SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jedna trzecia Polaków słyszała o seksaferze Leksia z Teamu X

Informacja o seksaferze Leksia dotarła do 33 proc. Polaków, jednak tylko 5 proc. wskazało na ten kryzys spontanicznie, bez pytania wspomagającego - wynika z badania agencji SW Research we współpracy z LoveBrands Group. 13 proc. respondentów stwierdziło, że obecnie mają o Leksiu lepsze zdanie, niż przed aferą, a co czwarta pytana osoba uważa,, że afera zupełnie nie zmieniła jej opinii o influencerze.

LeksiuArticle

Afera Leksia wybuchała w połowie stycznia, kiedy to youtuber Konopskyy, w filmie zatytułowanym "Leksiu lubi młode widzki" poinformował opinię publiczną o otrzymanych od niepełnoletnich dziewczyn screenshotach z rozmów z Leksiem, w których pojawiają się niecenzuralne zdjęcia i niedwuznaczne propozycje.

Film Konpskyy’ego wkrótce zniknął z sieci, a sam Leksiu odniósł się do sprawy w publicznym oświadczeniu. Przeprosił w nim za niestosowne komentarze, które widoczne były na screenshotach, ale podkreślił, że nie miał świadomości, iż osoby, z którymi  rozmawiał, były niepełnoletnie.

Krótko po tym Leksiu poinformował, że odchodzi z Team X i zawiesza swoją aktywność w internecie. - Muszę skupić się na sobie i swoich sprawach - uzasadnił.

Polacy o aferze Leksia, w tle wizerunek marek

Agencja LoveBrands Group we współpracy z agencją badawczą SW Research, w nawiązaniu do afery Leksia zapytała Polaków o to, w jakim stopniu afery medialne dotykające influencerów znanych z social mediów, są interesujące dla odbiorców i czy przekładają się one na postrzeganie marek współpracujących z danym influencerem.

- Wyniki badania z jednej strony pokazują, że jesteśmy w stanie wybaczyć lubianemu influencerowi wiele. Z drugiej, że influencer pragnący komercjalizować swój wizerunek musi uważać na to co mówi i robi, by nie zrazić do siebie marketerów - komentuje wyniki badania Zuzanna Bieńko, head of brand & influencer marketing w LoveBrands Group.

Członkowie Team X2, w tym Leksio, swoimi wizerunkami promują płatki śniadaniowe Yummer's i soki firmy Excellence, które pod koniec ub.r. wprowadzono do sprzedaży w sklepach Biedronka. W styczniu i lutym zaplanowano cztery turnusy zimowisk z udziałem Team X, ich sprzedaż jest prowadzona w internecie.

Według badania SW Research i LoveBrands Group, informacja o seksaferze Leksia dotarła aż do 33 proc. Polaków, jednak tylko 5 proc.  wskazało na ten kryzys spontanicznie, bez pytania wspomagającego.

- Oczywiście nie jest zaskoczeniem, że większą świadomość kryzysu stwierdzono u osób stanowiących grupę docelową Leksia, czyli wśród respondentów poniżej 24 roku życia: 23 proc. w wieku 13-17 i 10 proc. w wieku 18-24. Dla porównania świadomość kryzysu wśród osób w wieku 25-50+ to zaledwie 2 proc. -  tłumaczy Zuzanna Bieńko.

Zmiany opinii o Leksiu po aferze z nastolatkami

Aż 38 proc. ankietowanych śledziło aferę przeglądając media społecznościowe, z czego 42 proc. zadeklarowała, że afera ta nie wywarła na nich żadnego wpływu. Co zaskakujące, 13 proc. respondentów stwierdziło, że obecnie mają o Leksiu lepsze zdanie, niż wcześniej, a 25 proc. badanych odpowiedziało, że afera zupełnie nie zmieniła ich opinii o Leksiu.

Okazuje się, że 23 proc. ankietowanych stwierdziło, że podobna sytuacja mogłaby się zdarzyć każdemu, 25 proc. badanych uznało sytuację za fake news, a 26 proc. skomentowało, że afera została nadmiernie rozdmuchana przez media. Jednak połowa ankietowanych oceniła sytuację znacznie ostrzej, uznając że Leksiu za swoje zachowanie powinien zostać surowo ukarany (np. grzywną lub pozbawieniem wolności), a 55 proc. uznało nawet, że powinien całkowicie zniknąć z mediów.

Co ciekawe, aż 74 proc. badanych uznało, że cała afera może mieć walory edukacyjne. Ich zdaniem daje do myślenia i otwiera oczy na sprawy, których dotychczas nie byliśmy świadomi.

Aż 15 proc. ankietowanych potwierdziło, że w przeszłości skorzystało z produktów rekomendowanych przez Leksia, z czego 40 proc. potwierdziło, że w przyszłości  mniej chętnie sięgnie po takie produkty.

- Wynik oczywiście nie jest zaskoczeniem - komentuje Joanna Niemiec, główny strateg i wiceprezes LoveBrands Group. - Wizerunek ambasadora marki zawsze bowiem wpływa na nią samą. Ciekawym doświadczeniem byłoby przeprowadzenie analogicznego badania za rok, by stwierdzić w jakim stopniu kryzysy tego typu wpływają długofalowo na wizerunek influencerów oraz, co istotniejsze, czy mają one długofalowy wpływ na marki, które oni promują - dodaje Joanna Niemiec.

Badanie zostało zrealizowane przez agencję SW Research w dniach 17-19.01.2022 r. techniką CAWI na panelu badawczym SW PANEL, na reprezentatywnej próbie 1115 Polaków w wieku 18-80 lat.

Dołącz do dyskusji: Jedna trzecia Polaków słyszała o seksaferze Leksia z Teamu X

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mario
Dawać go pod celę, tam zobaczy i poczuje niejednego fallusa ...
odpowiedź
User
Sciek
O czym wy piszecie?!!! Co za ściek
odpowiedź
User
Txt
Ten kraj schodzi na psy…
odpowiedź