SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Magdalena Gaj: Branża IT jest dla kobiet ciekawym miejscem pracy

Staże w największych firmach teleinformatycznych mają zachęcić młodych inżynierów-kobiety do pracy w branży. Studentki i absolwentki kierunków związanych z elektroniką i informatyką będą musiały zmierzyć się z zadaniami przygotowanymi przez firmy – partnerów konkursu. To kolejna po akcji „Dziewczyny na Politechniki” akcja promująca zawody techniczne wśród maturzystek i studentek. Dzięki nim liczba kobiet na uczelniach technicznych w ciągu ostatnich 6 lat wzrosła o ponad 24 tysiące. Wśród firm, które wsparły inicjatywę Urzędu Komunikacji Elektronicznej, są CISCO, SAS Institute, Sygnity i Motorola.

Magdalena Gaj

Magdalena Gaj

Firmy z branży teleinformatycznej należą do najszybciej rozwijających się na europejskim i polskim rynku. Dlatego walczą o najlepszych pracowników, szczególnie inżynierów.

 – Słyszę od menadżerów, od prezesów firm z branży IT, z którymi współpracuję jako regulator rynku telekomunikacyjnego, że poszukują pracowników kobiet, że brakuje ich w zespołach, że reprezentacja kobiet jest na poziomie 10 proc., maksymalnie do 15 proc., a to jest o wiele za mało – tłumaczy Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Firmy chcą zachęcić kobiety-inżynierów stażami, dzięki którym mają szansę poznać specyfikę pracy w branży. Dla samych firm atutem kobiet z dyplomem inżyniera są tzw. miękkie umiejętności, niezbędne w zespołach badawczych czy projektowych.

 – Nie ma żadnego szklanego sufitu. Po prostu mamy problem ze stereotypami. Dziewczyny nie kształcą się na uczelniach technicznych, np. na informatyce, telekomunikacji, elektronice. Jeżeli już kończą takie uczelnie, to często nie widzą swojej przyszłości w tej branży, nie podejmują dalszego zatrudnienia, nie wiedzą, że ta branża jest dla nich ciekawym miejscem pracy – mówi Magdalena Gaj.

Kierunki techniczne dają lepsze perspektywy zatrudnienia niż kierunki humanistyczne. Już dziś wśród bezrobotnych absolwentów uczelni najwięcej jest pedagogów czy politologów. Firmy IT i z branży teleinformatycznej w ciągu najbliższych kilku lat będą zwiększać zatrudnienie.

 – Będziemy potrzebowali na pewno około 700 tys. nowych pracowników inżynierów. Dlatego na takich kierunkach  warto studiować i warto się rozwijać, bo w tej branży przy średniej krajowej 3 500 zł brutto zarobki wykwalifikowanego, dobrego inżyniera z zakresu IT to jest 7000 zł brutto – Magdalena Gaj.

Pierwsze efekty zaczynają przynosić kampanie społeczne zachęcające kobiety do studiowania kierunków technicznych. Wśród studentów kierunków technicznych 36 procent to kobiety. To o 6 procent więcej niż w roku akademickim 2007/2008 kiedy rozpoczynała się kampania „Dziewczyny na Politechniki!". Liczba studentek uczelni technicznych wzrosła w tym czasie o 24 tysiące, studentów – o 2 tysiące.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Magdalena Gaj: Branża IT jest dla kobiet ciekawym miejscem pracy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Klaudia
Branża IT rozwija się z prędkością światła, jednak ciężko znaleźć firmę, która inwestuje i to dosłownie w pracowników. Ja po długich poszukiwaniach będąc bezrobotną przez dłuższy czas, znalazłam firmę SMT. Firma zdobyła wiele wyróżnień i nagród. Czujesz się naprawdę komfortowo, bo atmosfera jest ludzka, ludzie są ciekawi i wyluzowani oraz kompetentni, a wynagrodzenie jest wysokie. Bardzo polecam :)
8 8
odpowiedź