SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Lekka poprawa na rynku pracy

Wzrost zatrudnienia i spadek bezrobocia w I kwartale 2014 r. to pozytywne sygnały wynikające z raportu NBP o rynku pracy, jednak trwała pozytywna zmiana trendu wciąż pozostaje niepewna.

Article

- Przyśpieszający  wzrostu gospodarczy przekłada się na zwiększenie zatrudnienia. W I kw. 2014 r. liczba pracujących wg BAEL wyrównana sezonowo wzrosła o 0,7 proc. (tj. ok. 117 tys. osób) w stosunku do poprzedniego kwartału. Wzrost w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku wyniósł 1,8 proc. Nieco gorzej wyglądają dane ze sprawozdawczości firm zatrudniających powyżej 9 pracowników. Przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej i w sektorze przedsiębiorstw wzrosło jedynie o 0,1 proc. wobec poprzedniego kwartału.

Różnice pomiędzy danymi BAEL i danymi sprawozdawczymi wynikają głównie z różnic definicyjnych. Dane BAEL uwzględniają również najmniejsze podmioty zatrudniające do 9 pracowników oraz obejmują wszystkie nietypowe rodzaje umów, a także część zatrudnienia w „szarej strefie”. W szczególności rozpowszechnienie się zatrudnienia na podstawie umów innych niż umowa o pracę (umów cywilno-prawnych) – mniej kosztownych i wiążących się z niższym ryzykiem dla pracodawcy – mogło podwyższać tempo wzrostu ogólnej liczby pracujących. Szybszy wzrost zatrudnienia w mniejszych firmach na początku roku pokazują także wyniki Szybkiego Monitoringu NBP wskazując na nieznacznie lepsze prognozy zatrudnienia w I i II kw. 2014 r. w sektorze MŚP.

Spada liczba bezrobotnych. Od lutego br. można było obserwować szybkie zmniejszanie się poziomu bezrobocia rejestrowanego, które po odsezonowaniu wyniosło na koniec I kw. 12,7 proc. Spadki bezrobocia wynikają także z analizy danych BAEL. Stopa bezrobocia wg BAEL wyniosła 9,8 proc., czyli o 0,3 pkt. proc. mniej niż w poprzednim kwartale.

Przeprowadzona przez NBP analiza przepływów na rynku pracy wskazuje na rosnące prawdopodobieństwo znalezienia pracy oraz malejące prawdopodobieństwo utraty zatrudnienia. Należy jednak podkreślić, że dane zawarte w raporcie wskazują na to, że w I kw. br. przedsiębiorcy ciągle wahają się w swoich decyzjach o zwiększaniu zatrudnienia i jeżeli już decydują się zatrudniać, to raczej preferują takie formy, które gwarantują większy poziom elastyczności – komentuje dr Grzegorz Baczewski, Dyrektor Departament Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy Konfederacji Lewiatan.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Lekka poprawa na rynku pracy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl