SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Liczba subskrypcji VOD na świecie wyższa niż abonamentów kablówek. Ponad 613 mln użytkowników w 2018 roku

W 2018 roku światowe wydatki na kino i domową rozrywkę wyniosły 96,8 mld dolarów, o 9 procent więcej niż rok wcześniej - wynika z raportu Motion Picture Association of America (MPAA). Po raz pierwszy w historii liczba subskrypcji VOD osiągnęła 613,3 mln i okazała się globalnie wyższa niż abonamentów telewizji kablowych.

fot. Shutterstock.comArticle

Według danych MPAA w 2018 r. globalne wydatki związane z domową rozrywką osiągnęły wartość 55,7 mld dol., o 16 proc. więcej niż rok wcześniej. Motorem wzrostów były kwoty przeznaczone na cyfrowy segment, który wzrósł o 34 proc. rok do roku. W tym samym okresie wydatki na fizyczne produkty związane z domową rozrywką (głównie płyty DVD i Blu-ray) zmalały na świecie o 14 proc.

W ub.r. liczba subskrypcji w serwisach VOD wzrosła o 27 proc. i osiągnęła globalnie poziom 613,3 mln. Dzięki temu po raz pierwszy grupa odbiorców płatnych platform streamingowych przewyższyła liczbę subskrybentów telewizji kablowych, których w ub.r. było 556 mln – o 2 proc. mniej niż przed rokiem.

Jednak pomimo spadku liczby abonentów operatorzy kablowi wciąż gromadzą w zestawieniu MPAA najwyższe przychody, które w ub.r. osiągnęły poziom 118 mld dol.

W swoim raporcie MPAA przestawiła także sytuację na globalnym rynku kinowym. Okazuje się, że w 2018 r. wartość światowego box office wzrosła jedynie o 1 proc. do kwoty 41,1 mld dol.

Poza obszarem USA i Kanady w podziale na regiony najwięcej dochodów przyniósł branży rynek Azji i Pacyfiku (16,7 mld dol.), który wyprzedził obszar EMEA (9,8 mld) oraz Amerykę Łacińską (2,7 mld dol.).

Na rynkach międzynarodowych największą wartość box office zanotowano w 2018 r. w Chinach (9 mld dol.), które zdecydowanie wyprzedziły Japonię (2 mld) oraz Wielką Brytanię (1,7 mld). W zestawieniu na 17. miejscu znalazła się Polska, gdzie branża kinowa osiągnęła w ub.r. dochody w wysokości 300 mln dol.

 

Dołącz do dyskusji: Liczba subskrypcji VOD na świecie wyższa niż abonamentów kablówek. Ponad 613 mln użytkowników w 2018 roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl