SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Lidl chce być otwarty w niedziele. "Różne scenariusze"

Kolejna sieć detaliczna, niemiecki Lidl, przymierza się do otwarcia sklepów w niedziele objęte zakazem handlu, stosując tzw. wyjątek pocztowy. - Aktualnie rozważamy różne scenariusze - przekazała nam Aleksandra Robaszkiewicz, odpowiedzialna za komunikację Lidl Polska.

fot. materiały prasowefot. materiały prasowe

Funkcjonujący w Polsce od 2018 roku zakaz handlu w niedziele budzi coraz większe kontrowersje ze względu na fakt, że kolejne sieci detaliczne szukają luk w prawie, by otwierać się dla klientów siedem dni w tygodniu. Ustawodawca zastrzegł bowiem w tekście ustawy aż 32 wyjątki, w tym pozwalający na handel w niedziele placówkom pocztowym. Zatem sklep, podpisując umowę z operatorem usług pocztowych jak odbiór paczek, może prowadzić handel także w niedziele.

Z tego wyjątku korzystają sklepy Żabka, Dino, Lewiatan, niektóre placówki Kaufland, należące do Grupy Muszkieterów Bricomarché i Intermarché, ABC, Delikatesy Centrum, Stokrotka Express czy wybrane sklepy z elektroniką Euro RTV AGD.

Lidl otwarty w niedziele niehandlowe?

Lidl może być kolejną siecią handlową, której sklepy będą otwarte dla klientów także w niedziele niehandlowe - pisze Business Insider Polska. Jak informuje serwis, na razie niemiecki detalista sprawdza gotowość do podjęcia pracy w niedziele niehandlowe wśród załóg swoich sklepów. Podobnie jak konkurencja, zamierza skorzystać z tzw. wyjątku pocztowego w ustawie o zakazie handlu w niedziele. Ten mechanizm, na mocy umowy z państwową Pocztą Polską, stosuje od kilku tygodni Biedronka.

Zapytaliśmy przedstawicieli Lidl Polska o plany uruchomienia sklepów w niedzielę - sieć odpowiedziała tylko ogólnikowym oświadczeniem.

- Większość sklepów sieci Lidl Polska jest czynna od poniedziałku do soboty przez wiele godzin, najczęściej od 6:00 do 22:00 lub 6:00 do 23:00. W ten sposób klienci mają szeroki przedział czasu na dokonanie zakupów, co również przekłada się na poprawę ich bezpieczeństwa. Sklepy Lidl Polska funkcjonują również podczas niedziel handlowych. Aktualnie rozważamy różne scenariusze - poinformowała Wirtualnemedia.pl Aleksandra Robaszkiewicz, szefowa komunikacji Lidl Polska.

Z kolei rzeczniczka prasowa Poczty Polskiej Justyna Siwek na pytanie o współpracę z Lidlem w ramach usług "Odbiór w punkcie" odpowiedziała:  - Decyzje o ewentualnym rozwoju sieci podejmowane będą po wnikliwej analizie rynkowej w zakresie poziomu dostosowania oferty Poczty Polskiej do potrzeb konsumentów. Poczta Polska nie informuje o prowadzonych rozmowach z przyszłymi kontrahentami, są one objęte tajemnicą przedsiębiorstwa.

PiS ukróci "wyjątek pocztowy" dla sklepów?

W sprawie zakazu handlu w niedziele niedawno wypowiedział się Trybunał Konstytucyjny. Trybunał uznał dwa zaskarżone przepisy z ustawy dotyczącej zakazu handlu w niedzielę za konstytucyjne; w pozostałej części sprawa została umorzona. Trybunał nie wypowiedział się w sprawie dwóch kluczowych przepisów.

Pierwszy z nich to artykuł ustanawiający zakaz handlu. Zgodnie z nim "w niedziele i święta w placówkach handlowych handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem – są zakazane". Drugi przepis wskazywał wyjątki od tego zakazu.

Pod koniec lipca do Sejmu został wniesiony projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta, który w praktyce ma ukrócić stosowanie tzw. "wyjątku pocztowego" przez sieci detaliczne.

Projekt przewiduje, że w niehandlowe niedziele otwarte będą mogły być te placówki, w których działalność pocztowa będzie przeważająca. Jak zapisano, chodzi o przeważającą działalność wskazaną we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, która stanowi co najmniej 50 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży, uzyskanego w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym jest prowadzony handel lub są wykonywane czynności związane z handlem.

Według ostatnich badań CBRE, aż 55 proc. osób chciałoby robić zakupy w niedzielę, w tym co trzecia jest zdecydowanie za tym pomysłem. Poparcie dla tego pomysłu wzrosło w porównaniu z zeszłym rokiem, kiedy za otwarciem sklepów w niedzielę opowiadało się 51 proc. osób.

Dołącz do dyskusji: Lidl chce być otwarty w niedziele. "Różne scenariusze"

29 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel
Dlaczego Polacy mają pracować w Lidlu w niedzielę a Niemcy nie?
odpowiedź
User
PIOTR-PIOTR
@Pawel
Walijczycy też pracują w Lidlu w niedzielę. Jeżeli Walijczycy pracują to dlaczego Polacy nie mogą?
odpowiedź
User
W99
I tak szanują Polskę. W Niemczech nawet bo o tym nie pomyśleli
odpowiedź