SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zmarł Ludwik Stomma, wieloletni felietonista „Polityki” i „Przeglądu”

W wieku 69 lat zmarł antropolog kultury Ludwik Stomma. Od wielu lat był felietonistą „Polityki” i „Przeglądu”, współpracował też z innymi tytułami, m.in. „Cosmopolitan” i „Nie”.

Ludwik Stomma, fot. "Polityka" Article

- Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dziś rano odszedł nasz wieloletni felietonista, autor i Przyjaciel Ludwik Stomma - poinformowano w sobotę po południu na twitterowym profilu „Polityki”. - Odszedł jeden z najmądrzejszych ludzi, jakich znałem; wielki erudyta i patriota, serdeczny przyjaciel Ludwik Stomma. Męczył się z chorobą dłuższy czas, bywał już po drugiej stronie ale wygrywał, teraz nie dał rady. Odpoczywaj Ludku w pokoju - stwierdził Wojciech Sadurski.

22 marca Ludwik Stomma skończyłby 70 lat. Jego ostatni tekst w „Przeglądzie” ukazał się na początku lutego.

Felietony do „Polityki” Ludwik Stomma pisał od 1990 roku. Jako publicysta współpracował też z „Elle”, „Hustlerem”, „Cosmopolitan” i „Nie” (do tego ostatniego pisał pod pseudonimem Gall Anonim). Wydano zbiory jego felietonów „Nalewka na czereśniach” oraz „Słownik polskich wyzwisk, inwektyw i określeń pejoratywnych”.

Ludwik Stomma był antropologiem kultury, miał tytuł doktora habilitowanego nauk humanistycznych. Wykładał na Uniwersytecie Warszawskim, KUL-u, Uniwersytecie Jagiellońskim, pracował w Instytucie Sztuki PAN i na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1981 wyjechał do Francji, pracował na Sorbonie. W 2008 roku został profesorem nadzwyczajnym na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.

Napisał kilkanaście książek: naukowych, biograficznych i dwie książki dla dzieci. W mijającej dekadzie ukazały się „Historie przecenione”, „Historie niedocenione”, „Antropologia wojny” i „Polskie złudzenia narodowe”.

W 2000 roku Ludwik Stomma został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w pracy dziennikarskiej i publicystycznej”, a w 2009 roku otrzymał Złotą Sowę Polonii.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zmarł Ludwik Stomma, wieloletni felietonista „Polityki” i „Przeglądu”

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość X
Szkoda. Kawał życia pisał teksty do słynnego tygodnika "Polityka". Za wcześnie odszedł.
17 7
odpowiedź
User
Bogusław
Na czym polega sława "Polityki" ?
13 11
odpowiedź
User
Babcia Mówi
Zbyt wcześnie, ogromna strata.
9 6
odpowiedź
User
A.
Na czym polega sława "Polityki" ?
Najbardziej poczytny tygodnik opinii w Polsce.
17 14
odpowiedź
User
Czytelnik
Od małego czytałem Jego cięte felietony, a wczoraj przed południem nawet się zastanawiałem dlaczego nie było ich w ostatnich wydaniach Polityki. A wieczorem wiadomość, że Mistrz udał się pod czereśnię na stałe...
10 7
odpowiedź