SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Marek Niedźwiecki chce przeprosin od Kowalczewskiego, Kamińskiej i TVP. Inaczej złoży pozwy

Przeprosiny dyrektora radiowej Trójki pod adresem Marka Niedźwieckiego nie załatwiają sprawy jego powrotu do radia - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Jak informuje nas pełnomocnik dziennikarza, mecenas Maciej Ślusarek, jeśli przeprosin nie będzie ze strony prezes Agnieszki Kamińskiej, w najbliższym czasie kancelaria złoży pozwy sądowe przeciw Polskiemu Radiu i Telewizji Polskiej.

Marek Niedźwiecki, fot. Polskie RadioArticle

W piątek podczas dwugodzinnej audycji „Godzina prawdy”, dyrektor Trójki Kuba Strzyczkowski mówił o tym, że jego zdaniem dobra osobiste Marka Niedźwieckiego zostały naruszone poprzez wszystko to, co zostało powiedziane przez poprzednie szefostwo anteny i prezes Polskiego Radia w kontekście znikającego z Listy Przebojów utworu Kazika. W związku z tym Strzyczkowski odczytał na antenie przygotowane przeprosiny: - Jako dyrektor radiowej Trójki przepraszam pana Marka Niedźwieckiego za formułowanie przez dyrekcję pod jego adresem całkowicie nieuprawnionych i bezzasadnych zarzutów o rzekomych niewłaściwych działaniach przy Liście Przebojów Programu Trzeciego. Oświadczam, że żadnych takich niewłaściwych działań nie było i bardzo przepraszam pana Marka Niedźwieckiego za zaistniałą sytuację.

Dodał też, że przeprasza pozostałe osoby pracujące przy audycji: Halinę Wachowicz oraz Bartosza Gila. Przeprosiny były jednym z warunków, jakie należało spełnić, by Niedźwiecki wrócił do radia. Dziennikarz żąda przeprosin po tym, jak kilka dni temu ówczesne władze Trójki (dyrektor Tomasz Kowalczewski i wicedyrektor Mirosław Rogalski) oraz prezes Agnieszka Kamińska podczas konferencji prasowej podali szczegółowe wyniki ostatniego wydania Listy Przebojów Trójki: liczbę wszystkich oddanych głosów na piosenki z czołówki i tych unieważnionych za naruszenie zasad. Zasugerowali też, że wyniki zostały zmanipulowane.

Reprezentujący dziennikarza mec. Maciej Ślusarek informuje nas, że przeprosiny Strzyczkowskiego nie zamykają sprawy. - Doceniamy przeprosiny ze strony Pana Kuby Strzyczkowskiego, w których potwierdza, że nie było żadnych niewłaściwych działań Pana Marka Niedźwieckiego przy Liście Przebojów Programu Trzeciego - to istotny gest. Oczekujemy jednak wciąż przeprosin ze strony Polskiego Radia, pana Tomasza Kowalczewskiego, Pani Agnieszki Kamińskiej oraz Telewizji Polskiej. To kwestia zasad - nie widzimy przestrzeni na to, by przechodzić do porządku dziennego nad celowym szkalowaniem i szerzeniem nieprawdziwych informacji. W przypadku braku reakcji ze strony wymienionych - zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, w najbliższym czasie złożymy pozew - czytamy w oświadczeniu prawnika.

W opublikowanym w piątek w „Dzienniku Gazecie Prawnej” wywiadzie, nowy szef Trójki mówi, że jest w kontakcie z Markiem Niedźwieckim. - On to wszystko straszliwie przeżywa. Kiedy ostatnio rozmawialiśmy, skończyło się tym, że obaj płakaliśmy. Splot niebywałych wydarzeń doprowadził do tego, że coś, co było dla nas bardzo ważne, w zasadzie nie istnieje. To nie był płacz nad sobą, to był płacz nad Trójką - opisał.

Z ostatniego badania Radio Track Kantar Polska wynika, że od lutego do kwietnia br. udział Trójki w rynku słuchalności wyniósł 4,7 proc.

Niedźwiecki w Trójce od początku Listy Przebojów

Marek Niedźwiecki pracę w Polskim Radiu zaczął w 1978 roku. Początkowo był związany z Radiem Łódź, a wiosną 1982 roku przeszedł do Trójki. Od razu zaczął prowadzić uruchomioną wtedy Listę Przebojów. Lista początkowo była emitowana w soboty wieczorem, a w 1990 roku przeniesiono ją na piątki wieczorem.

Niedźwiecki w Trójce prowadził też inne audycje muzyczne, m.in. „Markomanię”, „LP Trójka”, „W tonacji Trójki”, „Do południa” i „ABC Listy” „Pół perfekcyjnej płyty”, „Frutti di Marek”, „Chillout Cafe”. Wymyślił coroczne listy „Top wszech czasów” (emitowane 1 stycznia i w weekend majówkowy), serię płyt „Smooth Jazz Cafe” i wiele innych składanek muzycznych. W grudniu 2007 roku przeszedł do Radia Złote Przeboje (należącego do Agory), wrócił do Trójki w kwietniu 2010 roku.

W zastępstwie Niedźwieckiego Listę Przebojów prowadził zazwyczaj Piotr Baron. W zeszły piątek wyemitowano zestawienie nr 1998 listy.

Jesienią 2016 roku Marek Niedźwiecki na swoim blogu skrytykował zmiany wprowadzane w radiowej Trójce po zmianach we władzach Polskiego Radia na początku 2016 roku. - Nigdy nie było tak źle na Myśliwieckiej. Jak grać, co mówić, co robić? Sam muszę się z tym wszystkim mierzyć - stwierdził.

Marek Niedźwiecki współpracował też ze stacjami telewizyjnymi (m.in. TVP2, MTV Classic, Canal+) i tytułami prasowymi (m.in. „Tylko Rock”, „Playboyem”, „Machiną”), prowadził koncerty na festiwalu w Sopocie. Napisał trzy książki autobiograficzne i dwie monografie Listy Przebojów Trójki.

W 1993 roku Niedźwiecki otrzymał Złoty Mikrofon, został też uhonorowany kilkoma odznaczeniami państwowymi: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie upowszechniania i animacji kultury, Brązowym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju” oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Marek Niedźwiecki chce przeprosin od Kowalczewskiego, Kamińskiej i TVP. Inaczej złoży pozwy

41 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jarek
Marku, trzymaj się! Wszystko się wyprostuje.
odpowiedź
User
rysio
Tak trzymaj, Redaktorze!
odpowiedź
User
Nick
Kubuś przyjął fuchę, przeprosił w swoim imieniu, przygarnął kilka owieczek (jak Stelmach, który wrócił zanim zdążył odejść) i udaje że nie ma tematu. Sęk w tym, że mleko się rozlało, Redaktorze Strzyczkowski
odpowiedź