SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Łódź chce wydawać gazetę dla seniorów

Łódzki samorząd przygotowuje się do wydawania od czerwca lokalnej gazety dla seniorów. Miałaby się ukazywać trzy razy w tygodniu w nakładzie nawet 60 tys. egz. Przeciwko temu pomysłowi protestuje opozycja i sami seniorzy.

Prezydent Łodzi Hanna ZdanowskaArticle

O sprawie zrobiło się głośno, gdy w zeszłą środę, podczas sesji rady miejskiej o pieniądze na wydawanie gazety pokłócili się łódzcy radni. Zamiary ratusza są czytelnie wyłożone: gazeta ma być wydawana trzy razy w tygodniu - począwszy od czerwca do końca br. Treści dostarczaliby pracownicy Biblioteki Miejskiej, a odbiorcami gazety mają być seniorzy.

Biblioteka - jak podaje „Dziennik Łódzki” - do przygotowywania pisma planuje zatrudnić od pięciu do ośmiu nowych pracowników. Miasto na gazetę chce przeznaczyć 2 mln zł, z czego 500 tys. zł na wynagrodzenia. Gazeta ma liczyć 16 stron, a nakład kalkulowany jest na 50-60 tys.

Jak uzasadniał dyrektor biblioteki - podczas pandemii najstarsi mieszkańcy miasta „potrzebują informacji o życiu miasta, a także ochronie zdrowia i kulturze”.

Opozycja protestuje…

Radni Koalicji Obywatelskiej i SLD przegłosowali w środę przesunięcie pieniędzy w budżecie na nową gazetę. Natomiast opozycyjni radni Prawa i Sprawiedliwości protestowali przeciw temu pomysłom. Uzasadniali, że ratusz chce nie tyle stworzyć gazetę dla seniorów, co przygotować sobie tubę propagandową, gdzie z czasem i tak zacznie pojawiać się polityka i będzie promowana prezydent miasta Hanna Zdanowska.

Niezrzeszony radny Bartłomiej Dyba-Bojarski podkreślił, że zatrudnianie nowych osób do biblioteki w momencie, gdy zwalniani mają być niepedagogiczni pracownicy podlegających ratuszowi szkół, jest niedobrym pomysłem.

- Od radnych Koalicji Obywatelskiej chciałbym się dowiedzieć, czym to się różni od 2 mld zł, które PiS przekazał TVP, gdy brakowało na onkologię? Oczywiście skalą, bo niczym innym, brakuje jeszcze tylko środkowego palca Lichockiej - mówił radny.

…tak samo jak seniorzy

Jak podaje „Dziennik Łódzki”- przeciwko pomysłowi wydawania dla nich gazety zaprotestowali też sami seniorzy, zrzeszeni w Klubie Centrum Aktywnego Seniora Polesie. Napisali list do władz miasta, w którym przekonują, że wydawanie publicznych pieniędzy na pismo „w obliczu pandemii i cięć w innych sferach” jest nieporozumieniem.

- Gazeta, którą chcecie wydawać, nie jest nam potrzebna. Potrzebujemy mądrych, rozważnych inwestycji w zdrowie, rehabilitację, kulturę. Jesteśmy zmęczeni izolacją, zamknięciem i wyobcowaniem, ale mamy siłę, aby wyrazić swój sprzeciw przeciwko traktowaniu seniorów w sposób przedmiotowy - piszą seniorzy.

Podkreślają też, że pomysł wydawania dla nich gazety nie był konsultowany ze środowiskiem starszych czytelników. - Działanie to dobitnie pokazuje, że nie rozmawia się z nami o naszych rzeczywistych potrzebach i zainteresowaniach – czytamy w liście.

- Myślenie, że „seniorom wszystko się wciśnie”, nie powinno mieć miejsca. Mówienie o tym, że seniorzy nie wiedzą co się dzieje w mieście, nie jest prawdą - mamy „Tytkę Seniora” (teraz w wersji elektronicznej, przed pandemią w papierowej), gazetę „Głos Seniora”, w której umieszczane są artykuły specjalistów. Mamy obawy, że gazeta stałaby się narzędziem walki politycznej. Ta gazeta dla seniorów nie jest potrzebna seniorom, co najwyżej politykom i urzędnikom. Można te pieniądze lepiej wydać „na seniorów”, wystarczy nas zapytać o potrzeby, nic więcej.

Dwie gazety Polska Press w Łodzi

Na terenie Łodzi i okolic ukazują się dwa dzienniki wydawane przez Polska Press Grupę: „Dziennik Łódzki” i „Express Ilustrowany”. Polska Press w grudniu ub. roku została przejęta przez PKN Orlen.  Pomimo wstrzymania procesu przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na wniosek to Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, prezes Orlenu Daniel Obajtek stoi na stanowisku, że koncern prawomocnie nabył udziały w wydawnictwie i teraz „wykonywał uprawnienia właścicielskich z udziałów”.

Z początkiem kwietnia z zarządu odwołany został redaktor naczelny Paweł Fąfara, w jego miejsce powołano Dorotę Kanię, poprzednio związaną z Telewizją Republika i "Gazetą Polską". Prezesem wydawnictwa kilka dni temu został Marcin Dec, jednocześnie CEO należącego do Orlenu i PZU domu mediowego Sigma Bis.

W opublikowanym sprawozdaniu finansowym PKN Orlen podaje, że wartość przejętego przedsiębiorstwa Polska Press została oszacowana na 131 mln zł, a ponadto kupujący przejął zadłużenie wydawnictwa, wynoszące 79 mln zł netto.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Łódź chce wydawać gazetę dla seniorów

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Po CO?
W Łodzi mają seniorów za idiotów, więc muszą oni koniecznie mieć osobną gazetę. Ci najbardziej "oczytani" mają już media Pisowskie i Rydzyka.
odpowiedź
User
Stefan
Wszyscy w Łodzi wiedzą, że chodzi o propagandową gazetkę Hanny Zdanowskiej i jej ekipy. Przy ograniczaniu wydatków Urzędu Miasta Łodzi propozycja 2 milionów na niezidentyfikowany projekt nie wiadomo dla kogo wygląda jak kpina z mieszkańców. Niestety władze czują sie bezkarne, robią co chcą bez konsultacji społecznych, np. na rympał chcą połączyć domy kultury w jeden twór. Ostatnio ekipa Zdanowskiej chce redukcji etatów w szkołach o pracowników pomocniczych.
odpowiedź
User
SłuchaczX
Panie P.O. RPO BODNAR,
Powinien Pan wystąpić do Sądu (Najlepiej SR w Bydgoszczy) o wydanie zabezpieczenia przyszłego powodztwa poprzez niewydawanie propagandowych gazetek przez Zdanowską. Niech Pan będzie obiektywny.
odpowiedź