SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Część krajów europejskich z ujednoliconym początkiem list na dekoderach

Nazywany „Lex Pilot” projekt przewiduje, że pierwsze pięć miejsc na dekoderach sieci kablowych i platform cyfrowych przypadnie TVP, a szef KRRiT może wskazać dalsze 30 „obowiązkowych” stacji. Są kraje europejskie, gdzie ujednolicono początek list kanałów, ale na tych rynkach już trzecia czy czwarta pozycja na pilocie przypadła nadawcy prywatnemu.

fot. Shutterstock.comArticle

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, który trafi do sejmowej komisji cyfryzacji, pierwsze pięć miejsc na listach kanałów platform cyfrowych i sieci kablowych przypadnie: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info i TVP Kultura.

Te kanały będą ustawowo objęte zasadą must carry, must offer (stacji obowiązkowych dla operatorów płatnej telewizji). Obecnie zasada ta nie obejmuje TVP Info, ani TVP Kultura, ale TVN, Polsat, TV4 i TV Puls już tak.

W myśl propozycji rządu, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji mógłby wskazać dodatkowych 30 stacji objętych zasadą. Nie wiadomo więc czy znalazłby się wśród nich na przykład TVN, którego nie raz Maciej Świrski krytykował i chce ukarać za reportaż o podkomisji Antoniego Macierewicza.

Rząd i KRRiT wskażą pierwsze 35 stacji?

Wirtualna Polska informowała kilka dni temu, że Prawo i Sprawiedliwość chce nieco złagodzić projekt. TVN, Polsat, TV4 i TV Puls znalazłyby się na liście must carry, must offer. Szef KRRiT mógłby wskazać nie 30, a 10 kanałów i to bez wyznaczania ich miejsca (poza wspomnianymi wcześniej 5 kluczowymi pozycjami dla TVP). Stosowne poprawki do projektu na razie jednak nie wpłynęły.

Politycy PiS-u przekonywali, że chcą jedynie ułatwić życie Polakom zmieniającym operatora, przeprowadzającym się czy spędzającym urlop w innym miejscu.

- Przypuszczam, że wszyscy będą mówili jak wielkim problemem będzie wybranie kanału, który będzie znajdował się nie na 5, tylko 17. Jeśli ktoś powie, że to niemożliwe i to utrudnianie, to zapewniam, że ja dam radę. Zaufajmy Polakom. Każdy sobie poradzi z wybraniem kanału, który chce. Przecież to nie jest tak, że my wprowadzamy tajny kod, bez którego nie da się włączyć konkretnego programu - zapewniał poseł Robert Gontarz z PiS.

- Będziecie sterowali pierwszymi 35 kanałami. Rząd w czasie PRL miał radiowęzeł w każdym zakładzie pracy i przemawiał do ludzi, którzy tam pracowali. Dzisiaj PiS chce mieć radiowęzeł w każdym naszym domu i chce mówić do ludzi codziennie przez odbiornik telewizyjny. Chciałem powiedzieć paniom i panom z PiS-u, że 70 proc. Polaków nie chce oglądać Telewizji Polskiej. To badania oglądalności, a nie moje wymysły – mówił podczas sejmowej debaty poseł Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Napieralski.

Wolny wybór operatorów

Obecnie w kwestii listy kanałów sieci kablowe i platformy cyfrowe mają wolny wybór. W Polsat Box „jedynką” jest Polsat, w Canal+ miejsce to od sierpnia 2022 roku należy do Canal+ Family. Od fuzji Cyfry+ z platformą n, zajmował je TVN. Zanim do niej doszło Cyfra+ oferowała na pierwszych trzech pozycjach: TVP1, TVP2 i TVP Info, natomiast założona przez Grupę ITI platforma n na „jedynce” udostępniała TVN. Zmiany na liście Canal+ z sierpnia doprowadziły do wzrostu udziału w rynku Canal+ Family i nie wpłynęły na wyniki TVN.

Kanały Telewizji Polskiej najczęściej dalej otwierają listy w sieciach kablowych. W UPC i sieci Toya TVP1 można znaleźć na 1 pozycji, a w Vectrze na 101. W przypadku tego operatora lista zaczyna się jednak od 100 kanału, gdzie jest dostępne promo Vectra Info. Sieci kablowe i platformy cyfrowe często dublują autorskie kanały na swoich listach, umieszczają wysoko dodatkowo płatne stacje PPV lub mieszają telewizje o tej samej tematyce w różnych częściach list. Z tego typu praktykami „ustawa pilotowa” walczyć nie zamierza. Niezadowolonym z tego powodu klientom, operatorzy płatnej telewizji, radzą stworzyć listy ulubionych kanałów, co często nie jest łatwe i wygodne w realizacji.  

W Sky Deutschland własne kanały otwierają listę

W niemieckiej platformie cyfrowej Sky Deuschland lista kanałów zaczyna się od 100 pozycji. Jest na niej dostępny Sky Showcase. Kolejne pozycje zajmują: Sky One, Sky Krimi, Sky Atlantic, Sky Comedy, Sky Replay, Sky Crime, Sky Documentaries, Sky Nature, potem można trafić na kanały tematyczne różnych nadawców typu Syfy, 13th Street, Universal TV, Warner TV Serie, Warner TV Comedy, Romance TV, History.

Niemiecki odpowiednik TVP1, czyli Das Erste, znalazł się dopiero na 134 pozycji. Tuż za nim umieszczono „Dwójkę” czyli ZDF, a następnie RTL, Sat.1, ProSieben, Vox, RTL 2, czyli najpopularniejsze kanały komercyjne. Publiczne kanały regionalne można oglądać dopiero od 800 pozycji na dekoderach, czyli pod koniec listy, ale przed kanałami religijnymi i telezakupowymi. Za Odrą nadawcy publiczni mają lepszą pozycję w Vodafone Kabel Deutschland. Das Erste przypadła jedynka, a ZDF dwójka. Kolejne miejsca przypadły czołowym stacjom komercyjnym, czyli RTL, Sat.1, ProSieben.

Telewizje publiczne na pierwszych miejscach

W przypadku Wielkiej Brytanii, listy zawsze otwierają BBC One i BBC Two. Popularni operatorzy nie zaczynają ich jednak od 1, tylko 101 kanału. W Sky i Virgin Media komercyjny ITV1 zajmuje 103 pozycję, Channel 4 104, a Channel 5 105. Dalej kolejność jest już dowolna. W Sky BBC Three można znaleźć na 118 kanale, a w Virgin Media na 107. Sky wolał umieścić swoje autorskie kanały typu Sky Atlantic, Sky Crime, Sky Max, Sky Witness, Sky Arts na atrakcyjniejszych pozycjach.

W Sky Italia kanały 101-107 zajmują odpowiednio publiczne Rai 1, Rai 2, Rai 3, a także komercyjne Rete 4, Canale 5, Italia 1, La 7. Sztandarowy kanał platformy, czyli Sky Uno znalazł się dopiero na 108 pozycji. We włoskiej naziemnej telewizji cyfrowej wspomniane wcześniej stacje Rai, Mediasetu i La 7 umieszczono na pozycjach 1-7.  Czołowe stacje można więc łatwo znaleźć, niezależnie od tego czy korzysta się z płatnej czy bezpłatnej telewizji.

Do 7 miejsca listy takie same

We francuskiej platformie Canal+ pierwszą pozycję ma sprywatyzowany wiele lat temu TF1. Przez kilka tygodni jesienią stacja została usunięta z oferty operatora w związku ze sporem o opłaty za jej dystrybucję. Po podpisaniu nowej umowy, wróciła na jedynkę. Drugie miejsce w CanaL+ przypadło publicznemu France 2, trzecie France 3, czwarte Canal+, a piąte France 6. Komercyjna stacja M6 zajmuje szóste miejsce na dekoderach, siódme kulturalny kanał Arte. Kolejne pozycje to najważniejsze stacje tematyczne Canal+.

Początek listy operatora SFR jest identyczny, ale różnice zaczynają się od ósmego miejsca. Nie ma tam stacji tematycznej Canal+. Tak samo jest w przypadku oferty telewizyjnej francuskiego Orange. Tym samym listy kanałów najważniejszych operatorów do 7 miejsca są takie same.

W należącej do spółki M7 Group (część Grupy Canal+) platformie Skylink w Czechach pierwsza pozycja przypadła flagowej stacji Skylink 7. Kolejne miejsca zajmują: publiczne ČT1, ČT2, ČT24, ČT Sport, ČT :D, ČT Art, komercyjne Nova, Nova Cinema, Nova Gold, Nova Fun, Prima, CNN Prima News, Prima Max, Prima Cool, Prima Love, Prima Zoom, Prima Krimi, Prima Show, Prima Star. Dopiero dalej umieszczono zagraniczne kanały tematyczne, takie jak Paramount Network. W sieci kablowej Vodafone u naszego południowego sąsiada dwie pierwsze pozycje przypadły kanałom publicznym, trzecia i czwarta komercyjnym Nova i Prima, a dopiero od piątej umieszczono kolejne kanały nadawcy publicznego.

Dołącz do dyskusji: Część krajów europejskich z ujednoliconym początkiem list na dekoderach

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
???
Nie rozumiem tego oburzenia. Przeciez każdy moze na drkoderzre utworzyć własną liste i po problemie
odpowiedź
User
Gosc
A w Luksemburgu nie ma problemu i państwowej tv też nie ma.
odpowiedź
User
Nickt
Amerykanie takich głupich komunistycznych problemów nie mają. Tylko państwo totalitarne potrzebuje swoich mediów.
odpowiedź