SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Leszek Skiba: z Ministerstwa Finansów do zarządu Banku Pekao

Wiceprezesem Banku Pekao, kontrolowanego przez państwowe firmy, został Leszek Skiba, poprzednio wiceminister finansów. Stanowisko wiceprezesa objął też Grzegorz Olszewski będący w zarządzie Banku Pekao od kwietnia ub.r.

Leszek Skiba, fot. Ministerstwo FinansówArticle

Leszek Skiba wiceministrem finansów był od jesieni 2015 roku, odpowiadał za nadzór nad polityką makroekonomiczną oraz nad legislacją w obszarze podatkowym w latach 2016-2017 i wsparcie legislacji dotyczącej rynków finansowych i kapitałowych. Przygotował też zarys reformy systemu budżetowego. Od marca ub.r. do kwietnia br. był też przewodniczącym rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

W latach 2009-2015 Leszek Skiba pracował w Instytucie Ekonomicznym Narodowego Banku Polskiego. Jako ekspert ekonomiczny brał czynny udział w pracach nad raportem NBP wskazującym na konsekwencje członkostwa Polski w strefie euro oraz opracowywał liczne analizy i raporty dotyczące w szczególności gospodarki strefy euro i prognozowania wskaźników makroekonomicznych w strefie euro. W latach 2002-2009 był asystentem na Wydziale Studiów Politycznych w Wyższej Szkole Biznesu - NLU w Nowym Sączu.

Ukończył międzynarodowe stosunki gospodarcze i polityczne w Szkole Głównej Handlowej.

Z kolei Grzegorz Olszewski w zarządzie Banku Pekao od kwietnia ub.r., początkowo odpowiadał za zarządzanie produktami inwestycyjnymi i ubezpieczeniowymi, a potem za nadzór nad pionem technologii i operacji (m.in. za robotyzację i automatyzację operacji bankowych i koordynację współpracy z grupą PZU). Ponadto jest przewodniczącym rad nadzorczych w Pekao Investment Management i Pekao Financial Services.

Od października 2017 roku do marca ub.r. Grzegorz Olszewski był dyrektorem biura sprzedaży produktów inwestycyjnych w Grupie PZU na stanowisku. Jednocześnie kierował pracami uruchomienia pierwszej w Polsce platformy do sprzedaży pasywnych funduszy inwestycyjnych.

Wcześniej Olszewski pracował m.in. w contact center Banku Millennium, jako dyrektor ds. sprzedaży produktów inwestycyjnych w Biurze Maklerskim Alior Banku oraz dyrektor departamentu sprzedaży i marketingu w AgioFunds TFI.

Ukończył wydział zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego (ukończył też tam program executive MBA), a także Uczelnię Łazarskiego i Wyższą Szkołę Zarządzania.

Zmiany w zarządzie Banku Pekao, wstrzymano zwolnienia grupowe

Pod koniec listopada ub.r. z funkcji prezesa Banku Pekao zrezygnował Michał Krupiński. Rada nadzorcza na to stanowisko powołała Marka Lusztyna, poprzednio wiceprezesa banku.

W drugiej połowie lutego na stanowisko wiceprezesa banku został powołany Jarosław Fuchs. Z Bankiem Pekao jest związany od końcówki 2007 roku, poprzednio był dyrektorem regionalnym biura sprzedaży private bankingu w Krakowie. W zarządzie odpowiada za nadzór nad działalnością pionu bankowości prywatnej i produktów inwestycyjnych.

W zarządzie Banku Pekao jako wiceprezesi są nadal Tomasz Kubiak, Tomasz Styczyński (obaj od lipca 2017 roku), Marek Tomczuk (od sierpnia 2017 roku) oraz Magdalena Zmitrowicz i Marcin Gadomski (od listopada ub.r.).

W połowie marca Bank Pekao wstrzymał uzgodnione tydzień wcześniej zwolnienia grupowe mające objąć do 1,2 tys. pracowników, uzasadniając do epidemią koronawirusa.

W ub.r. Bank Pekao zanotował wzrost skonsolidowanego wyniku odsetkowego z 4,99 do 5,47 mld zł, wyniku z prowizji i opłat z 2,46 do 2,53 mld zł oraz spadek zysku netto z 2,29 do 2,17 mld zł.

W połowie 2017 roku kontrolny pakiet 32,8 proc. akcji Banku Pekao SA od Grupy UniCredit kupiły PZU i Polski Fundusz Rozwoju, płacąc 10,6 mld zł.

Skiba kolejnym członkiem rządu przechodzącym do państwowej firmy

Leszek Skiba to kolejna osoba z rządu, która przechodzi do zarządu dużej firmy państwowej. W styczniu br. prezesem PGNiG został Jerzy Kwieciński, wcześniej kolejno wiceminister rozwoju, minister rozwoju i inwestycji oraz minister finansów.

Natomiast na początku kwietnia obowiązki prezesa Poczty Polskiej, po rezygnacji Przemysława Sypniewskiego, przejął Tomasz Zdzikot, poprzednio wiceminister obrony narodowej.

Dołącz do dyskusji: Leszek Skiba: z Ministerstwa Finansów do zarządu Banku Pekao

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl