SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Marketing w wyszukiwarkach: jak upłynął 2020 rok, co wydarzy się w 2021?

O najważniejszych wydarzeniach i trendach kończącego się roku oraz prognozach na 2021 w marketingu w wyszukiwarkach mówią menedżerowie z największych agencji SEO/SEM. To pierwsza część naszego podsumowania tej branży.

Dawid Pietkiewicz, SEO & ASO specialist w Fox Strategy

Wydarzenie roku

Trochę rzutem na taśmę (jeszcze przed pierwszym lockdownem) udało mi się być na jednym wydarzeniu „offline". Było to semKRK #14, które odbyło się na początku marca. Bardzo miło je wspominam i liczę, że w 2021 roku będziemy mogli już wrócić do takiej formy spotkań, której myślę, że już nam wszystkim mocno brakuje.

Z wydarzeń online wybieram BrightonSEO. Event został udostępniony za darmo, co zważając na standardowe koszty udziału w konferencji i przeogromną dawkę oferowanej wiedzy, jest bardzo miłym gestem ze strony organizatorów. Obejrzane przeze mnie prezentacje trzymały bardzo wysoki poziom merytoryczny i co ważne inspirowały do dalszego pogłębiania wiedzy.

Porażka / rozczarowanie / kryzys roku

Myślę, że z kryzysem roku 2020 nie będę specjalnie odkrywczy więc może odpuśćmy temat oczywisty ;) Nie chcę też pisać o kolejnych update'ach algorytmu bo do tego chyba już trochę się przyzwyczailiśmy i co raz bardziej traktujemy je jako naturalny proces zmian. Zresztą rok 2020 wydaje się pod tym kątem, w porównaniu do lat poprzedzających, stosunkowo spokojny. Może Google chciało oszczędzić nam dodatkowych stresów?

Ubiegły rok kojarzę natomiast jako rok dość częstych bugów po stronie Google. Zwykle objawiały się one problemami z indeksowaniem się stron. Dochodziło nawet czasami do sytuacji, w których myśleliśmy, że to update algorytmu, a okazywało się, że to bug. Myślę, że Google stoi obecnie przed sporym wyzwaniem dotyczącym optymalizacji procesu crawlowania i indeksowania stron internetowych, zważywszy na to, że z roku na rok proces ten jest co raz bardziej złożony. Wykorzystanie JavaScript przy tworzeniu stron internetowych sprawia, że Google musi poświęcać zdecydowanie większe zasoby na crawlowanie, co może się odbijać momentami na łapaniu zadyszki.

Moim osobistym rozczarowaniem jest natomiast to, że w 2020 roku dalej jest stosowany keyword stuffing, który na dodatek działa. Dużo mówimy o jakości treści, a niestety w dalszym ciągu na portalach newsowych obserwujemy zatrzęsienie artykułów pokroju: „Czy niedziela 27 grudnia jest handlowa?".

Trend roku / Człowiek roku
Takim ogólnym trendem minionego roku jest z pewnością zmiana podejścia do formy pracy i przyjęcie się pracy zdalnej w wielu sektorach. Duża liczba firm, które wcześniej stroniły od home office było zmuszonych przejść na ten model pracy i koniec końców okazało się, że w domu można być równie efektywnym (a czasami nawet bardziej), jak i w biurze. Taki pozytywny aspekt pandemii, który pokazał, że się da i warto wykorzystywać współczesne możliwości technologiczne w życiu codziennym i zawodowym.

Żeby było też trochę seowo to wskażę człowieka roku, którym dla mnie jest Martin Splitt z Google. Cieszę się, że jest po stronie Google ktoś kto uchyla nam chociaż rąbka tajemnicy o tym w jaki sposób działa obecnie algorytm Google, przed jakimi wyzwaniami stoi i jak ma się to do współczesnych stron internetowych. Ogólnie z mojej strony plus dla Google'a za dość intensywną i sprawną komunikację z seowcami oraz webmasterami w tym roku.

Jak pandemia wpłynęła na branżę
To zależy ;) Sytuacja agencji SEO czy freelancerów jest mocno zależna od tego z jakim klientem pracują. Jeżeli Twoim core'm są branże usługowe, działające głównie w offline'owym świecie, to pandemia mogła odbić się na Tobie bardzo mocno (w negatywny sposób). Jeżeli świadczysz usługi dla segmentu e-commerce to możesz być w lepszej sytuacji. Może nawet wzrosła Ci sprzedaż, dzięki temu, że ludzie nie mieli wyjścia i musieli przerzucić się na zakupy w sieci? To jednak znowu zależy - od tego co sklep sprzedaje i czy w czasie pandemii jest popyt na oferowane produkty czy nie. Pandemia na pewno więc wpłynęła na naszą branże (zresztą jak na każdą) ale nie chcę jednoznacznie wyrokować w jakim stopniu bo myślę, że dość trudno na ten moment nakreślić taki całościowy obraz.

Trzy najważniejsze wyzwania w 2021 roku
W następującej kolejności ;)
Uniknięcie globalnej pandemii
Wyjście z domu
Zaliczenie imprezy branżowej

 


Piotr Harmas, SEO manager w K2 Precise

Wydarzenie roku
Uruchomienie cyklu webinarów prowadzonych przez ex szefa działu SEO TVN i Onet kierowanego zarówno do specjalistów, jak i klientów.
Materiały poruszają kwestię technicznego SEO i Content Marketingu oraz biznesowego podejścia do sprzedaży wskazanych usług.
Kurs zbiera pochwalne recenzje od specjalistów, a prezentowane w nim materiały są bardzo merytoryczne.
 
Porażka / rozczarowanie / kryzys roku
Część firm podjęło decyzję o obcięciu budżetów na kampanie SEO, co w dłuższej perspektywie wpłynie na obniżenie przychodów z kanału Organic. Wpływ na to miał m.in. spadek sprzedaży w sklepach stacjonarnych (offline).
 
Trend roku / Człowiek roku
Aktualnym i coraz mocniejszym trendem jest skupienie się na użytkowniku i jego intencjach zakupowych. Obecnie w trakcie budowy i optymalizacji serwisu kładzie się większy nacisk na UX, tworzenie wyczerpujących treści, intuicyjną nawigację oraz wszystkie elementy, które mogą ułatwić użytkownikowi odnalezienie pożądanych informacji.
 
Jak pandemia wpłynęła na branżę
Na początku pandemii można było rozróżnić dwa modele zachowań:
1. Całościowa lub częściowa rezygnacja z prowadzenia działań SEO (przede wszystkim branże travel i shopping)
2. Rozwój SEO (przede wszystkim branże shopping online i health care)
 
Po kilku miesiącach obserwujemy powrót klientów z pierwszej grupy do prowadzenia kampanii SEO, a w wielu przypadkach wzrost budżetów.
 
Trzy najważniejsze wyzwania w 2021 roku

1.    Wprowadzenie zapowiadanej aktualizacji algorytmu Google dotyczącej powiązania prędkości serwisów z rankingami w wynikach wyszukiwania. Zmiana ta spowoduje obniżenie oceny serwisów powolnych. Wyzwanie z tym związane dotyczy spełnienia wytycznych (Core Web Vitals), które Google zaprezentował w 2020 roku i osiągniecie jak najlepszej oceny dla nowych metryk.
 
2.    Kolejnym wyzwaniem, które nadal pozostaje aktualne, jest dostarczenie treści zgodnych z zasadą E.A.T. (Expertise, Authoritativeness, Trustworthiness). Artykuły w sieci muszą być jakościowe i wiarygodne – zarówno te publikowane w serwisach zewnętrznych, jak i na portalu klienckim. EAT wpływa na podejmowanie decyzji przez użytkowników, które dotyczą np. ich zdrowia.
 
3.    Mobile first index: w 2021 roku wszystkie serwisy, które nie posiadają swojej wersji mobilnej, zostaną usunięte z wyników wyszukiwania i stracą okazję na zdobycie cennego ruchu z kanałów organicznych. Przyszły rok będzie ogromnym wyzwaniem dla e-biznesów nieposiadających optymalizacji pod mobile.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

najnowsze wiadomości

Dołącz do dyskusji: Marketing w wyszukiwarkach: jak upłynął 2020 rok, co wydarzy się w 2021?

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mareketer
bajo jajo
odpowiedź
User
Ekspert
Alescie ekspertów znaleźli, nie ma co... Jakie są kryteria doboru???
odpowiedź
User
Usuwacie komentarze
Dlaczego usuwacie komentarze dotyczące słabego doboru ekspertów?
odpowiedź