SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kwartalny indeks biznesu PKPP wzrósł do 83 pkt

Kwartalny indeks biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan wzrósł o 4 pkt m/m do 83 pkt, natomiast indeks roczny pozostał na poziomie 80 pkt w skali 0-100 pkt.

Poinformowała w czwartek PKPP.

„Gospodarkę ciągnie silny popyt krajowy i zagraniczny przy solidnych fundamentach makroekonomicznych, malejących inflacji i bezrobociu oraz deficytach budżetowych i obrotów z zagranicą” – napisał PKPP.

Jednocześnie eksperci Lewiatana zaznaczają, że wskaźniki na 2007 rok są już gorsze.

„Niestety wstępna prognoza indeksu rocznego na 2007 rok jest już gorsza, bo wynosi tylko 68 pkt” – napisano w komunikacie.

„Indeks na 2007 rok sugeruje spadek dynamiki PKB o niecały punkt procentowy do ok. 4,8 proc.” – czytamy dalej.

Komunikat głosi, że jeśli potwierdzą się przewidywania, że ostatni kwartał ubiegłego roku nie był gorszy od trzeciego, to z tempem wzrostu PKB ok. 5,5%, rok 2006 będzie najlepszy od prawie dziesięciu lat.

„Ostatnie grudniowe notowania indeksu wyraźnie na to wskazują” – pisze PKPP.

W przypadku prognoz na 2007 rok, zdaniem Lewiatana, spadek dynamiki PKB o niecały pkt proc. do ok. 4,8% ma wynikać z osłabienia tempa wzrostu konsumpcji i pogorszenia parametrów ekonomicznych, wzrostu deficytów, inflacji oraz wolniejszego spadku stopy bezrobocia.

Indeks biznesu jest obliczany na podstawie prognoz ośmiu ekonomistów. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3,0-3,5% PKB rocznie. Zejście indeksu poniżej 25 punktów oznaczałoby recesję, a przebicie poziomu 75 – boom gospodarczy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kwartalny indeks biznesu PKPP wzrósł do 83 pkt

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl