SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mateusz Morawiecki zachęca do bojkotu firm pozostających w Rosji. „Rosyjskie produkty ociekają krwią”

Skoro wojna dotyczy w jakiś sposób każdego z nas, to każdy musi włączyć się w jej zastopowanie. Najbardziej oczywistym działaniem jest bojkot firm rosyjskich i zagranicznych, które nie chcą przestać zarabiać na obecności w Rosji - ocenił premier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki, fot. Adam Guc /KPRMArticle

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę opublikował swój podcast rozpoczynający się od kwestii sankcji na Rosję. - Każdego dnia prowadzimy jako Polska w tej sprawie prawdziwą batalię, ale wiem, że część z was może mieć już poczucie, że w kwestii sankcji ciągle to samo: zostały uruchomione, ale powinny działać lepiej. Tak to prawda, ale dziś chciałbym spojrzeć na sankcje od nieco innej strony - stwierdził.

Premier mówił o tym, jak swoimi codziennymi wyborami możemy się przyczynić do sankcji nakładanych na Rosję. Jak wyjaśnił, sankcje to nie tylko działania ekonomiczne czy prawne.

- W socjologii mówi się również o tak zwanej sankcji rozproszonej, czyli oddolnej, spontanicznej reakcji ludzi na coś, czego nie są w stanie zaakceptować i dziś widzimy, że ten brak akceptacji dla tego co robi Rosja, opór i sprzeciw wobec zbrodni, które Rosja popełnia, połączył dziś cały wolny świat - wskazał.

Morawiecki: musimy używać wszystkich form nacisku na Rosję

- Ktoś może powiedzieć jaki wpływ ma oddolny ruch, jeśli odpowiednie ośrodki decyzyjne - rząd Niemiec czy Francji nie podejmą zdecydowanych działań w sprawie Rosji - powiedział. Jednak, jak tłumaczył, jego zdaniem najlepsza zasada to "i to, i to: i presja na ośrodki decyzyjne na najwyższym szczeblu i podejmowanie oddolnego oporu".

- Musimy używać wszystkich dostępnych form wywierania nacisku. Ta wojna dotyka każdego z nas psychicznie, czy to też przez kolejne wstrząsające doniesienia płynące zza wschodniej granicy, czy też za pośrednictwem naszych ukraińskich znajomych. Już zaczynamy czuć jej konsekwencje ekonomiczne w postaci rosnącej inflacji, jak to się mówi putinflacji - zauważył.

W ocenie premiera, "skoro wojna dotyczy w jakiś sposób każdego z nas, to każdy z nas musi w jakiś sposób włączyć się w jej zastopowanie". - Dlatego zachęcam państwa do samodzielnego wprowadzania własnych sankcji, do prowadzenia w ten sposób swojej osobistej, prywatnej, antyrosyjskiej, antyzbrodniczej polityki - zaapelował.

Jak tłumaczył, "najbardziej oczywistym działaniem jest bojkot rosyjskich produktów, bojkot rosyjskich firm, ale też tych zagranicznych firm, które nie chcą przestać zarabiać na obecności w Rosji". Dodał, że listy tych, którym nie przeszkadzają brudne pieniądze są szeroko dostępne w internecie.

Szef rady ministrów powiedział, że "rosyjskie produkty ociekają dziś krwią". - Z produktów firm, które nie chcą zerwać współpracy z Rosją, tej krwi też się nie da zmazać. Prowadzenie business as usuall z partnerem, który dopuszcza się w tym samym czasie ludobójstwa, nie jest pierwszym szaleństwem tego świata w pogoni za pieniądzem, nie bądźmy naiwni, ale są granie, których przekraczać nie wolno. Ludziom niegodnym podania ręki nie wciska się w tę rękę banknotów - podkreślił.

Premier dodał, że "w następstwie napaści na Ukrainę, Rosja została wykluczona także ze świata sportu". Zwrócił uwagę, że "rosyjski sport był od lat jednym wielkim laboratorium doppingowym, w bezczelny sposób niszczył ideę szlachetnej rywalizacji".

- Co więcej, po agresji na Ukrainę wielu rosyjskich sportowców wyraziło swoje poparcie dla niej. Coś strasznego - dodał. W ocenie premiera "sport był przez lata narzędziem imperialnej polityki Putina. Brudne pieniądze korumpowały działaczy, kupowały zachodnie kluby, ocieplały wizerunek reżimu i odwracały uwagę od jego zbrodniczego charakteru".

„Nie zachęcam do wyrzucania rosyjskich książek”

Morawiecki zwrócił uwagę, że "zrozumiała niechęć do wszystkiego co rosyjskie, która rozlewa się po świecie od końca lutego, zaczęła też dotykać kultury". - Nie zachęcam jednak państwa do wyrzucania rosyjskich książek, to wciąż jest wielka, ważna literatura. Musimy dostrzegać jednak, że mimo swojego uroku wyznacza częstokroć krajom takim jak Polska bardzo pośrednie miejsce - dodał.

Zachęcił, aby w najbliższym czasie sięgnąć po Tarasa Szewczenkę, a nie Aleksandra Puszkina. Premier zauważył, że "współczesne dzieła kultury tworzą również propagandyści Putina, nawet jeśli są jednocześnie wybitnymi artystami, jak dysydenci, a przynajmniej krytycy obecnej Rosji". Zachęcił żeby sięgnąć raczej po filmy Andrieja Zwiagincewa niż Nikity Michałkowa.

Szef rządu zachęcił również do nauki języka ukraińskiego, który jego zdaniem w nadchodzących latach będzie przydatniejszy niż rosyjski.

- Wojna na Ukrainie i jej zbrodniczy, makabryczny charakter wielu z nas nie mieści się w głowie. Wiele osób mówi mi o poczuciu bezradności, które nam towarzyszy. Ja uważam, że powinniśmy bardzo mocno przeciwdziałać na każdym możliwym odcinku wszystkiemu, co Rosja czyni na Ukrainie. Powinniśmy wierzyć, że nadzieja, która do nas przychodzi z Wielkanocą i z wiosną jest silna i że będzie silniejsza niż to zło, które panoszy się na Ukrainie - zaznaczył.

Premier życzył na święta nadziei, otuchy i nowych sił. Powiedział, że "szczególnie jest myślami z tymi, którzy przyjęli pod swój dach uchodźców lub pracują bez ustanku, aby zapewnić im pokój i bezpieczeństwo". - Jestem myślami z żołnierzami, policjantami, ale też z funkcjonariuszami Straży Granicznej, którzy wciąż trzymają wartę na granicy z Białorusią i Ukrainą - dodał.

Zwrócił uwagę, że plany destabilizacji Polski i Europy nie ustały przecież z dnia na dzień. - Wierzę jednak, że będziemy silni. Silni nadzieją i wiarą w lepsze jutro, tę wiarę przynosi zmartwychwstanie, przynosi ją światło poranka wielkanocnego i tej wiary życzę wszystkim państwu. Budźmy ją w sobie nawzajem, podtrzymujmy na duchu naszych bliskich, bądźmy razem przy stołach świątecznych i nie szczędźmy sobie dobra i ciepłych słów. W ten sposób pokazujemy, że nienawiść i zło nie mają nad nami władzy - życzył premier

 

Ogólnopolski Bojkot Leroy Merlin: doceniamy słowa premiera

Do wystąpienia Mateusza Morawieckiego odniosła się organizacja Ogólnopolski Bojkot Leroy Merlin. - Stała się rzecz niespotykana. Premier Polski otwarcie poparł bojkot firm takich jak Leroy Merlin i Auchan - podkreśliła w oświadczeniu.

- Poczuliśmy się wywołani do tablicy. Słysząc słowa Premiera "Rosyjskie produkty ociekają dziś krwią. Z produktów firm, które nie chcą zerwać współpracy z Rosją tej krwi też się nie da zmazać" można poczuć się jak na jednej z naszych demonstracji - zaznaczyła.

Organizacja zapewniła, że docenia te słowa szefa rządu. - Mamy nadzieję, że zostaną one wreszcie usłyszane i zrozumiane również w gabinetach ludzi zarządzających spółkami grupy Adeo, w Polsce i we Francji. Jednocześnie uważamy, że rząd RP ma możliwości daleko wykraczające poza motywowanie obywateli do działania - napisano.

- Przykładowo na odpowiedź wciąż czeka interpelacja posłanki Gill-Piątek, która pytała Premiera o mechanizm prawny umożliwiający polskim podmiotom natychmiastowe rozwiązanie umów z firmami wspierającymi reżim Putina - przypomniano.

Ogólnopolski Bojkot Leroy Merlin podkreślił, że jest apolitycznym ruchem społecznym, działającym ponad podziałami. - Są wśród nas zwolennicy bardzo różnych poglądów. To co się dla nas liczy zawarte jest w nazwie naszego ruchu. Cieszy nas każde wsparcie, bo dziś od podziałów politycznych ważniejszy jest cel - odcięcie finansowania reżimu odpowiedzialnego za nieludzką wojnę - podkreśliła organizacja.

Dołącz do dyskusji: Mateusz Morawiecki zachęca do bojkotu firm pozostających w Rosji. „Rosyjskie produkty ociekają krwią”

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
Zamiast zachęcać do bojkotu niech egzekwuje od nich podatki. Podobno przez kilka ostatnich lat LM zapłacił w Polsce mniej podatku niż w Rosji przez jeden rok.
odpowiedź
User
lik
To politycy i popieranie przez nich banderyzmu doprowadzilo do tego stanu czyli kompletnego zniszczenia Upadliny i ruiny Polski , ważne że amerykańska broń sie sprzedaje jak Afganistan sie skończył
odpowiedź
User
awa
Pan sprzedaje bełkot jak zawsze
odpowiedź