SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Marketerzy powołali koalicję, aby mieć wpływ na nowe badanie mediów

Marketerzy, którzy pracują wspólnie z rynkiem nad nowym badaniem mediów w Polsce utworzyli koalicję "Marketerzy dla lepszych badań". Celem jej powstania ma być zadbanie o reklamodawców i ich interesy w procesie tworzenia jednoźródłowego badania.

Article

Koalicja „Marketerzy dla lepszych badań” ma zintegrować wszystkich marketerów, którzy są  zaangażowani w prace nad nowym badaniem mediów, nadzorowanymi przez KRRiT i Telemetrię Polską. Rozmowy w tej sprawie toczą się od kwietnia 2018 roku.

Kilka dni temu - na zaproszenie przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego - odbyło się spotkanie z przedstawicielami rynku, dotyczące tworzenia nowego jednoźródłowego badania mediów. Jego celem miało być osiągnięcie porozumienia, po tym jak nadawcy telewizyjni, radiowi i internetowi pod koniec maja sami spotkali się z przedstawicielami IAA, SAR, domów mediowych, marketerów oraz instytutów badawczych oraz zapowiedzieli opracowanie własnej koncepcji badań. Krytycznie ocenili wtedy dotychczasową komunikację w projekcie oraz tempo prac projektowych.

Natomiast marketerzy w ramach zaproponowanej koalicji chcą dyskutować z pozostałymi graczami na rynku o nowej koncepcji realizacji projektu badań, jakiej przygotowanie zadeklarowali nadawcy radiowi, internetowi i telewizyjni (zrzeszeni w ramach Media Owners Committee). Powstanie koalicji „Marketerzy dla lepszych badań” ma wzmocnić pozycję przedstawicieli tego segmentu rynku w rozmowach.

- Chcemy mieć wpływ na proces tworzenia się nowego standardu badań mediów, który w założeniu ma pomóc nam w eliminowaniu nieefektywnych kosztów komunikacji z rynkiem i podnieść zwrot z inwestycji reklamowych. Istotny jest dla nas także stały i pełny dostęp do informacji na temat postępów prac po to, by nowe badania jak najlepiej odpowiadały na nasze potrzeby - komentuje Irena Pobłocka, ekspert ds. marketingu w Grupie LOTOS, zaangażowana w powołanie koalicji.

Inicjatorami powstania koalicji są członkowie kurii marketerów IAA Polska, którzy do tej pory brali udział w dyskusji na temat nowego standardu badań. Założeniem utworzenia koalicji jest jednak integracja całego środowiska marketerów, nie tylko członków IAA Polska.

Marketerzy w pierwszej kolejności mają zamiar zająć stanowisko w sprawie realizacji potrzeb i oczekiwań reklamodawców w opracowywanej nowej koncepcji badania. Za cel stawia sobie także ustalenie w porozumieniu z mediami i agencjami mediowymi harmonogramu prac, trybu konsultacji założeń oraz określenie zasad współpracy z KRRiT. Najważniejszą sprawą do omówienia jest jednak ustalenie docelowego modelu finansowania badań.

Powstaną zespoły eksperckie

W ostatni piątek odbyło się spotkanie reprezentacji rynku mediowego z KRRiT, podczas którego omówiono słabe punkty współpracy pomiędzy nimi oraz sposób i jakość komunikacji projektowej z zespołem Telemetria Polska.

Podczas spotkania strona rynkowa podtrzymała swoją deklarację o przygotowaniu założeń oraz rekomendacji do badania. Michał Wigurski, szef projektu Telemetria Polska poinformował nas, że na obecnym etapie trwają eksperymenty badawcze, z których zostaną zrealizowane raporty.

Na spotkaniu zaproponowano też, że powstaną zespoły eksperckie, które będą reprezentować rynek i współpracować z zespołem Telemetrii Polskiej do czasu stworzenia JIC-u (Joint Industry Comittee). Powstać mają również: rada ekspercka, rada naukowa i rada kliencka. Zespoły miałyby na bieżąco współpracować z Telemetrią Polska.

Oprócz tego zdecydowano, ze przynajmniej raz w miesiącu będą odbywały się spotkania statutowe zespołu Telemetrii Polskiej z reprezentacją rynku dotyczące postępów w pracach nad powstaniem nowego jednoźródłowego standardu badań.

- Zaproponowaliśmy formułę zespołów eksperckich, które mają usprawnić komunikację projektową do czasu, kiedy nie powstanie JIC. Po wstępnym zainteresowaniu nadawcy mają odpowiedzieć, jaka jest ich ostateczna opinia w tej sprawie. Takie ciała miałyby powstać niezwłocznie jako platforma do bieżącej współpracy - stwierdził Michał Wigurski, szef projektu Telemetria Polska w rozmowie z nami.

W Polsce jest kilka firm badających rynek mediów. Oprócz Gemiusa, który tworzy raporty dotyczące internetu, wyniki radia są dostępne w ramach Radio Track Millward Brown, a rynek telewizyjny monitoruje firma Nielsen.

Krótszy czas oglądania telewizji w 2018 roku

W 2018 roku liderem oglądalności wśród wszystkich widzów był Polsat, a w grupie komercyjnej TVN. Wśród głównych stacji wzrosty odnotowały TVP1 i TVP2, ale najwięcej zyskały TVP Sport, Super Polsat i TTV. Skrócił się średni czas oglądania telewizji, choć zwiększyły się wydatki reklamowe.

W 2018 roku średni dzienny zasięg radia wyniósł 72,4 proc., a tygodniowy - 91,9 proc. Z kolei średni dobowy czas słuchania wyniósł 272 minuty. Najchętniej słuchaną stacją niezmiennie było RMF FM, a sieć Eska wyprzedziła Jedynkę.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Marketerzy powołali koalicję, aby mieć wpływ na nowe badanie mediów

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ciekawska
Rozumiem, że wśród marketerów są wyspecjalizowani eksperci ds. badań tv, radiowych i internetowych?
To pokrzepiające.
odpowiedź
User
mm
Zabawna sytuacja. To tak jakby Zięba udowadniał skuteczność lewoskrętnej witaminy C, Grupą kontrolną byli jego pacjenci/wyznawcy, a nad wszystkim czuwały by "Ukryte Terapie".
odpowiedź
User
d
klasyczny konflikt interesów, takie badanie nie powstanie
odpowiedź