SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Łódź kreuje” - nowe hasło i logo Łodzi

„Łódź kreuje” - to nowe hasło promocyjne Łodzi. Wczoraj oficjalnie zaprezentowano też nowe logo miasta, które w swej warstwie graficznej odnosi się do alfabetu wybitnego twórcy polskiej awangardy Władysława Strzemińskiego.

Zdaniem prezydenta Łodzi, Hanny Zdanowskiej, nowe logo symbolizuje nowy, kreatywny etap rozwoju miasta.

"Nowe logo ma wymiar symboliczny jako początek nowej drogi, ale też historyczny, bo wpisuje się w cykl przemian miasta w tak ważnym dla niego momencie rozwoju. To jest znak nowej, łódzkiej, kreatywnej epoki, który musi połączyć wszystkich łodzian. Nasze logo ma integrować i wyzwalać pozytywne emocje" - powiedziała wczoraj Zdanowska.

Projekt nowego logo Łodzi odnosi się do łódzkiej awangardy lat 20. i 30. ubiegłego wieku na czele z Władysławem Strzemińskim i Katarzyną Kobro, współtwórcami kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi.

Według autorki logotypu, Justyny Żychalskiej, inspiracją do jego opracowania był alfabet Władysława Strzemińskiego z 1932 roku, wykorzystujący podstawowe kształty geometryczne. "Bazą logotypu jest przede wszystkim geometria, konkret formy, czytelność, prostota" - mówiła Żychalska.

Kolorystyka czterech liter nazwy miasta zawarta jest w czterech kolorach - magenta, żółty, cyjan i czerń. Logotyp funkcjonuje w dwóch wersjach: podstawowej - wertykalnej i horyzontalnej. "Siłą tego logotypu jest fakt, że może on być czytany oraz może być postrzegany na poziomie formy abstrakcyjnej" - powiedziała autorka nowego logo Łodzi.

Znak graficzny wraz z hasłem jest jednym z elementów strategii "Łódź - centrum przemysłów kreatywnych" na lata 2010-2016, przyjętej przez radnych w lutym tego roku (więcej na ten temat). W jej ramach w sierpniu br. przeprowadzono kampanię pod hasłem „Czy wiesz, że w Łodzi...” (szczegóły tej akcji).

Łódź była ostatnim dużym miastem w Polsce, które nie miało swojego logotypu. Na ogłoszony w lipcu konkurs na nowe logo miasta napłynęło 75 prac. Komisja, w której zasiadali m.in. wykładowcy łódzkiej ASP, radni oraz specjaliści ds. komunikacji społecznej, jednogłośnie wybrała zwycięski projekt. Kapituła uznała, że jest on najbardziej oryginalny z prac biorących udział w konkursie i daje ogromne możliwości zastosowania. "Znak nie zamyka się w swojej formie, ale otwiera. Jako kapituła jesteśmy dumni, że dokonaliśmy takiego wyboru i mamy nadzieję, że łodzianie pokochają ten znak" - mówił członek kapituły, radny PO Jacek Borkowski.


Twórcy projektu przygotowali także tzw. księgę znaku i system identyfikacji wizualnej, czyli dokumenty, których Łódź dotąd nie miała. Kosztowało to miasto 50 tys. zł.

"Księga znaku to dokument, który mówi, jak korzystać z logo. Natomiast system identyfikacji wizualnej to instrukcja obsługi, jak to logo umieszczać, np. na długopisach, koszulkach, wizytówkach czy prezentacjach" - wyjaśnił szef wydziału promocji, turystyki i współpracy z zagranicą łódzkiego magistratu Bartłomiej Wojdak.

Dołącz do dyskusji: „Łódź kreuje” - nowe hasło i logo Łodzi

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
asdfaerq2
Gratulacje! Nowoczesne, tajemnicze, przyciągające oko logo!
odpowiedź
User
???
kolejny łodzki syf na który idzie kasa. Tak jak ogrom pieniędzy poszedł na akcje "Łodź miastem kultury" a nawet do finału konkursu się niezakwalifikowali. Kogo niby kreuje Łódź? biedotę? bezrobocie? największą umieralność? smieciowe umowy i wynagrodzenia??
odpowiedź
User
ekspert
porażka - kto się zgodził na taki gniot!!!!????
odpowiedź