SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ludwik Kotecki: deficyt sektora 'general government' poniżej 5,6 proc. PKB w 2011

Deficyt finansów publicznych w tym roku będzie niższy, niż prognozowane 5,6% PKB dzięki mniejszym deficytom budżetu państwa i samorządów, wynika z wypowiedzi wiceministra finansów Ludwika Koteckiego.

Ludwik Kotecki: deficyt sektora 'general government' poniżej 5,6 proc. PKB w 2011

W jego ocenie, rząd nadal podtrzymuje plan ograniczenia deficytu finansów poniżej 3% PKB w przyszłym roku, choć przy nieco wolniejszym wzroście PKB w 2012 r. może być trudniejsze niż wcześniej się wydawało.

"Z badań koniunktury prowadzonych np. przez NBP widać coraz większy stopień wykorzystania mocy produkcyjnych w firmach. Poza tym, polskie przedsiębiorstwa mają sporo środków na inwestycje. Firmy mogą być zmuszone, żeby odnowić albo nawet trochę zwiększyć swój potencjał produkcyjny. Ale to prawda, że jest ryzyko utrzymywania się marazmu inwestycyjnego w kolejnych miesiącach, wynikające z oceny perspektyw wzrostu gospodarczego na świecie"- powiedział Kotecki w rozmowie z Obserwatorem Finansowym.

Wiceminister przypomniał, że po 4-proc. wzroście PKB w tym roku resort szacuje przyszłoroczny wzrost na podobnym poziomie. Zaznaczył jednak, że obecnie ryzyko, iż będzie on niższy jest większe niż jeszcze kilka miesięcy temu, gdy sporządzano wstępny projekt budżetu na 2012 roku. Trudno jednak dziś ocenić, co dalej z przygotowanym już projektem budżetu oraz założeniami w nim zawartymi.

"Rząd złoży w Sejmie projekt budżetu, którym ten Sejm już się nie zajmie, więc pierwszą rzeczą, jaką będzie się musiał zająć nowy rząd będzie przedstawienie swojego projektu budżetu. Co gorsza, nie sądzę, żeby nowy rząd miał czas na szerokie konsultowanie z nimi swojego projektu. Terminy będą bardzo napięte" - zaznaczył Kotecki.

Wiceminister zapewnia jednak, że ani napięty harmonogram prac nowego rządu, ani trudna sytuacja globalna nie będą w żadnym stopniu wpływać na ambitne plany rządu obniżania deficytu budżetowego oraz sektora finansów publicznych.

"Mamy na świecie kryzys długu publicznego i dlatego my musimy bardzo ostrożnie oglądać każdą złotówkę wydawaną z budżetu, utrzymywać naszą wiarygodność budżetową. W związku z tym odwrotu od naszego planu konsolidacji finansów publicznych po prostu być nie może" - podkreślił wiceminister finansów.

Kotecki przypomniał, że udało się uzyskać porozumienie w sprawie ograniczania deficytu samorządów. Natomiast w podsektorze centralnym, na który składa się głównie budżet państwa, sytuacja jest dobra - po siedmiu miesiącach mamy ponad 8,5 mld zł więcej dochodów w budżecie, niż zakładano. Do tego dochodzą niezrealizowane wydatki czyli oszczędności, których można zakładać, że nie wydamy, bo nieprzekraczalny limit wydatków nigdy nie jest realizowany w 100%.

"Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że deficyt budżetowy w tym roku będzie mniejszy od zapisanego w ustawie poziomu 40,2 mld zł - bezpieczna prognoza to deficyt na poziomie 30 mld zł. Jest prawdopodobne, że deficyt w 2012 r. będzie poniżej prognozowanego poziomu 5,6% PKB" - podsumował Kotecki.

W ostatniej aktualizacji programu konwergencji polski rząd założył, że deficyt sektora "general government" spadnie do 5,6% PKB w 2011 r. i do 2,9% PKB w 2012 r., co będzie oznaczało, że Polska spełni unijny wymóg ograniczenia nadmiernego deficytu do poniżej 3,0% PKB do 2012 roku, zgodnie z wymogami Komisji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ludwik Kotecki: deficyt sektora 'general government' poniżej 5,6 proc. PKB w 2011

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl