SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rośnie sondażowa przewaga Zjednoczonej Prawicy nad opozycją

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałaby je Zjednoczona Prawica z wynikiem 36,2 proc. głosów, co przełożyłoby się na 202 mandaty w Sejmie - wynika z sondażu Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna. Drugie miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelska z poparciem 27,7 proc. Do Sejmu weszły także Konfederacja, Trzecia Droga oraz Lewica. 

Prezentacja "jedynek" na listach PiS, fot. YouTube/Pis.orgPrezentacja

W dniach 1-4 września 2023 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna kolejne badanie preferencji politycznych Polaków.

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, to zwyciężyłaby Zjednoczona Prawica, na którą zagłosowałoby 36,2 proc. respondentów. Drugie miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelska z poparciem 27,7 proc. ankietowanych. Na trzecim miejscu z powrotem Trzecia Droga – koalicję Polska 2050 z PSL poparłoby 10,5 proc. Polaków, choć przewaga nad będącą tuż za nią Konfederacją jest nieznaczna (10,4 proc.). Swoją reprezentację w parlamencie miałaby jeszcze Lewica, która może liczyć na zaufanie 8,2 proc. wyborców.

6 proc. Polaków nie wie, na kogo oddałoby swój głos, a szacowana frekwencja wyborcza wynosi 65,9 proc. (w tym 51,7 proc. respondentów odpowiedziało na pytanie o uczestnictwo w wyborach „zdecydowanie tak”, a 14,3 proc. „raczej tak”) .

Rozkład mandatów w Sejmie

Prawdopodobny podział mandatów wskazuje dr Maciej Onasz, adiunkt w Katedrze Systemów Politycznych Uniwersytetu Łódzkiego, prowadzący badania rozkładu poparcia politycznego poszczególnych ugrupowań.

Podział kształtuje się on następująco:

Zjednoczona Prawica – 202 mandaty

Koalicja Obywatelska – 138 mandatów

Polska 2050 z PSL – 47 mandatów

Konfederacja – 44 mandaty

Lewica – 28 mandatów

Mniejszość Niemiecka – 1 mandat

Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 1-4.09.2023, na ogólnopolskiej próbie 1064 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Dołącz do dyskusji: Rośnie sondażowa przewaga Zjednoczonej Prawicy nad opozycją

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
elo
Nowy film pani holland na pewno przyczynił się do tego.
odpowiedź
User
Jan Dzban
Nowy film pani holland na pewno przyczynił się do tego.


Natrzyj się czøsnkiem.
odpowiedź
User
Gość X
Dla mnie opozycja wygrała.
odpowiedź