SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Maciej Łopiński po odejściu z rady nadzorczej PZU powoła nowego prezesa PKO BP

Maciej Łopiński zrezygnował z zasiadania w radzie nadzorczej państwowej spółki PZU, został od razu powołany na stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej PKO Banku Polskiego. Łopiński od wiosny 2017 roku jest przewodniczącym rady nadzorczej Telewizji Polskiej.

Maciej Łopiński, fot. prezydent.pl Article

"Zarząd Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Spółki Akcyjnej ("PZU SA") informuje, że w dniu 7 czerwca 2021 roku, Pan Maciej Łopiński złożył rezygnację z pełnienia funkcji Przewodniczącego Rady Nadzorczej PZU SA oraz członkostwa w Radzie Nadzorczej PZU SA ze skutkiem na chwilę złożenia rezygnacji" - podała spółka w komunikacie.

Jak dodano, złożona rezygnacja nie zawiera informacji o jej przyczynach.

Maciej Łopiński zasiadał w radzie nadzorczej PZU od 8 stycznia 2018 roku.

Łopiński był posłem na Sejm VII kadencji. W latach 2005–2010 sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, natomiast w latach 2015–2016 w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy. Ma wieloletnie doświadczenie z zakresu prawa spółek oraz nadzoru właścicielskiego zdobyte również w organach nadzoru spółek prawa handlowego, m.in. KGHM Polska Miedź, PZU Asset Management, Telewizja Polska.

PZU jest największym w Polsce ubezpieczycielem działającym na rynku ubezpieczeń majątkowych i pozostałych osobowych. Kontroluje ponad 1/3 rynku, który jest mierzony wartością składki przypisanej brutto. Akcje spółki są od 2010 roku notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jej głównym akcjonariuszem jest Skarb Państwa z 34,19-proc. akcji.

Maciej Łopiński szefem rady nadzorczej PKO BP

W poniedziałek po południu Maciej Łopiński został powołany z rekomendacji Skarbu Państwa na przewodniczącego rady nadzorczej PKO Banku Polskiego.

Jednocześnie do rady nadzorczej banku zostali wybrani Wojciech Jasiński (w przeszłości m.in. minister skarbu państwa i prezes Orlenu) na wiceprzewodniczącego, a także Dominik Kaczmarski (to szef departamentu analiz i sprawozdawczości Ministerstwa Aktywów Państwowych, członek rady nadzorczej Orlenu i rady GPW) oraz Agnieszka Winnik-Kalemba (jest w radzie nadzorczej KGHM).

W najbliższym czasie nowy skład rady nadzorczej prawdopodobnie mianuje nowego prezesa PKO Banku Polskiego, po tym jak w połowie maja z tej funkcji po prawie 12 latach pracy zrezygnował Zbigniew Jagiełło. W poniedziałek Jagiełło kończy pracę w banku.

Łopiński na czele rady nadzorczej Telewizji Polskiej

Od lutego 2017 roku Maciej Łopiński jest przewodniczącym rady nadzorczej Telewizji Polskiej, został powołany przez Radę Mediów Narodowych.

Od marca do sierpnia ub.r. Łopiński pełnił obowiązki prezesa TVP, po tym jak zdymisjonowany został Jacek Kurski a przed jego ponownym powołaniem.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Maciej Łopiński po odejściu z rady nadzorczej PZU powoła nowego prezesa PKO BP

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl