SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Marek Zagórski pozostaje ministrem cyfryzacji. „Likwidacja białych plam, rozwój e-administracji i budowa 5G”

Marek Zagórski został ponownie powołany na stanowisko ministra cyfryzacji w rządzie Mateusza Morawieckiego. Szef Ministerstwa Cyfryzacji odpowiada m.in. za politykę państwa w zakresie informatyzacji, rozwoju elektronicznych usług administracji publicznej, bezpieczeństwa cywilnego w cyberprzestrzeni, infrastruktury i wykorzystywania nowoczesnych technologii. - Priorytetem będą zmiany w prawie służące informatyzacji, zamazywanie internetowych białych plam oraz rozbudowa sieci 5G - zapowiada Marek Zagórski.

Article

Marek Zagórski z Ministerstwem Cyfryzacji jest związany od września 2016 r., gdzie najpierw - przez niemal 2 lata - był sekretarzem stanu. Na stanowisko ministra cyfryzacji po raz pierwszy został mianowany 17 kwietnia 2018 r. W piątek 15 listopada 2019 r. rozpoczął swoją drugą kadencję na tym urzędzie.

- Stworzenie „Kodeksu cyfrowego”, czyli pakietu zmian w prawie, które uregulują i uporządkują kwestie informatyzacji państwa, rozwój cyfrowych usług publicznych, zamazywanie internetowych białych plam oraz rozbudowa 5G to tylko niektóre priorytety na nową kadencję – zapowiada Marek Zagórski w komunikacie. – Jedno na pewno się nie zmieni. W centrum naszych działań zawsze będzie obywatel.

Wśród planów na najbliższy czas szef MC wskazuje także dokończenie projektu e-doręczeń, wdrożenie Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej, a także uregulowanie niektórych kwestii dotyczących funkcjonowania mediów społecznościowych.

Rozbudowa i integracja

- Naszym priorytetem nadal będzie także rozbudowa infrastruktury światłowodowej. Chcielibyśmy, aby każdy budynek w Polsce był podłączony do sieci światłowodowej, a jeśli z jakiś powodów nie jest to możliwe – aby zapewnić mieszkającym tam osobom dostęp do szybkiego internetu – zaznacza minister cyfryzacji. - Nadal będziemy także rozwijać e-administrację.

Szef resortu cyfryzacji planuje dalszy rozwój i integrację e-usług. Jako przykład podaje planowaną możliwość składania wniosku o 500+ przy elektronicznym zgłoszeniu narodzin dziecka.

Wśród planów Ministerstwa Cyfryzacji na najbliższą kadencją są także m.in. Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa, strategia sztucznej inteligencji, ale i strategia dotycząca kompetencji cyfrowych.

- Co oczywiste nadal będziemy aktywnie działać w zakresie cyberbezpieczeństwa państwa, a także dbać o bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników sieci – zapowiada Zagórski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Marek Zagórski pozostaje ministrem cyfryzacji. „Likwidacja białych plam, rozwój e-administracji i budowa 5G”

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl