SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Maria Ressa i Dmitrij Muratow laureatami Pokojowej Nagrody Nobla

Dziennikarze niezależnych mediów Filipinka Maria Ressa i Rosjanin Dmitrij Muratow zostali laureatami Pokojowej Nagrody Nobla - podał w piątek komitet noblowski.

fot. TwitterArticle

"Nagrodę otrzymają za działania na rzecz ochrony wolności słowa, która jest warunkiem demokracji i trwałego pokoju" - podkreśliła przewodnicząca gremium przyznającego pokojowego Nobla, Berit Reiss-Andersen.

"Ich wysiłki na rzecz ochrony wolności słowa, która jest warunkiem wstępnym demokracji i trwałego pokoju" - podała w uzasadnieniu decyzji Berit Reiss-Andersen.

Naczelny pisma "Nowaja Gazieta" i filipińska dziennikarka laureatami pokojowego Nobla

Jak zaznaczyła, Maria Ressa "wykorzystuje wolność słowa, aby rzucić światło na nadużycia władzy i narastające tendencje autorytarne w jej rodzinnym kraju, Filipinach". "Ressa udowodniła, w jaki sposób media społecznościowe są wykorzystywane do rozpowszechniania fałszywych wiadomości i manipulowania debatą publiczną" - dodała.

Dmitrij Muratow jest rosyjskim dziennikarzem i redaktorem naczelnym gazety "Nowaja Gazieta", która jest jednym z ostatnich niezależnych mediów w Rosji.

Jak wskazała Reiss-Andersen, "od momentu powstania w 1993 roku +Nowaja Gazieta+ publikowała krytyczne artykuły na temat przemocy policji, korupcji i użycia sił zbrojnych w Rosji". "Krytycy gazety odpowiedzieli groźbami. Dwóch dziennikarzy zostało zabitych. Mimo to (...) redaktor naczelny Muratow odmówił podporządkowania gazety" - mówiła.

"Pani Ressa i pan Muratow odbierają Pokojową Nagrodę za odważną walkę o wolność słowa na Filipinach i w Rosji. Jednocześnie są przedstawicielami wszystkich dziennikarzy, którzy opowiadają się za tym ideałem w świecie, w którym demokracja i wolność prasy stoją w obliczu coraz bardziej niesprzyjających warunków" - czytamy na stronie Komitetu.

Do Nobla nominowano Nawalnego i działaczy na rzecz praw człowieka

Norwescy eksperci przed ogłoszeniem w piątek w Oslo laureata Pokojowej Nagrody Nobla spekulowali, że tegoroczny laur może trafić do osoby walczącej z reżimem, organizacji wspierającej dziennikarzy lub pracę na rzecz ochrony klimatu.

Wśród nominowanych do tegorocznego Nobla był przebywający w kolonii karnej krytyk rządów Putina, Aleksiej Nawalny, ujgurski profesor ekonomii i działacz praw człowieka w Chinach Ilham Tohti, a także lider rewolucji parasolek w Hongkongu Nathan Law. Do Pokojowego Nobla zgłoszono również Ruch Obywatelskiego Nieposłuszeństwa (CDM) w Birmie oraz Palestyńskie Centrum Praw Człowieka (PCHR).

Dołącz do dyskusji: Maria Ressa i Dmitrij Muratow laureatami Pokojowej Nagrody Nobla

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kici-kici
Jak za walkę o wolność słowa to tę nagrodę powinien dostać Tomasz Lis, hehe...

Bracia Kurscy - moi faworyci, niestety się nie załapali :(
odpowiedź
User
Ron
Kiedy Michnik?
odpowiedź