SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Miażdżąca większość Polaków chce, by księża-pedofile byli sądzeni przed sądami cywilnymi

Aż 92,7 proc. Polaków chce, by księża za czyny pedofilskie odpowiadali przez sądami powszechnymi, tak jak inni obywatele - wynika z badania Research Partner.

fot. Shutterstock.com Article

91,6 proc. respondentów jest zdania, że księża powinni być sądzeni za molestowanie seksualne nieletnich. Prawie 4 proc.  jest przeciw, a 4,6 proc. nie ma wyrobionej opinii na ten temat.

Karalność księży-pedofili

Ankietowani w przeważającej większości uważają, że księża powinni podlegać sądom powszechnym tak jak wszyscy obywatele – taką opinię wyraziło aż 92,7 proc. z grupy osób, która ma ugruntowaną opinię o konieczności sądzenia przedstawicieli kleru. Kolejne 4,4 proc. optuje za sądzeniem księży według prawa kościelnego (kanonicznego) przez instytucje kościelne. Tylko 3 proc. badanych odpowiedziało „trudno powiedzieć”.

Za sądzeniem księży zdecydowanie opowiadają się kobiety i osoby po 45 roku życia. Ta grupa wiekowa jest także najbardziej przekonana o konieczności sądzenia księży przez sądy powszechne. Mężczyźni częściej od kobiet uważają, że księża powinni być sądzeni przez instytucje kościelne, według prawa kanonicznego. Podobnego zdania są ankietowani z grupy wiekowej 18-24 lata.

W dniach 9 -12 kwietnia 2021 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna badanie opinii Polaków dotyczące osądzania księży za czyny o charakterze pedofilskim.

Badanie było przeprowadzone na ogólnopolskiej próbie 1124 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Miażdżąca większość Polaków chce, by księża-pedofile byli sądzeni przed sądami cywilnymi

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Renata
Ksiądz niczym się nie różni ode mnie czy od ciebie...wykonują zawód , który wybrali...jeżeli stają się przestępcami, to muszą być sądzeni przez Sąd ...Cywilny,, a nie jakiś tam kościelny,, nic nie znaczący...
2 0
odpowiedź
User
Piotrek
Powinni być sądzeni jak każdy inny obywatel, a nie jak święte krowy. Szczególnie mocno karani bo wykorzystują swój zawód, zaufanie ludzi co jest dodatkowe podłe. Są blisko ludzi, zdobywają zaufanie, potrafią skryć się za instytucją kościoła - zero pobłażania, najwyższe możliwe kary.
1 0
odpowiedź