SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

LOT stara się o pomoc publiczną w postaci 1 mld zł pożyczki

PLL LOT stara się o pomoc publiczną w formie pożyczki w kwocie miliarda złotych - poinformowało biuro prasowe UOKiK.

"Potwierdzam, że wczoraj wpłynął do UOKiK wniosek ministra Skarbu Państwa o opinię w sprawie planowanej pomocy publicznej dla PLL LOT. Planowana pomoc ma być udzielona w formie pożyczki w kwocie miliarda złotych. W tej chwili pracujemy nad przygotowaniem tej opinii. Nie powinno zająć to dużo czasu, gdyż wniosek na etapie przygotowania był na roboczo z nami konsultowany" - poinformowała rzecznik UOKiK, Małgorzata Cieloch.

Dodano, że zgodnie z wnioskiem MSP, po wydaniu opinii zostaną przygotowane dokumenty notyfikacyjne niezbędne do zgłoszenia planowanej pomocy dla PLL LOT Komisji Europejskiej.

"Jednocześnie przypominam, że o dopuszczalności pomocy decyduje Komisja Europejska, która również monitoruje wykorzystanie otrzymanych środków. UOKiK pełni rolę organu doradczego - opiniuje programy pomocowe i przypadki wsparcia indywidualnego zanim trafią do Brukseli, oceniając ich zgodność z rynkiem wewnętrznym, a także proponuje rozwiązania mające na celu dostosowanie programów do reguł rynku wewnętrznego. Zajmujemy także stanowisko w kwestii ewentualnego obowiązku notyfikacji projektu Komisji" - napisano w komunikacie.

"Opinie prezesa UOKiK w tych sprawach nie są jednak wiążące dla pomiotów ubiegających się i przyznających wsparcie. Ich celem jest natomiast wskazanie, jakiego rodzaju konsekwencje mogą wiązać się z udzielaniem lub uzyskaniem pomocy" - dodano.

We wtorkowym komunikacie resort skarbu podał, że przygotowuje się do udzielenia pomocy publicznej spółce PLL LOT, a firma wystąpiła do resortu z wnioskiem o przyznanie 400 mln zł pomocy w pierwszej transzy.

W środę Paweł Tamborski, wiceminister skarbu, poinformował dziennikarzy, że PLL LOT będzie ubiegał się o dalsze dokapitalizowanie, a pierwsza transza na poziomie 400 mln zł to mniejsza część kwoty, o którą stara się spółka. Dodał, że warunkiem udzielenia pomocy jest wdrożenie programu restrukturyzacji.

Dołącz do dyskusji: LOT stara się o pomoc publiczną w postaci 1 mld zł pożyczki

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
obserwator
najpierw ta cała szopka z tym Dreamlinerem, zapewnianie panów prezesa i rzecznika, jaki to sukces będzie, impreza na 2 tysiące ludzi - jak w PRL-u. Dwa tyg. później dowiadujemy się, że już na nic nie ma pieniędzy... A swoją drogą, jakiej wysokosci odprawę dostanie pan prezes?
odpowiedź