SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KUKE obniżyło prognozę wzrostu eksportu na 2012 r.

Eksport z Polski, liczony w euro, wzrośnie w tym roku o 6,0% do 147,6 mld euro, szacuje Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Przed miesiącem Korporacja spodziewała się wzrostu eksportu w tym roku o 9,3% do 152,1 mld euro. W ujęciu złotowym wzrost eksportu wyniesie 6,7% wobec oczekiwanych wcześniej 10,4%.

KUKE obniżyło prognozę wzrostu eksportu na 2012 r.

" Wyraźnie słabsze od oczekiwanych dane o poziomie produkcji sprzedanej przemysłu w kilku ostatnich miesiącach (szczególnie w czerwcu) oraz o obrotach w handlu hurtowym wskazują, że możliwe do osiągnięcia w bieżącym roku wyniki eksportu są istotnie niższe niż można to było zakładać jeszcze wiosną. Już teraz bowiem na wyniki całoroczne rzutuje niezrealizowanie części dostaw, a z perspektywy kilku najbliższych miesięcy nie wyglądają zachęcająco" - głosi komunikat.

"Korporacja oczekuje, że w okresie VI – VIII 2012 r. eksport okaże się większy niż przed rokiem o 2,5% w euro, a w wymiarze złotowym o 6,7%. Aktualne szacunki potencjału gospodarczego polskich wytwórców oraz zmian w popycie na nasze towary w roku 2012 pozwalają oczekiwać wzrostu eksportu do kwoty 147,6 mld euro tj. o 6,0% oraz o 6,7% w złotych - do kwoty 612,0 mld" - czytamy dalej.

KUKE podała, że na podstawie analizy opublikowanych danych o stanie gospodarki w czerwcu oraz zapotrzebowania na usługi Korporacji w zakresie ochrony transakcji eksportowych szacuje, iż w czerwcu eksport z Polski spadł o 2,3% m/m, ale był wyższy o 1,1% niż rok wcześniej i wyniósł 11,807 mld euro. Liczony w złotych eksport wyniósł 50,795 mld tj. o 2,0% mniej niż w maju i o 9,6% więcej niż przed dwunastoma miesiącami.

"Czerwiec dość nieoczekiwanie przyniósł spadek zainteresowania klientów prowadzeniem działalności tak eksportowej, jak i realizowanej na terenie kraju. Jak trzeba podkreślić tendencje sezonowe powinny wskazywać tu raczej na dalszy wzrost obrotów – związany z zatowarowaniem odbiorców na okres wakacyjny. W miesiącach letnich cześć producentów wstrzymuje produkcję i dokonuje przeglądu oraz konserwacji ciągów technologicznych. W czerwcu więc sprzedaż typowo rośnie" - napisała KUKE.

Wartość dostępnych dla klientów limitów na transakcje eksportowe była w końcu czerwca niższa niż przed miesiącem o 1,5% (wobec 6,1% wzrostu w maju) i o 9,1% wyższa od obowiązującej przed rokiem. Suma dostępnych limitów dotyczących ochrony obrotu krajowego w czerwcu spadła o 1,2% m/m (w samym maju natomiast wzrosła o 0,2%). Jednocześnie jej wartość była o 4,4% wyższa niż przed rokiem, podała także Korporacja.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KUKE obniżyło prognozę wzrostu eksportu na 2012 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl