SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

LeasingTeam rusza z oceną kwalifikacji pracowników z TVP. Wizja: proces jest nieważny

Firma LeasingTeam rozpoczęła proces oceny kompetencji i kwalifikacji pracowników, którzy przeszli do niej z TVP. Zdaniem związku zawodowego Wizja cała procedura oceny jest nieważna, bo nie skonsultowano jej ze związkowcami.

Siedziba Telewizji Polskiej, fot. PAP / Paweł Kula Article

Od lipca 2014 roku do LeasingTeam przeszło ponad 400 etatowych pracowników TVP: dziennikarzy, grafików, montażystów i charakteryzatorów. W pierwszym roku od tej daty dzięki umowie z TVP firma zewnętrzna gwarantuje im zatrudnienie, jednocześnie zachęcają cały czas ich do przechodzenia na samozatrudnienie. Natomiast już od lipca br. nadawca będzie płacić LeasingTeam jedynie za wykonane usługi.

Teraz pracownicy spółki zewnętrznej, wcześniej zatrudnieni w TVP, otrzymali maile o rozpoczęciu procedury oceny kompetencji i kwalifikacji. Wysłała je do nich Magdalena Szczuchniak, zastępca dyrektora operacyjnego w LeasingTeam.

- W związku ze zmniejszającą się ilością zamówień Telewizji Polskiej na realizację usług już teraz część pracowników nie świadczy pracy, ponieważ nie ma na nią zapotrzebowania. Dodatkowo z dniem 31 lipca 2015 r. kończy się gwarancja niezmienności warunków zatrudniania, w tym warunków wynagradzania (…). W związku z powyższym uprzejmie informujemy, iż w trosce o najwyższą jakość realizowanych usług oraz sprawne rozpoczęcie nowego etapu współpracy, zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie oceny kompetencji i kwalifikacji naszych pracowników - napisała w mailu Szczuchniak.

Pracownicy otrzymali też regulamin procesu oceny. Zapisano w nim, że zapowiedziany przez LeasingTeam proces będzie miał trzy etapy. Pierwszym będzie kwestionariusz, który stanowić będzie 30 proc. oceny końcowej. Kolejnym będą zadania oceniające umiejętności zawodowe pracowników (odpowiedzialne za 40 proc. oceny), a ostatnim etapem będzie sesja z testami psychologicznymi (30 proc.). Zadania będą wykonywane do końca marca, a wyniki ocen mają być znane do połowy przyszłego miesiąca.

W związku z rozpoczęciem procesu działająca w LeasingTeam organizacja zakładowa związku zawodowego Wizja przesłała do władz spółki pismo. Andrzej Błaszkiewicz, szef komórki związkowej, pisze w nim, iż „regulamin procesu oceny pracowników LeasingTeam Sp. z o. o.”, stanowi w istocie zmianę regulaminu pracy obowiązującego w zakładzie pracy, dokonaną bez ustaleń z zakładową organizacją związkową, a więc w świetle obowiązującego prawa pracy nieważną i tym samym niewiążącą dla pracowników”.

Rozwijając temat Błaszkiewicz podkreśla, że „procedura dokonywania oceny pracowniczej ustalona przez pracodawcę jednostronnie niniejszym regulaminem stanowi bez wątpienia istotny aspekt funkcjonowania zakładu pracy i ma znaczący wpływ na prawa i interesy pracowników i przyszłości ich zatrudnienia”.

- Regulamin dotyczy, bowiem wprowadzenia nowego porządku w zakładzie pracy poprzez zastosowanie procedury oceny kwalifikacji pracowników, a więc stanowi on w istocie zmianę regulaminu pracy poprzez jego uzupełnienie o nowe prawa i obowiązki, których przestrzegania wymaga pracodawca. Z uwagi na powyższe, niemożliwym jest zaakceptowanie powyższych zmian bez uprzednich konsultacji z zakładowymi organizacjami związkowymi - czytamy w piśmie od związkowców.

Wizja wzywa Leasing Team do rozpoczęcia konsultacji, podkreślając, że „do czasu uzgodnienia treści regulaminu z funkcjonującymi u pracodawcy związkami zawodowymi, pracownicy są uprawnieni do wstrzymania się od poddania się ocenie ich kwalifikacji zawodowych i wykonywania innych obowiązków nałożonych na pracowników kwestionowanym aktem”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: LeasingTeam rusza z oceną kwalifikacji pracowników z TVP. Wizja: proces jest nieważny

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Korespondent z Zamku Wildstein
W partyjnej TVP partyjna sitwa..
41 11
odpowiedź
User
Dyr
Kolego Wildstein, może jednak zacznijcie poświęcać czas na pracę w TV Republika, bo się opier... na forum i stacja ma fatalne wyniki. Jednym zbokom wszystko kojarzy się z białą chusteczką, a wam z Woronicza. Ech... dobrze było sobie poprezesować, co? :)
12 57
odpowiedź
User
Hert
LT bierze się za leserów, którzy w TVP do niczego się nie nadawali? Przyszła kryska na matyska! A kto przeszedł na samozatrudnienie i premię dostał i teraz jest bezpieczny :)
17 66
odpowiedź
User
Dyr + Hert
To może wreszcie i za ciebie się wezmą?
33 11
odpowiedź
User
Yuma
Przecież parę mcy temu pani Gerowa przyznała, że to nie wyniki poprzednich testow zdecydowały kto przeszedł do LT. Po co więc kolejne testy? Po co ta podpucha? Przecież wiadomo kto ma zdać. I niech ktoś mi powie, że fakt iż przed testem wiadomo kto go nie zda nie jest mobbingiem???
26 8
odpowiedź