SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jarosław Sellin: Za planem odwołania Magdaleny Sroki z funkcji szefowej PISF stoi brak zaufania Piotra Glińskiego

Wiceminister kultury Jarosław Sellin wyjaśnił, że przyczyną wniosku o odwołanie Magdaleny Sroki z funkcji dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF) jest podpisanie przez nią listu do Motion Picture Association of America sugerującego istnienie w Polsce cenzury. Zdaniem Jarosława Sellina takie postępowanie spowodowało utratę zaufania do Magdaleny Sroki ze strony ministra kultury Piotra Glińskiego.

Jarosław Sellin, fot. Ministerstwo KulturyArticle

Magdalena Sroka została dyrektorem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF) jesienią 2015 r. zastępując na stanowisku Agnieszkę Odorowicz, która wcześniej pełniła tę funkcję przez 2 kadencje.

Kilka dni temu minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński skierował do rady programowej PISF pismo z wnioskiem o odwołanie Sroki z zajmowanego stanowiska. Według nieoficjalnych informacji rada ma podjąć decyzję w tej sprawie w poniedziałek.

W niedzielę w rozmowie z Radiem ZET i dziennikarzami Polsat News Jarosław Sellin, wiceminister kultury ujawnił, że przyczyną decyzji o odwołaniu Sroki z funkcji szefowej PISF jest utrata zaufania jaką darzył ją minister Piotr Gliński.

- Stosunkowo dobrze nam się współpracowało w ostatnich dwóch latach z panią Magdaleną Sroką, ale jednak list, który napisała do ważnego senatora amerykańskiego (...) jest takim skandalem, że utraciła zaufanie ministra kultury i dziedzictwa narodowego, i oczywiście osoba, która wyraża takie poglądy, pisząc do ważnych osób w świecie na temat tego, co się w Polsce dzieje, jak sytuacja ludzi kultury w Polsce wygląda, naturalne jest, że traci zaufanie – zaznaczył Sellin.

Wiceminister odwołał się do pisma skierowanego przez jedną z pracownic PISF do stowarzyszenia amerykańskich studiów filmowych Motion Picture Association of America i podpisanego przez Srokę. Chodziło w nim o wykorzystanie materiałów reklamowych z ceremonii wręczenia Oskarów, a konkretnie ujęć na których występują odbierający tę nagrodę Andrzej Wajda i Paweł Pawlikowski.

W opinii Jacka Bromskiego, szefa rady programowej PISF wspomniana korespondencja została przygotowana po angielsku z licznymi błędami językowymi, pojawiły się też w niej sugestie że w Polsce stosowana jest cenzura.

Dziennikarze dopytywali Sellina o podstawę prawną odwołania Sroki ze stanowiska, na co wiceminister kultury odparł że taką podstawę stanowi wspomniana wcześniej utrata zaufania Glińskiego do dyrektor PISF. Polityk dodał, że Sroka może się odwołać od decyzji resortu w trybie przewidzianym prawem.

Wcześniej Sroka w rozmowie z Radiem ZET odnosząc się do prób jej odwołania uznała takie działania za bezprawne i podkreśliła, że jej kadencja upływa dopiero w 2020 r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jarosław Sellin: Za planem odwołania Magdaleny Sroki z funkcji szefowej PISF stoi brak zaufania Piotra Glińskiego

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Krasawica
Pismo urzędniczki państwowej nt. państwa, które ją zatrudnia, cytat za ,,Faktem":

,,Dotarliśmy do pisma, które pogrążyło Srokę. List z 18 maja 2017 r. jest podpisany osobiście przez dyrektor PISF, a jego treść szkaluje nasz kraj!

>>Sytuacja w Polsce jest znów bardzo niebezpieczna i jako artyści, filmowcy chcemy być jedną społecznością i mieć moc wolności
odpowiedź
User
Antytalib
Problem się bierze z tego ze Glinski ma się za premiera nie lubi jak ktoś się zwraca ministrze, a z kolei Selin bardzo chce być ministrem i obrabia tyły Glinskiemu. Nawet zapisał się do Opus Dei i dalej jest vice ... I jak tu żyć ?
odpowiedź
User
Krasawica
Problem się bierze z tego ze Glinski ma się za premiera nie lubi jak ktoś się zwraca ministrze, a z kolei Selin bardzo chce być ministrem i obrabia tyły Glinskiemu. Nawet zapisał się do Opus Dei i dalej jest vice ... I jak tu żyć ?


A jaki jest związek pana posta ze sprawą zwolnienia urzędniczki państwowej, p. Sroki, przez nadorujące ją ministerstwo? Ja nie widzę.
odpowiedź