SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nadawca TV Trwam z 6 mln zł dotacji od Fundacji PZU. „Zgodne z prawem i statutem”

Związane z o. Tadeuszem Rydzykiem Fundacja Lux Veritatis, nadawca TV Trwam, dostała w ciągu czterech lat ponad 6 mln zł. dotacji z Fundacji PZU. Pieniądze z tego samego źródła (w sumie półtora miliona zł) trafiły też do Towarzystwa Patriotycznego założonego przez Jana Pietrzaka. PZU odpowiada: wszystko jest zgodne z przepisami i statutem.

Ojciec Tadeusz Rydzyk, fot. TV TrwamArticle

Jak opisała „Gazeta Wyborcza”, Fundacja Lux Veritatis, związana z o. Tadeuszem Rydzykiem, w ciągu czterech lat dostała od Fundacji PZU ponad 6 mln zł: dwa razy po 100 tys. zł (na organizację pikników o charakterze religijnym „Dziękczynienie w Rodzinie”) i dwa razy po 3 mln zł (na projekt „By pamięć o nich trwała”, w ramach którego powstała w Toruniu kaplica upamiętniające Polaków pomagających Żydom w czasie okupacji). Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, nieoficjalnie wiadomo, że pieniądze zostały przyznane pomimo nierozliczenia poprzednich dotacji.

Fundacja Lux Veritatis jest właścicielem Telewizji Trwam, a także niepublicznej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, która od bieżącego roku akademickiego ma szkolić m.in. dziennikarzy śledczych.

Ze sprawozdania finansowego Fundacji wynika, że w roku 2018 zanotowała ona 48 mln zł przychodów i 3,33 mln zł zysku netto, wobec 39,48 mln zł wpływów i 1,58 mln zł zysku rok wcześniej. Przychody z darowizn wzrosły o 14,2 proc. do 34,21 mln zł, z Telewizji Trwam - o 44,7 proc. do 13,55 mln zł, a z książek i płyt - o 55,4 proc. do 242,4 tys. zł.

1,5 mln zł dla organizacji Jana Pietrzaka

Około 1,5 mln zł z Fundacji PZU dostała fundacja Jana Pietrzaka Towarzystwo Patriotyczne. W jej władzach zasiada m.in. publicysta Rafał Ziemkiewicz. Pieniądze przyznano na organizację koncertów. W 2016 roku Towarzystwo Patriotyczne otrzymało ponad 460 tys. zł, dwa lata później - 600 tys. zł na projekt "Niepodległość 100+" i na cykl koncertów "Sto żartów na stulecie" (tak wynika z nieoficjalnych ustaleń „Gazety Wyborczej”). Natomiast w br. 2020 roku Fundacja PZU przyznała Towarzystwu Patriotycznemu 400 tys. zł na projekt „Zwycięstwo rok dwudziesty”.

W regulaminie Fundacji PZU jest zapis, ze dotacje pozakonkursowe mogą być przyznawane instytucjom publicznym, domom kultury, ośrodkom badawczym, uczelniom wyższym czy organizacjom pozarządowym, które nie działają na rzecz osiągnięcia zysku, nie wywierają wpływu na procesy legislacyjne lub na wyniki wyborów.  Nie wolno natomiast - według regulaminu - przyznawać pieniędzy partiom politycznych oraz na cele religijne i polityczne.

Statut dopuszcza za to dofinansowanie dotacjami instytucji prowadzących działania na rzecz osób niepełnosprawnych, pomagających ofiarom katastrof i klęsk żywiołowych, inicjujących akcje związane z bezpieczeństwem na drogach, a także podtrzymujących tradycję narodową.

Pytane o te wydatki PZU odpowiada: "Fundacja PZU działa zgodnie z przepisami prawa i swoim statutem. Wszystkie środki są przekazywane i rozliczane zgodnie z obowiązującymi przepisami, a szczegółowe informacje o działalności są przestawiane corocznie w sprawozdaniu finansowym fundacji".

Dołącz do dyskusji: Nadawca TV Trwam z 6 mln zł dotacji od Fundacji PZU. „Zgodne z prawem i statutem”

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PrawdziwyPolak
Dojna zmiana trwa...
odpowiedź
User
Tox
Dojna zmiana trwa...
Doją nas w najlepsze :(
odpowiedź
User
Moje imię/nick
Dojna zmiana trwa...
Doją nas w najlepsze


Ale to chyba dobrze? Społeczeństwo zadecydowało, że tak właśnie ma być, więc o co chodzi? Niecały rok temu była okazja to zmienić, ale chętnych zabrakło...
odpowiedź