SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Liczba upadłości polskich firm wzrosła do 227 w I kw. 2012

Liczba upadłości firm wyniosła 227 w I kw. tego roku wobec 193 rok wcześniej, co oznacza wzrost o 18% r/r. W 2011 roku liczba upadłości rosła o 6%. Kolejne kwartały przyniosą kontynuację trendu wzrostowego upadłości, oceniają analitycy Euler Hermes.

Liczba upadłości polskich firm wzrosła do 227 w I kw. 2012

"Liczba publikacji sądowych orzeczeń o upadłościach nie spada i, chociaż tempo wzrostu ich liczby za marzec nie było aż tak duże, jak w lutym, to dalszy wzrost liczby upadłości potwierdza, że jest to trwały trend" - powiedział główny analityk Euler Hermes Tomasz Starus.

Liczba upadłości w styczniu tego roku wyniosła 68 (wobec 64 rok wcześniej), w lutym wzrosła do 79 (z 59 rok wcześniej), zaś w marcu sięgnęła 80 (wobec 70 rok wcześniej).

W IV kw. ubiegłego roku, a także w kolejnych miesiącach wzrastała liczba zleceń windykacyjnych i wartość niezapłaconych należności, zwłaszcza w budownictwie. W tej branży wzrost był najbardziej spektakularny, a wartość zleconych Euler Hermes do odzyskania należności firm budowlanych była trzykrotnie wyższa niż rok wcześniej, na przełomie sezonu 2010/2011.

Trend upadłości wśród firm wykonujących roboty budowlane wciąż jest na fali wzrostowej, mimo że wiele z dużych inwestycji infrastrukturalnych jeszcze się nie skończyło.

Znaczny wzrost liczby upadłości zanotowały także sklepy detaliczne. Statystyczny wzrost liczby publikacji o bankructwach sklepów detalicznych wynosi blisko 60%.

"Nie chcę być Kasandrą, ale wydaje się dość logiczne, że na skutek problemów wykonawców robót budowlanych oraz sklepów detalicznych kłopoty w dalszej kolejności dotknąć mogą producentów materiałów budowlanych, branżę stalową, ich dystrybutorów a także dystrybutorów art. spożywczych. Nie od razu musi to przekładać się na wzrost upadłości firm w tych sektorach zaopatrujących branże przeżywające kłopoty, ale z pewnością je osłabi i znajdzie odbicie w ich wynikach finansowych"- powiedział Starus.

Sektory gospodarki, w których liczba upadłości utrzymuje się na poziomie z ub. roku, to firmy produkcyjne i hurtownicy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Liczba upadłości polskich firm wzrosła do 227 w I kw. 2012

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl