SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Marek Niedźwiecki po 35 latach pracy odchodzi z Trójki, stację krytykują muzycy

Po tym jak unieważniono wydanie Listy Przebojów Trójki, w którym wygrała piosenka Kazika Staszewskiego „Twój ból jest lepszy niż mój”, ze stacją żegna się prowadzący listę Marek Niedźwiecki. Poinformował o tym kompozytor Zbigniew Preisner, zaznaczając, że dowiedział się tego od Niedźwieckiego.

Marek Niedźwiecki, fot. Polskie Radio Article

W zeszłym piątek w Liście Przebojów Trójki zwyciężyła piosenka Kazika Staszewskiego „Twój ból jest lepszy niż mój”, w której wokalista aluzyjnie skrytykował wizytę prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego ma Powązkach 10 kwietnia, w dziesiątą rocznicę katastrofy smoleńskiej. Decydowana większość cmentarzy była wtedy zamknięta w ramach obostrzeń związanych z koronawirusem.

Listę prowadził Marek Niedźwiecki. Zapowiadając piosenkę Kazika, zwrócił uwagę, że to jeden z rzadkich utworów, które jako nowość od razu trafiły na pierwsze miejsce zestawienia.

Redakcja Trójki unieważniła listę

W sobotę z portalu Polskiego Radia zniknął tekst podsumowujący ostatnie notowanie Listy Przebojów oraz dotycząca niej sekcja. Późnym popołudniem dyrektor Trójki Tomasz Kowalczewski w oświadczeniu poinformował, że ostatnie wydanie listy zostało unieważnione.

- Szanowni Słuchacze, podczas elektronicznego głosowania nad Listą Przebojów Trójki w dn. 15.05.2020 r. został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy. Nadto dokonano manipulacji przy liczeniu głosów oddawanych na poszczególne piosenki, co zafałszowało wynik końcowy - stwierdził.

- Wyrażamy ubolewanie i przepraszamy wszystkich słuchaczy za zaistniałą sytuację. Na kolejne głosowanie Listy Przebojów Trójki zapraszamy 22 maja o stałej porze - dodał Kowalczewski.

Zdecydowana większość komentujących to dziennikarzy i polityków uznała taką decyzję za przejaw cenzury, porównywano ją z sytuacjami z lat 80., kiedy w Polskim radiu nie można było grać niektórych piosenek, dlatego np. Marek Niedźwiecki w czasie Listy Przebojów Trójki puszczał tylko motyw werbli zamiast zablokowanej przez cenzurę piosenki Maanamu „Nocny patrol”.

Nowe telefony iPhone w NISKICH CENACH. SPRAWDŹ!!!

Marek Niedźwiecki odchodzi z Trójki

Wieczorem kompozytor Zbigniew Preisner poinformował na Facebooku, że w związku z obecną sytuacją z Trójki odchodzi Marek Niedźwiecki. - Marek Niedźwiecki jest kolejną osobą, która dzisiaj odeszła z Trójki. Nasza Trójka już nie istnieje. Nie możemy się dać zniewolić tej bolszewickiej polityce, musimy bronić naszej wolności, inaczej zostanie nam „zniewolony umysł” - stwierdził Preisner.

Zaznaczył, że godzinę przed zamieszczeniem wpisu rozmawiał z Markiem Niedźwieckim, a dziennikarz poprosił go o przekazanie tej informacji. Niedźwiecki jest bardzo mało obecny w mediach społecznościowych, nie udało nam się na razie z nim skontaktować.

Informację o odejściu Niedźwieckiego podał też Michał Nogaś, od kilku lat dziennikarz „Gazety Wyborczej”, a wcześniej Trójki. - Publicznie gratuluję dyrektorowi trójki, że jednym małym ruchem doprowadził do takiej rozpierduchy, że zwolnił się Marek Niedźwiecki. YOU ARE AWESOME, Kowal, seriously - stwierdził ironicznie.

Moi Drodzy, Wczoraj w Programie Trzecim Polskiego Radia wydarzyła się historia, która nawet w najgorszych czasach PRL...

Opublikowany przez Zbigniew Preisner Sobota, 16 maja 2020

Niedźwiecki w Trójce od początku Listy Przebojów

Marek Niedźwiecki pracę w Polskim Radiu zaczął w 1978 roku. Początkowo był związany z Radiem Łódź, a wiosną 1982 roku przeszedł do Trójki. Od razu zaczął prowadzić uruchomioną wtedy Listę Przebojów. Lista początkowo była emitowana w soboty wieczorem, a w 1990 roku przeniesiono ją na piątki wieczorem.

Niedźwiecki w Trójce prowadził też inne audycje muzyczne, m.in. „Markomanię”, „LP Trójka”, „W tonacji Trójki”, „Do południa” i „ABC Listy” „Pół perfekcyjnej płyty”, „Frutti di Marek”, „Chillout Cafe”. Wymyślił coroczne listy „Top wszech czasów” (emitowane 1 stycznia i w weekend majówkowy), serię płyt „Smooth Jazz Cafe” i wiele innych składanek muzycznych. W grudniu 2007 roku przeszedł do Radia Złote Przeboje (należącego do Agory), wrócił do Trójki w kwietniu 2010 roku.

W zastępstwie Niedźwieckiego Listę Przebojów prowadził zazwyczaj Piotr Baron. W piątek wyemitowano zestawienie nr 1998 listy.

Jesienią 2016 roku Marek Niedźwiecki na swoim blogu skrytykował zmiany wprowadzane w radiowej Trójce po zmianach we władzach Polskiego Radia na początku 2016 roku. - Nigdy nie było tak źle na Myśliwieckiej. Jak grać, co mówić, co robić? Sam muszę się z tym wszystkim mierzyć - stwierdził.

Marek Niedźwiecki współpracował też ze stacjami telewizyjnymi (m.in. TVP2, MTV Classic, Canal+) i tytułami prasowymi (m.in. „Tylko Rock”, „Playboyem”, „Machiną”), prowadził koncerty na festiwalu w Sopocie. Napisał trzy książki autobiograficzne i dwie monografie Listy Przebojów Trójki.

W 1993 roku Niedźwiecki otrzymał Złoty Mikrofon, został też uhonorowany kilkoma odznaczeniami państwowymi: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie upowszechniania i animacji kultury, Brązowym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju” oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

O pracy w Trójce i kulisach Listy Przebojów Marek Niedźwiecki opowiadał w wielu wywiadach, m.in. poniższym materiale Atomic TV z 1999 roku.

 

Organek i Podsiadło odcinają się od Trójki

W sobotę wieczorem zespół Organek poinformował, że zawiesza współpracę z Trójką na czas nieokreślony. - Bezpośrednim powodem naszej decyzji jest usunięcie piosenki "Twój ból jest lepszy niż mój" Kazika z ostatniego notowania LP3. Zwalnianie niezależnie myślących dziennikarzy, polityczna ingerencja w ramówkę, atmosfera nagonki i zastraszenia oraz cenzura, to standardy mediów reżimowych z krajów niedemokratycznych - napisano na fanpage’u grupy.

- Nigdy się na to nie zgodzimy. Czekamy aż wróci NASZA Trójka. NO PASARAN - podkreślono.

ØŚWIADCZENIE Z ogromnym żalem i smutkiem informujemy, iż zespół ØRGANEK zawiesza współpracę z Trójka - Program 3...

Opublikowany przez Organka Sobota, 16 maja 2020

Unieważnienie notowania Listy Przebojów skrytykował też Dawid Podsiadło. - Trudno bez emocji patrzeć na kolejny przykład demolowania kultury. Trójka miała zawsze specjalne miejsce w moim sercu, a o istnieniu kultowej listy słyszałem od urodzenia. Muzyczna redakcja Trojki od początku bardzo wspierała mnie i moją twórczość, za co zawsze będę wdzięczny - zaznaczył.

- Ale jeżeli na dzisiejszej antenie PR3, polityka jest ważniejsza niż muzyka, jeżeli piosenka powoduje powrót najgorszych komunistycznych praktyk, które znam tylko z książek i opowieści, to myślę że moje utwory też nie powinny być grane na tej antenie dopóki twórcza wolność słowa nie wróci na fale Trójki - dodał Podsiadło.

Do wpisu dołączył link do teledysku z piosenką Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój”.

Trudno bez emocji patrzeć na kolejny przykład demolowania kultury. Trójka miała zawsze specjalne miejsce w moim sercu, a...

Opublikowany przez Dawid Podsiadło Sobota, 16 maja 2020

Od lutego do kwietnia br. udział Trójki w rynku słuchalności wyniósł 4,7 proc. - wynika z badania Radio Track Kantar Polska.

Według badania Gemius/PBI w styczniu br. portal PolskieRadio.pl zanotował 1,35 mln użytkowników, 10,25 mln odsłon oraz 8 minut i 21 sekund średniego czasu korzystania przez odwiedzającego.

Minister kultury: zdejmowanie piosenki za „nieprawomyślność” bulwersujące

Unieważnienie notowania Listy Przebojów Trójki i usunięcie treści o nim z portalu Polskiego Radia skrytykowali też niektórzy politycy obozu rządzącego.

- Atakowanie PJK (prezesa Jarosława Kaczyńskiego - przyp.) za to, że w 10-tą rocznicę największej katastrofy jaka spotkała nasz Naród po 1945 roku, złożył wieniec pod pomnikiem swojego brata oraz na Jego symbolicznym grobie na Powązkach jest czymś barbarzyńskim - ocenił Joachim Brudziński, europoseł i wiceprezes PiS. - Nieważne czy krytykują go Tusk, Pani Łepkowska czy Kazik, ale zdejmowanie z radiowej Trójki informacji o wygranej #lpp3 piosenki Kazika (moimi zdaniem niesprawiedliwą w swej treści),jest albo przejawem głupoty albo czyjejś złej woli. W wolnym kraju artysta ma prawo do swojej artystycznej (czasami niemądrej) interpretacji zdarzeń - dodał.

- Zgadzam się z Joachimem Brudzińskim. Zdarza się, że niektórzy artyści śpiewają głupstwa. Nawet bulwersujące. Ale jednak bardziej bulwersujące jest zdejmowanie piosenki za „nieprawomyślność”. To chyba jakaś prowokacja. Na szczęście żyjemy w wolnym kraju i minister kultury nie musi się zgadzać ze wszystkimi decyzjami władz publicznego radia - napisał w sobotę wieczorem minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

- Nie. To nie prowokacja. To system tępej propagandy politycznej, który powstał pod Pana Ministra skrzydłami. To właśnie Pan jako minister kultury odpowiada za dobór kadr do mediów publicznych i atrapowe ciała do politycznego sterowania nimi, jak Rada Mediów Narodowych Czabańskiego - odpowiedział mu Krzysztof Bosak, poseł Konfederacji kandydujący na prezydenta.

Dużo dosadniej o unieważnieniu ostatniego notowania listy i odejściu Marka Niedźwieckiego z Trójki napisał wieczorem Joachim Brudziński. - Szlag człowieka trafia, że jakiś pacan kosztem PJK (prezesa Jarosława Kaczyńskiego - przyp.) zagrał w teatrzyku Marka Niedźwieckiego. Niedźwiecki chciał odejścia z trójki jego prawo. Jak trzeba było złożyć oświadczenie lustracyjne też odszedł. Dziś podprowadził nadgorliwców jak leszczy a odium ich głupoty spada na JK - stwierdził.

JAK WYBRAĆ NAJLEPSZY INTERNET

- Marek Niedźwiecki - niezlustrowany i zły. A pacan i leszcz to chyba o pisowskim dyrektorze Trójki. Pokrzywdzonym w tej sytuacji jest Kaczyński. Zresztą - on zawsze jest pokrzywdzonym - skomentował to Marcin Celiński z Wydawnictwa Arbitror. - No tak. Spisek ubecji - ironizował Krzysztof Berenda z RMF FM. - No i wszystko jasne. To nie partia odpowiada za uczynienie z mediów publicznych wydziału propagandy PiS, tylko skrajnie nieodpowiedzialni nominaci partii... - napisał Roman Imielski z „Gazety Wyborczej”.

Za to wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski wyraził satysfakcję z odejścia Marka Niedźwieckiego z Trójki. - W końcu. Marek Niedźwiecki, zarejestrowany jako tajny współpracownik komunistycznej bezpieki o pseudonimie „Bera” odchodzi z publicznego radia. Jego dokumenty zostały zniszczone przez bezpiekę 17 stycznia 1990 r., tuż przed rozwiązaniem SB - stwierdził.

Seria rozstań z Trójką po odejściu Wojciecha Manna

W br. z radiową trójką pożegnało się kilkoro jej wieloletnich dziennikarzy. W styczniu nie przedłużono umowy z Dariuszem Rosiakiem, który przygotowywał cotygodniowy "Raport o stanie świata". Rosiak szybko zorganizował zbiórkę na platformie Patronite i zaczął realizować „Raport o stanie świata” w formie podcastu internetowego, z dodatkowymi cyklami.

9 marca z anteną rozstała się dziennikarka muzyczna Anna Gacek, nie przyjmując nowej propozycji współpracy. Kilka dni później po 55 latach współpracy z Trójki odszedł Wojciech Mann, który w ostatnim czasie prowadził kilka audycji, m.in. „W tonacji Trójki” razem z Gacek. Później z rozgłośnią pożegnali się również Gaba Kulka i Jan Młynarski, a po nich Jan Chojnacki, a także Wojciech Waglewski z synem Bartoszem („Fisz”).

Z kolei pod koniec kwietnia z Trójki odeszli dziennikarze Dariusz Bugalski i Paweł Drozd. Zapowiedzieli, że będą tworzyć autorskie podcasty, na platformie Patronite rozpoczęli zbiórki w tym celu. Ponadto przygotowują razem 7-odcinkowy serialu audio dla Audioteki.

Według sprawozdania abonamentowego ub.r. Polskie Radio zanotowało spadek przychodów o 6,07 proc. do 336,53 mln zł. Nadawca miał 219,32 mln zł z abonamentu rtv i rekompensaty abonamentowej (5,8 proc. mniej niż rok wcześniej), a jego Agencja Reklamy osiągnęła 62,72 mln zł wpływów (po spadku o 7,4 proc.). Zanotował stratę, nie podaje jej wysokości.

Implozja Trójki czy podejrzany shitstorm?

Część dziennikarzy oceniła na Twitterze, że decyzja Marka Niedźwieckiego o odejściu z Trójki jest zrozumiała w takiej sytuacji. - M. Niedźwiecki zachował się jak człowiek honoru. Jego decyzja oznacza ostateczny koniec Trójki. Ale ten weekend ledwie się zaczął, stał się dramatycznym obrazem pogłębiającego się autorytaryzmu w Polsce. Stępkowski, przemoc policji, cenzura radiowa... Tego nie da się tolerować! - podkreślił Grzegorz Rzeczkowski z „Polityki”.

Nowe telefony iPhone w NISKICH CENACH. SPRAWDŹ!!!

- Widzę u niektórych niezrozumienie wpisu powyżej. Marek Niedźwiecki zachował się prawidłowo, nie miał innej opcji. Mówiąc krótko, dyrektor-redaktor zniszczył jego dzieło i nie było już pola do manewru (chyba że błyskawiczne odwołanie dyrektora-redaktora) - skomentował Krzysztof Stanowski z Grupy Weszło. - Rozumiem decyzję Marka Niedźwieckiego. Brawo Ørganek i Dawid Podsiadło! Brawo artyści, którzy przyłączają się do bojkotu! - napisał Kamil Dąbrowa, obecnie w warszawskim ratuszu, a wcześniej menedżer m.in. w Polskim Radiu, Grupie Radiowej Agory i Eurozecie.

- Kierownictwo PR3 pogrążyło tę stację dokumentuje. To jest całkowita implozja - ocenił Bartosz Węglarczyk z Onetu. - Trójka tonęła, przesadzała z liczbą religijnych treści, w serwisach było coraz więcej propagandy ale jakoś tak z rozpędu radio w kuchni ciągle ustawione było właśnie na PR3. Tylko w sobotę od 10 przestawiałem, bo wjeżdżał WC. Czas się rozstać na dłużej. Do usłyszenia kiedyś... - napisał Robert Feluś, w przeszłości m.in. redaktor naczelny „Faktu”.

- Bardzo to przeżywam. Dawno, dawno temu to właśnie dzięki trójkowej liście przebojów dozgonnie pokochałem Republikę. Kombinat, Telefony, Sexy doll. Nagrywane na Grundigu z radia Major. Wtedy, za głębokiej komuny, ta stacja miała takie oazy. Lista, Nie tylko dla orłów... - dodał Feluś.

Pojawiły się tez opinie usprawiedliwiające unieważnienie ostatniego notowania Listy Przebojów Trójki. - Jasne. I oczywiste. A nawet więcej niż pewne. Utwór który wcześniej nigdzie nie był grany i nikt o nim nie słyszał w ciągu paru chwil wdrapał się na pierwsze miejsce listy przebojów. Dajecie się robić w bambuko jak niemowlęta - stwierdził Cezary Gmyz, korespondent Telewizji Polskiej w Niemczech.

- Gdybym był decydentem w "Trójce" piosenka Kazika "Mój ból jest lepszy niż twój" nie znalazłaby się antenie. Jest drastyczna, dotyka wrażliwości osób, które straciły bliskich w katastrofie. Żadna stacja nie ma obowiązku puszczania każdej piosenki. Czy stacje prywatne ja grają? - spytał Ryszard Makowski, publicysta „Sieci”, w ostatnich latach prowadzący programy „Cafe piosenka” i „Studio Yayo”. - Usuwanie piosenek z listy "3" ma długą tradycję. Jako OT.TO zrobiliśmy projekt 7777, by zmylić dziennikarzy muzycznych. Marek Niedźwiecki się nie połapał. "Jak ja kocham Cię" doszło do 7. na liście "3". Jak się zorientował to piosenkę zdjęto, bo nas nie trawił - dodał Makowski.

Szeroką dyskusję na ten temat skrytykował Maciej Świrski, szef Reduty Dobrego Imienia, w latach 2017-2018 członek zarządu Polskiej Fundacji Narodowej. - Teraz zobaczyłem, że jakaś jazda jest z tą listą przebojów co ją Niedźwiecki prowadzi? Kolejny shitstorm, żeby ważniejsze sprawy leżały odłogiem. Takie prowokacje powinny być pomijane milczeniem. Reagowanie na żółty pasek TVN to skakanie jak małpa na sznurku na ich komendę. Dość! - podkreślił.

Skomentował też fakt, że Marek Niedźwiecki żegna się z Trójką po 38 latach od rozpoczęcia w niej pracy. - Po 38 latach? Czyli zaczął w 1982 roku, czy w samym stanie wojennym. A pamiętacie co myśmy wtedy sądzili o tych, którzy WTEDY szli do reżimowych, zmilitaryzowanych mediów Jaruzela? No to starczy tych 38 lat. Rozumiem, że Trójka zdekomunizowana i może się da jej wreszcie słuchać - napisał.

JAK WYBRAĆ NAJLEPSZY INTERNET

Dołącz do dyskusji: Marek Niedźwiecki po 35 latach pracy odchodzi z Trójki, stację krytykują muzycy

183 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
precz
J*BAĆ KOMUNISTÓW Z PISU
0 0
odpowiedź
User
Trójek
To co komunistom się nie udało, zrobił PIS.
0 0
odpowiedź
User
To ja
Kolejny CZERWONY miś odszedł z Trójki. Szkoda że nie z Polski..
0 0
odpowiedź