SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Łódź chce wydawać gazetę dla seniorów

Łódzki samorząd przygotowuje się do wydawania od czerwca lokalnej gazety dla seniorów. Miałaby się ukazywać trzy razy w tygodniu w nakładzie nawet 60 tys. egz. Przeciwko temu pomysłowi protestuje opozycja i sami seniorzy.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska Article

O sprawie zrobiło się głośno, gdy w zeszłą środę, podczas sesji rady miejskiej o pieniądze na wydawanie gazety pokłócili się łódzcy radni. Zamiary ratusza są czytelnie wyłożone: gazeta ma być wydawana trzy razy w tygodniu - począwszy od czerwca do końca br. Treści dostarczaliby pracownicy Biblioteki Miejskiej, a odbiorcami gazety mają być seniorzy.

Biblioteka - jak podaje „Dziennik Łódzki” - do przygotowywania pisma planuje zatrudnić od pięciu do ośmiu nowych pracowników. Miasto na gazetę chce przeznaczyć 2 mln zł, z czego 500 tys. zł na wynagrodzenia. Gazeta ma liczyć 16 stron, a nakład kalkulowany jest na 50-60 tys.

Jak uzasadniał dyrektor biblioteki - podczas pandemii najstarsi mieszkańcy miasta „potrzebują informacji o życiu miasta, a także ochronie zdrowia i kulturze”.

Opozycja protestuje…

Radni Koalicji Obywatelskiej i SLD przegłosowali w środę przesunięcie pieniędzy w budżecie na nową gazetę. Natomiast opozycyjni radni Prawa i Sprawiedliwości protestowali przeciw temu pomysłom. Uzasadniali, że ratusz chce nie tyle stworzyć gazetę dla seniorów, co przygotować sobie tubę propagandową, gdzie z czasem i tak zacznie pojawiać się polityka i będzie promowana prezydent miasta Hanna Zdanowska.

Niezrzeszony radny Bartłomiej Dyba-Bojarski podkreślił, że zatrudnianie nowych osób do biblioteki w momencie, gdy zwalniani mają być niepedagogiczni pracownicy podlegających ratuszowi szkół, jest niedobrym pomysłem.

- Od radnych Koalicji Obywatelskiej chciałbym się dowiedzieć, czym to się różni od 2 mld zł, które PiS przekazał TVP, gdy brakowało na onkologię? Oczywiście skalą, bo niczym innym, brakuje jeszcze tylko środkowego palca Lichockiej - mówił radny.

…tak samo jak seniorzy

Jak podaje „Dziennik Łódzki”- przeciwko pomysłowi wydawania dla nich gazety zaprotestowali też sami seniorzy, zrzeszeni w Klubie Centrum Aktywnego Seniora Polesie. Napisali list do władz miasta, w którym przekonują, że wydawanie publicznych pieniędzy na pismo „w obliczu pandemii i cięć w innych sferach” jest nieporozumieniem.

- Gazeta, którą chcecie wydawać, nie jest nam potrzebna. Potrzebujemy mądrych, rozważnych inwestycji w zdrowie, rehabilitację, kulturę. Jesteśmy zmęczeni izolacją, zamknięciem i wyobcowaniem, ale mamy siłę, aby wyrazić swój sprzeciw przeciwko traktowaniu seniorów w sposób przedmiotowy - piszą seniorzy.

Podkreślają też, że pomysł wydawania dla nich gazety nie był konsultowany ze środowiskiem starszych czytelników. - Działanie to dobitnie pokazuje, że nie rozmawia się z nami o naszych rzeczywistych potrzebach i zainteresowaniach – czytamy w liście.

- Myślenie, że „seniorom wszystko się wciśnie”, nie powinno mieć miejsca. Mówienie o tym, że seniorzy nie wiedzą co się dzieje w mieście, nie jest prawdą - mamy „Tytkę Seniora” (teraz w wersji elektronicznej, przed pandemią w papierowej), gazetę „Głos Seniora”, w której umieszczane są artykuły specjalistów. Mamy obawy, że gazeta stałaby się narzędziem walki politycznej. Ta gazeta dla seniorów nie jest potrzebna seniorom, co najwyżej politykom i urzędnikom. Można te pieniądze lepiej wydać „na seniorów”, wystarczy nas zapytać o potrzeby, nic więcej.

Dwie gazety Polska Press w Łodzi

Na terenie Łodzi i okolic ukazują się dwa dzienniki wydawane przez Polska Press Grupę: „Dziennik Łódzki” i „Express Ilustrowany”. Polska Press w grudniu ub. roku została przejęta przez PKN Orlen.  Pomimo wstrzymania procesu przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na wniosek to Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, prezes Orlenu Daniel Obajtek stoi na stanowisku, że koncern prawomocnie nabył udziały w wydawnictwie i teraz „wykonywał uprawnienia właścicielskich z udziałów”.

Z początkiem kwietnia z zarządu odwołany został redaktor naczelny Paweł Fąfara, w jego miejsce powołano Dorotę Kanię, poprzednio związaną z Telewizją Republika i "Gazetą Polską". Prezesem wydawnictwa kilka dni temu został Marcin Dec, jednocześnie CEO należącego do Orlenu i PZU domu mediowego Sigma Bis.

W opublikowanym sprawozdaniu finansowym PKN Orlen podaje, że wartość przejętego przedsiębiorstwa Polska Press została oszacowana na 131 mln zł, a ponadto kupujący przejął zadłużenie wydawnictwa, wynoszące 79 mln zł netto.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Łódź chce wydawać gazetę dla seniorów

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Po CO?
W Łodzi mają seniorów za idiotów, więc muszą oni koniecznie mieć osobną gazetę. Ci najbardziej "oczytani" mają już media Pisowskie i Rydzyka.
1 8
odpowiedź
User
Stefan
Wszyscy w Łodzi wiedzą, że chodzi o propagandową gazetkę Hanny Zdanowskiej i jej ekipy. Przy ograniczaniu wydatków Urzędu Miasta Łodzi propozycja 2 milionów na niezidentyfikowany projekt nie wiadomo dla kogo wygląda jak kpina z mieszkańców. Niestety władze czują sie bezkarne, robią co chcą bez konsultacji społecznych, np. na rympał chcą połączyć domy kultury w jeden twór. Ostatnio ekipa Zdanowskiej chce redukcji etatów w szkołach o pracowników pomocniczych.
13 0
odpowiedź
User
SłuchaczX
Panie P.O. RPO BODNAR,
Powinien Pan wystąpić do Sądu (Najlepiej SR w Bydgoszczy) o wydanie zabezpieczenia przyszłego powodztwa poprzez niewydawanie propagandowych gazetek przez Zdanowską. Niech Pan będzie obiektywny.
9 1
odpowiedź