresztowany w styczniu br. Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Rejonowa w Dąbrowie Górniczej. Ogłosiła Z. cztery zarzuty. Trzy z nich dotyczą przestępstw opisywanych w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii i są związane z udzielaniem narkotyków. Jedno dodatkowo jest powiązane z przestępstwem dotyczącym wolności seksualnej i obyczajności.

CZYTAJ TEŻ: Coraz więcej Polaków źle ocenia Kościół

Z treści wokandy wynika, że chodzi o przestępstwo z art. 198 Kodeksu karnego, czyli wykorzystanie bezradności innej osoby i doprowadzenia jej do obcowania płciowego lub do poddania się innej czynności seksualnej albo do wykonania takiej czynności. Czwarty zarzut to nieudzielenia pomocy osobie znajdującej się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

O zdarzeniach w sierpniu 2023 r. w mieszkaniu księdza Tomasza Z. na terenie parafii pw. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej poinformowała przed kilkoma miesiącami "Gazeta Wyborcza", opisując ją jako imprezę o charakterze seksualnym, która wymknęła się spod kontroli. Gdy jeden z uczestników spotkania stracił przytomność, inny wezwał pogotowie, ale ratowników nie chciano wpuścić do środka. Ostatecznie – jak ustaliła "GW" – na miejsce wezwano policję. Po jej interwencji ratownicy mogli zająć się nieprzytomnym.

Według prokuratury w spotkaniu brały udział trzy osoby – ksiądz Z., mężczyzna, który stracił przytomność i miał w śledztwie status pokrzywdzonego i trzeci, który zadzwonił po pomoc. Prokuratura stanowczo zaprzecza podawanym w mediach informacjom, by mężczyzna, który zasłabł był "męską prostytutką".

Sprawa stała się głośna w całym kraju, pojawiła się także w prasie zagranicznej. Po wpłynięciu do kurii diecezjalnej w Sosnowcu pisemnego zawiadomienia od proboszcza parafii NMP Anielskiej o "interwencji pogotowia i policji" w mieszkaniu ks. Tomasza Z., ordynariusz sosnowiecki powołał komisję wyjaśniającą okoliczności zdarzenia. 2 października ks. Tomasz Z. otrzymał dekret ordynariusza sosnowieckiego z 21 września, zawierający decyzję odwołania go ze wszystkich podejmowanych do tej pory funkcji i urzędów.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W oświadczeniu przesłanym "GW" ks. Tomasz Z. zapewniał, że wbrew doniesieniom w jego mieszkaniu służbowym nie doszło do orgii seksualnej. Mediom zarzucał, że nagłośniły tę sprawę tylko dlatego, że dotyczy ona duchownych i że publikacje na ten temat uderzają w Kościół. Kwestionował podawane informacje, także te o nieudzieleniu pomocy.

W październiku 2023 r. nuncjatura Apostolska poinformowała, że papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa Grzegorza Kaszaka z pełnienia posługi biskupa sosnowieckiego. Administratorem diecezji sosnowieckiej został mianowany arcybiskup katowicki Adrian Galbas.

„Niedziela” zerwała współpracę z ks. Tomaszem Z.

Tomasz Z. współpracował z katolickim tygodnikiem „Niedziela” jako redaktor dodatku „Niedziela Sosnowiecka”.

- Rozpoczęta została przewidziana prawem procedura rozwiązania umowy o pracę. Konsekwencją służbową ze strony "Niedzieli" jest zakończenie współpracy i rozwiązanie umowy o pracę. Pozostałe konsekwencje są w gestii właściwych przełożonych kościelnych - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl we wrześniu ub.r. ks. dr Mariusz Bakalarz, prezes zarządu Instytutu Niedziela.

Dołącz do dyskusji: Ksiądz skazany na więzienie po imprezie na plebanii. To były redaktor „Niedzieli”

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jan Paweł Adamczewski
To był tzw. melanż absolutny
odpowiedź
User
Jasne
Adamowicz nie zdołali skazać przez 10lat i umorzyli a tu wyrok w pół roku
odpowiedź
User
Klasyk
Aż się prosi, aby zacytować jeden z klasyków pewnego biznesmena z Torunia: " No zgrzeszył, no a kto, kto nie ma pokus?!!!"......................
odpowiedź