SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Legimi sprzedało akcje za 1,98 mln zł, ma środki na przejęcie Readfy i ofertę „e-czytnik za 1 zł/euro”

Spółka Legimi, zarządzająca platformą z abonamentowym dostępem do e-booków i audiobooków, pozyskała 1,98 mln zł ze sprzedaży 123,7 tys. swoich nowych akcji. Przeznaczy te środki m.in. na kupno niemieckiej firmy, a w czwartym kwartale br. chce wejść na rynek giełdowy NewConnect.

Mikołaj Małaczyński, prezes LegimiArticle

W ofercie publicznej Legimi zaproponowało inwestorom 123,7 tys. akcji po 16 zł za sztukę. Decyzję o tym zarząd firmy podjął w drugiej połowie marca, a zapisy na akcję zaczęto przyjmować miesiąc później. W czwartek spółka podała, że do minionego poniedziałku sprzedała wszystkie oferowane walory.

Inwestorom Legimi oferowało dodatkowe korzyści związane ze swoją platformą. - Chcieliśmy w pewnym stopniu nagrodzić inwestorów za zaufanie oferując im pakiety marketingowe Legimi. Nowi akcjonariusze spółki otrzymali nagrody już za zapis o wartości 320 zł, wśród nich są m.in.: abonamenty na ebooki i audiobooki bez limitu oraz czytniki ebooków - wyliczył w komunikacie wydanym w czwartek prezes spółki Mikołaj Małaczyński.

Legimi kupuje Readfy i stawia na ofertę „e-czytnik za 1 zł/euro”

- Pozyskaliśmy kwotę, która w pełni wystarczy na zrealizowanie kluczowego celu emisji - przejęcie niemieckiej spółki Readfy GmbH. Transakcja wpłynie na sprzedaż naszych flagowych usług na rynku niemieckim - dodał Małaczyński.

Umowa kupna Readfy została podpisana przez Legimi w październiku ub.r. Wiosną ub.r. Legimi musiało zawiesić rozmowy dotyczące kupna niemieckiego podmiotu, ponieważ pozyskało tylko 30 proc. z planowanego 3,62 mln zł ze sprzedaży dwóch serii akcji.

Readfy działa w Niemczech, oferuje 80 tys. niemieckojęzycznych e-booków w modelu reklamowym (użytkownicy mogą czytać e-booki w zamian za oglądanie reklam). W 2017 roku firma notowała średnio ok. 10 tys. euro wpływów miesięcznie. Z jej platformy korzysta 400 tys. użytkowników, a czego 60 tys. robi to każdego miesiąca.

- Klientom Readfy zaproponowana zostanie flagowa oferta Legimi, czyli „Czytnik za 1 EUR”, czego efektem ma być istotny wzrost liczby subskrybentów oferty emitenta na rynku niemieckim. Ponadto, przejęcie niemieckiego podmiotu może znacząco poprawić siłę negocjacyjną emitenta w relacjach z wydawcami na rynku niemieckim - obecnie Readfy dysponuje umowami z ponad 300 wydawcami, oferując 180 tys. tytułów w modelu reklamowym, a twórcami i udziałowcami Readfy są osoby doskonale znane na lokalnym rynku książki - zapowiedziało Legimi w komunikacie w październiku ub.r.

Celem zakończonej właśnie sprzedaży akcji było też finansowanie i refinansowanie kapitału obrotowego.

Legimi chce zadebiutować na NewConnect

W ub.r. Legimi, według własnych danych, zanotowało 11,12 mln zł wpływów sprzedażowych, 1,47 mln zł zysku EBITDA i 558 tys. zł zysku netto. W br. chce mieć 16,9 mln zł wpływów i 940 tys. zł zysku netto, a w przyszłym roku - 25,45 mln zł wpływów i 1,94 mln zł zysku netto.

W lutym br. razem z szacunkowymi danymi finansowymi za ub.r. firma podała też prognozy wyników w 2019 i 2020 roku. I tak w br. planuje osiągnąć 16,9 mln zł przychodów sprzedażowych, 15,37 mln zł kosztów operacyjnych, 2,63 mln zł zysku EBITDA i 940 tys. zł zysku netto. Natomiast w przyszłym roku firma chce mieć 25,45 mln zł przychodów ze sprzedaży, 22,86 mln zł kosztów operacyjnych, 3,89 mln zł zysku EBITDA i 1,94 mln zł zysku netto.

Są to niższe prognozy od przedstawionych w maju ub.r., zwłaszcza na poziomie zysku EBITDA i netto. Dziewięć miesięcy temu spółka zakładała, że w 2019 roku zanotuje 17,12 mln zł wpływów sprzedażowych, 13,32 mln zł kosztów operacyjnych, 5,19 mln zł zysku EBITDA i 3,1 mln zł zysku netto, a w 2020 roku - 26,82 mln zł wpływów sprzedażowych, 18,83 mln zł kosztów operacyjnych, 9,41 mln zł zysku EBITDA i 6,64 mln zł zysku netto.

W czwartkowym komunikacie spółka stwierdziła, że planuje w czwartym kwartale br. zadebiutować na rynku giełdowym NewConnect.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Legimi sprzedało akcje za 1,98 mln zł, ma środki na przejęcie Readfy i ofertę „e-czytnik za 1 zł/euro”

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pavv
Jeszcze są jacyś naiwni co akcje kupują? Chyba tylko kumple i ziomy żeby potem mieszać akcjami wyciągając kasę od naiwniaków.
odpowiedź