SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pogrzeb Mariusza Waltera. „Byłeś naszym przyjacielem”

W kościele na warszawskim Wilanowie odbył się pogrzeb Mariusza Waltera. Żegnały go osoby związane z ITI i grupą TVN, a także ludzie ze świata kultury, biznesu, polityki i sportu. - Nie mówię „żegnaj”, ale „do zobaczenia” - powiedziała Monika Olejnik.

Urna z prochami Mariusza Waltera, fot. AKPAArticle

Pogrzeb Mariusza Waltera odbył się w kościele św. Anny na Warszawskim Wilanowie. Mszę odprawiło czterech duchownych, m.in. ks. Kazimierz Sowa, którzy przez lata współpracował z grupą TVN, m.in. jako szef Religia.tv.

- Walter mówił, że w każdy projekt trzeba wkładać całego siebie. Wtedy osiąga się sukces - stwierdził ks. Sowa.

Słowa pożegnania wypowiedziała też Monika Olejnik. Zacytowała fragment tekstu „Autobiografii” Perfectu: „Było nas trzech, w każdym z nas inna krew, ale jeden przyświecał nam cel”, nawiązując do tego, że w początkowym okresie Mariusz Walter był jednym z trzech współwłaścicieli TVN.

Monika Olejnik, Tomasz Ziółkowski, fot. Mieszko Piętka/AKPA

- Był perfekcyjny, wymagający, ale też ciepły. Zwracał uwagę na szczegóły. Mówił: "Biegnij, ale pamiętaj, że to mężczyzna otwiera drzwi" - mówiła dziennikarka. - Byłeś naszym przyjacielem, wymagającym, ale przyjacielem. Cieszyłeś się z sukcesów i nagród, ale powtarzałeś, że sukces trwa tylko chwilę i nie można spocząć na laurach - dodała.

- Nie boimy się mówić prawdy bo tak nas wychowałeś. Nie mówię „żegnaj”, ale „do zobaczenia” - podkreśliła.

Wojciech Kostrzewa, Marta Kuligowska, fot. Mieszko Piętka/AKPA

Piotr Walter: ojciec nigdy nas nie zawiódł

- Był troskliwym i odpowiedzialnym ojcem. Takim też staram się być dla moich dzieci. Nigdy nas nie zawiódł, był motorem naszej rodziny. Godził rolę twórcy z rolą ojca. Robił wszystko, by nam było łatwiej - stwierdził Piotr Walter, syn Mariusza Waltera. - Każdy, kto z Mariuszem pracował, wie, że zarażał pasją. Był wizjonerem, który medialne marzenia przekuwał w rzeczywistość. Zawsze miał czas dla młodych dziennikarzy - wyliczył Wojciech Kostrzewa, związany z grupą ITI przez dwie dekady.

W pogrzebie Mariusza Waltera uczestniczy wiele osób obecnie lub w przeszłości związanych z grupą TVN, m.in. Marta Kuligowska, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Michał Samul, Ewa Drzyzga, Anita Werner, Tomasz Sianecki, Grzegorz Kajdanowicz, Adam Pieczyński, Andrzej Morozowski, Tomasz Sekielski, Jolanta Pieńkowska, Agata Adamek, Paweł Płuska, Tomasz Lis, Marcin Meller, Olivier Janiak, Martyna Wojciechowska, Hubert Urbański, Wojciech Bojanowski, Maciej Knapik, Szymon Hołownia i Wojciech Zimiński.

Anita Werner, Michał Kołodziejczyk, fot. Mieszko Piętka/AKPA

Obecne są również inne osoby z branży mediów, a także ludzie ze świata kultury, polityki i biznesu, w tym Maja Komorowska, Olga Lipińska, Henryk Sawka, Bogna Sworowska, Małgorzata Domagalik, Jan Ordyński, Juliusz Braun, Jerzy Baczyński, Rinke Rooyens, Stefan Szczepłek, Lew Rywin, Jan Urban i Jerzy Buzek.

Na koniec uroczystości w kościele na prośbę Bożeny, żony Mariusza Waltera, odczytano wiersz Anny Mikołajczyk, a Sławomir Uniatowski wykonał piosenkę Zbigniewa Wodeckiego „Lubię wracać tam, gdzie byłem”. W drodze na cmentarz urnie Mariusza Waltera towarzyszyli tylko najbliżsi.

Jerzy Owsiak, Tomasz Sekielski, fot. Mieszko Piętka/AKPA

Na cmentarzu parafii św. Anny znajduje się grób rodziny Walterów, w którym spoczywa m.in. Michalina Horst, siostra Mariusza Waltera. Natomiast w kaplicy są napisy ku czci m.in. rodziców Waltera i jego żony Bożeny (ich ojcowie zginęli w czasie II wojny światowej).

Martyna Wojciechowska, fot. Mieszko Piętka/AKPA

Mariusz Walter zmał w wieku 85 lat

Informację o śmierci Mariusza Waltera podano w TVN24 we wtorek w zeszłym tygodniu po godz. 20, przerwano na krótko relację z debaty sejmowej. - Mariusz wie, jak ważne są informacje, dlatego wrócimy do debaty. O Mariuszu Walterze, o jego wszystkich dokonaniach porozmawiamy później - stwierdziła Monika Olejnik.

- Teraz Mariusz Walter patrzy na nas razem z Janem Wejchertem (zmarłym w październiku 2009 roku - przyp.). Żegnaj - dodała.

 

Natępnego dnia główne wydanie "Faktów" TVN rozpoczęło się od dwóch materiałów poświęconych Mariuszowi Walterowi.

 

Mariusz Walter wiele lat w TVP, współtworzył TVN przez dwie dekady

Mariusz Walter urodził się w 1937 r. we Lwowie. Wojnę wraz z matką przeżył na Śląsku. Po wojnie ukończył Politechnikę Śląską w Gliwicach.

Walter karierę zawodową zaczynał w Radiu Katowice, ośrodku Telewizji Polskiej w Katowicach, a w 1963 roku przeprowadził się do Warszawy. W latach 1963-1982 Mariusz Walter pracował w Telewizji Polskiej, m.in. jako szef widowisk publicystycznych i form dokumentalnych TVP2. Współtworzył takie programy jak „Turniej Miast” czy słynne „Studio 2”. W TVP pracował do okresu stanu wojennego, z telewizji odszedł w 1982 roku. W latach 1967-1983 był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Roboczej.

"Mówi pan o zapisaniu się do partii? Miałem świadomość, że jeśli w tamtych czasach chcę coś zrobić w telewizji, ja nuworysz, technik budowlany, magister inżynier budownictwa. Z dość kiepskim pochodzeniem. Jeśli chcę robić to, o czym marzyłem, to muszę się uzbroić na Placu Powstańców. Uzbroić to znaczy mieć swój zespół, swój pokój, po prostu być w środku. Poprosił mnie kiedyś na rozmowę Ignacy Waniewicz (po wyrzuceniu go z Polski w 1968 r. został prezesem telewizji kanadyjskiej) i mówi: +Widzę pana jako zdolnego, młodego człowieka itd. Ale musi mieć pan świadomość, że ani ja panu nie będę mógł pomóc, ani pan sam sobie nie pomoże, jeśli pan się nie zakotwiczy w partii+" - wspominał w 2021 r. w wywiadzie dla Newsweeka.

Walter od pierwszej połowy lat 80. był związany z holdingiem ITI, który założył wspólnie z Janem Wejchertem, zmarłym w 2009 roku. Najpierw ITI zajmowało się produkcją chipsów, co wówczas było nie lada wyzwaniem. W latach 90. kupił Telewizję Wisłą. Stała się ona zalążkiem założonej w 1997 r. telewizji TVN, która wniosła nowe standardy do informacji i rozrywki w Polsce. W 2001 r. Grupa ITI uruchomiła pierwszy kanał informacyjny w Polsce - TVN24. W tym samym roku Mariusz Walter przestał być prezesem stacji, fotel ten przejął jego syn Piotr Walter.

W 2006 roku Grupa ITI uruchomiła platformę n+, której większościowy pakiet sprzedała Canal+ w 2011 r. Przez ponad 10 lat ITI było też właścicielem sieci kin Multikino (zbyło je w 2013 roku brytyjskiemu Vue International), a przez prawie dekadę - klubu Legia Warszawa.

W zarządzie ITI (ówczesnego właściciela TVN) Mariusz Walter zasiadał aż do 2012 roku (do czasu sprzedaży portalu Onet koncernowi Ringer Axel Springer). W 2013 roku został jej honorowym prezydentem.

Mariusz Walter wśród najbogatszych Polaków

W roku 2001 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Kilka miesięcy później otrzymał statuetkę "Gwiazda Telewizji Polskiej, którą wręczono mu przy okazji jubileuszu 50-lecia TVP. Wyróżniono go "za nowatorskie programy telewizyjne, stworzenie nowej jakości w rozrywce i publicystyce telewizyjnej".

Z racji posiadanych udziałów holdingu ITI Mariusz Walter był przez wiele lat na listach najbogatszych Polaków. W rankingu „Wprost” jego majątek najwyżej, na 1,2 mld zł, był wyceniany w latach 2007-2008. Na początku 2019 r. „Forbes” majątek Mariusza Waltera oszacował na 495 mln zł,

Jednego z ostatnich wywiadów, w którym opowiadał o swoim życiu zawodowym i rozwoju grupy TVN, udzielił w połowie ub.r. do podcastu Grzegorza Markowskiego i Katarzyny Kasi.