SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ludzie z mediów i marketingu, którzy zmarli przez ostatni rok

Wspominamy dziennikarzy, aktorów telewizyjnych oraz menedżerów mediów i marketingu, którzy zmarli w minionym roku.

Article

8 maja w wieku 33 lat zmarł nasz Przyjaciel Łukasz Brzezicki, zastępca redaktora naczelnego Wirtualnemedia.pl. Z naszym portalem był związany od grudnia 2013 roku, zajmował się tematyką telewizji, prasy i radia. Wcześniej pracował m.in. w serwisie Wiadomości24.pl oraz „Pulsie Biznesu”. Jego pasją było scenopisarstwo.

8 czerwca w wieku 39 lat odeszła od na Krystyna Szumichora. Z naszym portalem była związana od 2010 roku, zajmowała się m.in. moderacją komentarzy oraz działamy Jedynki i Reklama.

5 listopada w wieku 93 lat zmarła Irena Dziedzic, dziennikarka i prezenterka przez wiele lat związana z Telewizją Polską. W latach 1946-1952 pracowała w prasie: kolejno w „Echu Krakowa”, „Słowie Polskim”, „Głosie Ludu” i „Expressie Wieczornym”. W 1952 roku przeszła do Polskiego Radia, a w 1956 roku do Telewizji Polskiej. W TVP w latach 1956-1981 prowadziła program publicystyczno-rozrywkowy „Tele-Echo”, uważany za pierwszy polski talk-show. W latach 1977-1981 w zespole tego programu kierowała redakcją kulturalną. W latach 1977-1980 była gospodynią Festiwalu Interwizji w Sopocie. Z TVP zniknęła na 2,5 roku, potem - od października 1983 do września 1991 prowadziła autorki program „Wywiady Ireny Dziedzic”.

21 listopada w wieku 88 lat zmarł dziennikarz muzyczny Jan Zagozda. Przez 65 lat był związany z Polskim Radiem, przede wszystkim prezentował polską muzykę z pierwszej połowy XX wieku. Początkowo Audycję Jana Zagozdy „Przeboje czterdziestolatków'” prowadzili Tadeusz Sznuk i Ksawery Jasieński. Potem Jan Zagozda zaczął prowadzić audycję „Lubię szum starej płyty”, nadawaną w Trójce do połowy lat 80. Od 1993 roku Zagozda prowadził wspólnie z Danutą Żelechowską (zmarła w 2015 roku) audycje „Mijają lata zostają piosenki”, „Wspomnienia pisane dźwiękiem” oraz „Słodkie Radio Retro”, emitowane przede wszystkim w Jedynce.

20 grudnia w wieku 64 lat zmarła dziennikarka Zuzanna Łapicka (przez pewien okres nosiła nazwisko Łapicka-Olbrychska). Przez wiele lat pracowała w Telewizji Polskiej, przede wszystkim w redakcji rozrywki TVP1. Była tam m.in. zastępcą kierownika, kierownikiem i sekretarzem redakcji. Z TVP rozstała się dwa lata temu. Jako publicystka współpracowała m.in. z magazynami „Film”, „Elle” i „Uroda”, pracowała też jako kierownik literacki w warszawskim Teatrze Rampa.

21 grudnia w wieku 61 lat zmarła Dorota Goliszewska, redaktor naczelna miesięcznika „My Company Polska” (wydawanego przez Tarsago Polska),. Wcześniej pracowała m.in. w magazynach „Prawo i Gospodarka”, „Cash”, „Parkiet”, „Profit” oraz „Manager Magazine”.

24 grudnia w wieku 79 lat zmarł Ryszard Marek Groński - pisarz, dziennikarz i satyryk. Przez wiele lat pisał felietony do „Polityki”, współpracował też z „Nie” i „Szpilkami”.

Pod koniec grudnia w wieku 51 lat po długiej, ciężkiej chorobie zmarła Agnieszka Dymecka. W ostatnich latach była kierownikiem redakcji pogody w Telewizji Polskiej, a wcześniej przez 15 lat prezenterka prognozy pogody po „Panoramie” w TVP2.

24 listopada w wieku 66 lat zmarł Krzysztof Kopeć, redaktor techniczny „Super Expressu” (Grupa ZPR Media), a wcześniej „Expressu Wieczornego”. Kopeć był związany z „Super Expressu” od debiutu rynkowego dziennika jesienią 1991 roku. W ostatnich latach był jednym z niewielu pracowników dziennika o takim stażu.

18 stycznia w wieku 68 zmarł Janusz Kozioł, znany lektor filmów i seriali oraz spiker radiowy. od lat 80. był lektorem w filmach i serialach. Czytał dialogi m.in. w filmach „Blues Brothers”, „Podejrzani”, „Czas apokalipsy”, „Naga broń” i „Pulp Fiction”. Wcześniej, od 1973 roku, pracował jako spiker w Polskim Radiu. Kozioł czytał też audiobooki oraz użyczał głosu do reklam. Kilka lat temu był głównym bohaterem kampanii promującej pastylki Vocaler. W ostatnich latach cierpiał na chorobę SLA (stwardnienie zanikowe boczne opuszkowe), która zaatakowała narząd mowy i funkcje oddechowe. W konsekwencji musiał zrezygnować z pracy jako lektor.

W drugiej połowie stycznia zmarł Maciej Topolski, dyrektor ds. PR i rzecznik Ptak Warsaw Expo. Miał 51 lat. Przez wiele lat był dziennikarzem, karierę zawodową rozpoczynał w świętokrzyskim „Głosie Ludu”. Później przez dziesięć lat był pełnomocnikiem zarządu ds. PR i rzecznikiem prasowym Grupy Kolporter. Pracował również w PL.2012+, spółce odpowiedzialnej za przygotowanie piłkarskich mistrzostw Europy w Polsce.

27 stycznia w wieku 85 lat zmarł Antoni Zambrowski, dziennikarz i działacz społeczny. Jako publicysta współpracował w ostatnich latach z pismami „Gazeta Polska”, „Ład”, „Nowy Świat”, „Najwyższy Czas” i „Nasza Polska”. Z kolei w latach 90. pracował w „Tygodniku Solidarność” - najpierw jako bibliotekarz, a potem dziennikarz.

27 stycznia zmarł też Andrzej Stolarczyk. Od 1994 roku był właścicielem i szefem agencji public relations RPR Group, któr zakończyła działalność w ostatnich latach. Wcześniej Stolarczyk pracował jako dziennikarz: w latach 1992-1994 w „The Warsaw Voice”, w latach 1982-1991 roku w Polskiej Agencji Prasowej, a w latach 1978-1982 w agencji Interpress.

27 stycznia po ciężkiej chorobie zmarła Elżbieta Kazibut-Twórz, ostatnio szefowa Polska Press Grupy ds. projektów specjalnych, a wcześniej m.in. redaktor naczelna „Dziennika Zachodniego” i wicenaczelna „Trybuny Śląskiej”. Z „Dziennikiem Zachodnim” była związana w latach 2004-2010. Początkowo pełniła funkcję sekretarza redakcji, a w 2005 roku została redaktor naczelną. W sierpniu 2010 roku zaczęła natomiast odpowiadać w Polska Press Grupie za koordynację od strony redakcyjnej projektów specjalnych, dodatków ogólnopolskich i kampanii społecznych realizowanych przez wszystkie tytuły wydawnictwa.

1 lutego w wieku 52 lat zmarła Bożena Aksamit, dziennikarka „Gazety Wyborczej” (Agora). Początkowo pracowała przez kilkanaście lat w gdańskim wydaniu „GW”, potem przeszła do zespołu „Dużego Formatu”. Pisała reportaże i przeprowadzała wywiady, które ukazywały się w „GW” także w „Magazynie Świątecznym” i „Wysokich Obcasach” oraz w „Wysokich Obcasach Extra”.

10 lutego zmarła Ewa Maziarska. Z branżą mediów była związana od lat 70. Zaczęła w „Głosie Pracy”, w latach 80. pracowała w prasie podziemnej. Potem dołączyła do redakcji „Gazety Wyborczej”. W ostatnich latach, po przejściu na emeryturę, Maziarska współpracowała m.in. z serwisem Studioopinii.pl, dla którego pisała felietony i przygotowywała rysunki. Stworzyła też rysunki do książek jej syna Wojciecha Maziarskiego „Czytanki o dobrej zmianie” i „Nowe czytanki o dobrej zmianie”.

23 lutego w wieku 78 lat zmarł Tadeusz Kraśko. W latach 70. i 80. pracował w Telewizji Polskiej, pełnił tam funkcję m.in. wiceszefa redakcji publicystyki kulturalnej TVP1 oraz szefa redakcji reportażu i filmu dokumentalnego TVP2. Był przede wszystkim reportażystą, reżyserem i scenarzystą filmów dokumentalnych. Przygotował wiele reportaży z zagranicy, m.in. Włoch, Kuby, Litwy, Rosji, USA, Szwecji, Niemiec i Chorwacji. W 1986 otrzymał nagrodę Złote Ekrany od czasopisma „Ekran” w kategorii Cykl programów publicystycznych, został też dwukrotnie nagrodzony na Zakopiańskim Festiwalu Filmów o Sztuce.

12 marca w wieku 47 lat - po długiej walce z chorobą nowotworową - zmarł Sebastian Podkościelny. Od 2001 roku był związany z TVN24, początkowo był wydawcą programów informacyjnych i publicystycznych. W 2004 roku został szefem wydawców, a od 2007 roku pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego. W ostatnich latach był również redaktorem naczelny stacji TVN24 BiS, uruchomionej z początkiem 2014 roku w miejsce TVN CNBC.

13 marca w wieku prawie 86 lat zmarła Zofia Czerwińska, aktorka filmowa, serialowa i teatralna. Popularność przyniosły jej role m.in. w serialach „Alternatywy 4” i „Czterdziestolatek” oraz filmach „Miś”, „Poszukiwany, poszukiwana” i „Och, Karol”.

Pod koniec marca w wieku 47 lat zmarła dziennikarka  TVP3 Warszawa Agnieszka Mieleszkiewicz. W stacji współtworzyła kilka programów kulturalnych, m.in. „Quadrans qltury”. Ponadto była reporterką i wydawcą „Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego”.

8 kwietnia w wieku 45 lat zmarła Lidia Maj-Olbrycht, przez 20 lat związana zawodowo z Grupą Radiową Time. Była dziennikarką informacyjną Radia Eska. Ponadto jako wydawca odpowiadała za serwisy informacyjne we wszystkich stacjach radiowych Grupy Radiowej Time, m.in. za współpracę z reporterami w Warszawie i oddziałach regionalnych firmy.

W połowie kwietnia w wieku 65 lat zmarła Iza Paszkowska, która przez 21 lat w tygodniku „Gość Niedzielny” redagowała rubryki z odpowiedziami na pytania dzieci i młodzieży, a przez dwa lata także podobną rubrykę dla rodziców. Współpracowała również z Radiem eM i Radiem Plus.

22 kwietnia w wieku 85 lat zmarł Stanisław Jędryka, scenarzysta i reżyser telewizyjny i filmowy, najbardziej znany z produkcji dla dzieci i młodzieży, takich jak m.in. „Paragon gola!”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Do przerwy 0:1”, „Wakacje z duchami” i „Stawiam na Tolka Banana”.

2 czerwca w wieku 72 lat zmarł Maciej Parowski, pisarz science fiction, a przez 30 lat redaktor w magazynie „Fantastyka” / „Nowa Fantastyka”. Jako dziennikarz od 1974 roku, po ukończeniu studiów na wydziale elektrycznym Politechniki Warszawskiej. Początkowo pracował kolejno w tygodnikach „Politechnik” i „Razem”, pisał też opowiadania i felietony do innych tytułów: „Życia Warszawy”, „Na Przełaj”, „Polityki”, „Kultury” i „Ekranu”. Z „Fantastyką” (od 1990 roku fungującą jako „Nowa Fantastyka”) był związany od 1982 do 2013 roku. Przez cały ten okres kierował w piśmie działem literatury polskiej, a od 1992 do 2003 roku pełnił też funkcję redaktora naczelnego. Ponadto był redaktorem naczelnym kwartalnika „Czas Fantastyki”.

8 czerwca w wieku 49 lat po ciężkiej chorobie zmarł dziennikarz Andrzej Godlewski. Od 2011 do początku 2016 roku był wicedyrektorem TVP1 ds. audycji publicystycznych i społecznych. W TVP Godlewski pracował już w latach 1995-2006, m.in. jako dziennikarz i producent, a od 2004 do 2006 roku jako szef publicystyki. W latach 2006–2007 kierował działem opinii w „Dzienniku”, a potem przeszedł do „Polska The Times”, gdzie najpierw był najpierw był szefem działu opinii, a od 2009 roku nadzorował też dział krajowy i magazyn weekendowy.

27 czerwca w wieku 75 lat zmarł Piotr Sadowski, przez wiele lat dziennikarz radiowej Jedynki, w której współtworzył m.in. audycje „Sygnały Dnia”, „Cztery Pory Roku” i „Lato z Radiem”. Ponadto koordynował pracę redakcji, przygotowywał transmisje uroczystości państwowych, posiedzeń Sejmu i Senatu, a także materiały m.in. do „Sygnałów Dnia”, „Aktualności”, „Radia Relaks” i „Muzyki Nocą”.

29 czerwca w wieku 49 lat zmarł Paweł Luciński, dziennikarz muzyczny Radia Gdańsk. Ze stacją był związany przez 22 lata. Przede wszystkim prowadził audycję „Muzyczna Strefa Radia Gdańsk”. Relacjonował najważniejsze wydarzenia muzyczne i przeprowadzał wywiady z muzykami.

24 lipca w wieku 69 lat zmarł Piotr Paszkowski, wieloletni urzędnik korpusu dyplomatycznego. Od jesieni 2007 do lipca 2010 roku był rzecznikiem prasowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a od 2010 do lutego 2014 roku był szefem gabinetu politycznego ówczesnego szefa tego resortu Radosława Sikorskiego.

29 lipca w wieku 60 lat zmarła Hanna Dunowska, aktorka teatralna, filmowa i serialowa oraz prezenterka telewizyjna. Zagrała m.in. w filmach „Femina”, „Psy”, „Ewangelia według Harry’ego”, „Anioł śmierci” i „Bez końca”. Ma też w dorobku role w serialach, m.in. „07 zgłoś się”, „Zespół adwokacki”, „W labiryncie” i „Glina”. W latach 1993–1996 współprowadziła w TVP1 teleturniej „Czar Par”, była też prezenterką oprawy w Polonia 1. W ostatnich latach zagrała w kolejnych serialach, m.in. „Na dobre i na złe”, „Samo życie”, „Pensjonat pod różą”, „Przyjaciółki” i „Barwy szczęścia”.

30 lipca w wieku 29 lat zmarł dziennikarz Radia Szczecin Wojciech Zagaj. Ze stacją był związany od 2013 roku. Najpierw pracował jako reporter, później jako wydawca portalu radioszczecin.pl. Ostatnio pełnił także funkcję wydawcy programu „Radio Szczecin na Wieczór” oraz „Wszystko na Gorąco”.

1 sierpnia w wieku 56 zmarł Piotr Nehring, dziennikarz „Gazety Wyborczej” (Agora) specjalizujący się w tematyce zagranicznej i historycznej. W ostatnich latach zmagał się z ostrą białaczką. Z „GW” był związany od lat 90., początkowo był szefem działu gospodarczego, a potem zagranicznego, a w ostatnich latach odpowiadał za dodatek „Ale Historia”, który ukazuje się z „GW” od początku 2012 roku.

3 sierpnia w wieku 63 lat zmarł fotoreporter Ryszard Rogalski. Przez prawie 30 lat był związany z tygodnikiem „Piłka Nożna”, obsługiwał najważniejsze rozgrywki piłkarskie: finały mistrzostw świata i Europy, mecze reprezentacji Polski, Ligi Mistrzów i rozgrywki krajowe. Był nagradzany w Konkursie Fotografii Prasowej.

W nocy z 17 na 18 sierpnia w wypadku na motorówce na jeziorze Kisajno zginął producent filmowy Piotr Woźniak-Starak. W 2007 r. założył wraz z Krzysztofem Terejem firmę Watchout Productions. Był zaangażowany w produkcję takich tytułów jak "Bogowie", "Big Love", "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej" czy serialu "Oficerowie". Wcześniej pracował m.in. w USA w agencjach reklamowych McCann Worldwide i Young & Rubicam.

28 września w wieku 85 lat zmarł Jan Kobuszewski. Oprócz ról w filmach i przedstawieniach teatralnych zagrał w kilkudziesięciu serialach i programach telewizyjnych. Wystąpił w wielu filmach i serialach, był znany z charakterystycznych ról drugoplanowych i epizodycznych. Zagrał m.in. w serialach „Alternatywy 4”, „Zmiennicy”, „Czterdziestolatek”, „Graczykowie” i „Klan” oraz w kilku filmach Stanisława Barei (m.in. „Poszukiwany, poszukiwana”, „Nie ma róży bez ognia” i „Brunet wieczorową porą”) i Jerzego Ziarnika. Przez wiele lat Jan Kobuszewski był związany z kabaretem Dudek, występował również w telewizyjnym Kabarecie Olgi Lipińskiej.

W drugiej połowie października w wieku 67 lat zmarł prof. Waldemar Dziak, politolog specjalizujący się w tematyce Chin i Korei Północnej. Współpracując z mediami, posługiwał się pseudonimem Waldemar Ogiński. W latach 1999-2001 prowadził „Rozmowy niekontrolowane” w radiu TOK FM, w 2001 roku - „Humory Waldemara Ogińskiego” w TV Puls, a w latach 2007-2012 - w „Salon polityczny” w Superstacji. Regularnie udzielał też wypowiedzi o sytuacji w Chinach i Korei Północnej.

W miniony poniedziałek w wypadku samochodowym zginął Wojciech Romański, dziennikarz motoryzacyjny „Rzeczpospolitej”. Miał 53 lata. Z „Rzeczpospolitą” był związany od połowy minionej dekady, pracował w dziale ekonomicznym, przez lata był jednym z zastępców jego szefa. Zajmował się tematyką motoryzacyjną, redagował sekcję Moto na portalu Rp.pl. Wcześniej Romański pracował m.in. jako dziennikarz „Gazety Wyborczej” oraz wicenaczelny i naczelny „Businessman Magazine”. W 2014 roku został wicenaczelnym serwisu brd24.pl.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ludzie z mediów i marketingu, którzy zmarli przez ostatni rok

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ładna
Nie napisaliście o Waldemarze Dzik
odpowiedź
User
Pawel
Wieczny odpoczynek racz im dac Panie.
odpowiedź
User
Gość X
W każdej branży niestety ktoś odchodzi. R.I.P.
Ars longa, vita brevis.
odpowiedź