SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Marketing w wyszukiwarkach: podsumowanie 2017 roku, prognozy na 2018

W ramach naszej serii podsumowań kończącego się roku zajmujemy się branżą marketingu w wyszukiwarkach internetowych. O najważniejszych wydarzeniach i trendach 2017 roku oraz prognozach na 2018 rok mówią przedstawiciele czołowych agencji SEO/SEM.

Article

Bartosz Rybacki, kierownik działu pozycjonowania i pełnomocnik zarządu w Sunrise System

Wydarzenie roku
Temat, który nie schodził z ust SEOwców i dawał o sobie znać w roku 2017, to indeks mobile-first. Choć nie jest jeszcze całościowo wprowadzony, już budzi niemałe emocje. Jego implementacja, która zapewne przyniesie spore zmieszanie w dotychczasowym podejściu do SEO, wymusi takie podejście do tworzenia stron, na które Google nas już od dłuższego czasu przygotowuje. Pierwszeństwo w indeksowaniu w wynikach wyszukiwania dla stron przyjaznych urządzeniom mobilnym pokazuje też wciąż rozwojowy trend całego rynku.

Sukces roku
Trochę „po cichu”, ale jednak bardzo skutecznie, Google wprowadził sporo zmian w swojej usłudze Google Moja Firma - mocno zwiększając użyteczność wyników lokalnych, pochodzących z Map Google. Oprócz „wpisów” na mapach, pozwalających publikować ciekawostki, informacje o aktualnych wydarzeniach czy promocjach (taki mini-facebook), wizytówka w Google Moja Firma zyskała szereg dodatkowych funkcji. Między innymi link do bezpośredniego składania zamówień/rezerwacji, pytania i odpowiedzi, kreator prostych stron internetowych, aktualne kolejki w danym miejscu i mnóstwo innych.

O sukcesie tych zmian świadczy właśnie to, że… użytkownicy po prostu zaczęli z nich korzystać: bez narzekań i nawoływań do wycofania. Co oznacza, ni mniej ni więcej, że funkcje się podobają i podnoszą użyteczność wyników „mapkowych”.

Porażka / rozczarowanie roku
Najchętniej skupiamy się na zaskoczeniach pozytywnych!

Człowiek roku
Dany Sullivan to osoba mało znana w Polsce, natomiast bardzo ceniona szczególnie w USA. Z około 21-letnim doświadczeniem (pamiętajmy, że Google ma „tylko” 19), często określany jest jako „ojciec” branży SEO w tym kraju. Jest też jednym z założycieli serwisu Search Engine Land, jednego z najbardziej wiarygodnych źródeł informacji o SEO, które niejednokrotnie jako pierwsze podawało przełomowe informacje (czasem wprost od Google).

Dlaczego akurat Dany Sullivan? W tym roku dołączył do zespołu Google i plotka niesie, że ma być „nowym Mattem Cuttsem”. Jest to świetny sygnał ze strony wyszukiwarki, że docenia specjalistów SEO i chce z nimi nawiązać lepszy dialog. Jednocześnie, jako były SEOwiec, Dany prawdopodobnie znacznie lepiej będzie rozumiał nasze problemy, a dzięki temu zyskamy precyzyjniejsze, dokładniejsze informacje, niż ma to miejsce obecnie. Trzymamy kciuki za Dany’ego!

Serwis / kampania / projekt roku
Zdecydowanie najwięcej emocji wzbudził projekt reklamowy „Szefa internetów”, kampanii przygotowanej na zlecenie OLX.pl. Przekaz do mojego pokolenia trafia w całości, bawiąc, intrygując i przywołując wspomnienia z filmu „Poranek kojota”. OLX udało się w zabawny sposób pokazać zagrożenia, jakie mogą czyhać na nas podczas zakupów w Internecie.

Premiera, nowość roku
Chociaż premiera urządzenia Google Home miała miejsce w listopadzie 2016 roku w USA, tak naprawdę jego wprowadzenie i szersza promocja w większej liczbie krajów (poza USA) miała miejsce od kwietnia do sierpnia 2017 roku (zależnie od kraju). Ponadto wraz z premierą mniejszego i tańszego Google Home Mini znacznie większa liczba użytkowników zyskała też dostęp do wyszukiwania głosowego z prawdziwego zdarzenia. Jednocześnie w 2017 roku Amazon wypuścił ulepszoną wersję swojego urządzenia głosowego: Echo, którego pierwsza wersja pozostawiała sporo do życzenia, szczególnie w porównaniu z urządzeniem Google.

„Wyścig zbrojeń” trwa więc w najlepsze, zwiastując, być może w już niedalekiej przyszłości, jeszcze mocniejszy zwrot użytkowników w stronę wyszukiwania głosowego. I to nie tylko tych anglojęzycznych, jak to w większości miało miejsce do tej pory.

Biorąc pod uwagę przede wszystkim świat SEOwców, niezwykle ważną zmianą jest nowy design Google Search Console. Nowy wygląd jest bardziej przejrzysty, łatwiejszy w zrozumieniu nawet dla laika, a jednocześnie stopniowo są wprowadzane do niego kolejne raporty i usprawnienia. Praca SEOwca stała się dzięki temu nieco łatwiejsza – choć oczywiście nie obyło się bez zgrzytów i wciąż można znaleźć parę większych lub mniejszych „dziur” w konsoli dla webmastera.

Trend roku
Widać wyraźny trend rozwijania sektora mobile również w przełożeniu na wyszukiwarkę. Rozbudowa funkcjonalności Google Moja firma, coraz mocniejszy zwrot w kierunku asystentów głosowych (wciąż najczęściej występujących na naszych smartfonach), indeks mobile-first i otworzenie się na komunikację marek wprost w wynikach wyszukiwania. Dodatkowo próba zbudowania społeczności „lokalnych przewodników” wymusza poniekąd na firmach konieczność zainteresowania się i tą funkcjonalnością wyszukiwarki, aby dbać o poprawny wizerunek swojej marki w internecie. Jednocześnie jest to wyraźny sygnał, że to właśnie lokalne, mobilne wyszukiwania będą stanowić istotny element marketingu w najbliższej przyszłości.

Prognoza na 2018 rok
Uważam, że w roku 2018 będziemy świadkiem dalszego ogólnogospodarczego trendu przenoszenia biznesów tradycyjnych do internetu. Przedsiębiorcy są coraz bardziej świadomi potęgi internetu i chętnie przenoszą sprzedaż do strefy wirtualnej. Będzie rodziło to zwiększone zapotrzebowanie na usługi z zakresu SEO i SEM. Nie bez znaczenia pozostanie też zwiększająca się potrzeba dbania o wizerunek firm w internecie. Świadczy o tym dalszy rozwój Google Moja Firma i otworzenie się na jeszcze większą personalizację wyników w zależności od lokalizacji.

 


Krzysztof Kilewski, ekspert ds. SEO w dziale badań i rozwoju w Grupie Tense

Wydarzenie roku
Według nas to z pewnością (nie)oficjalna informacja o wpływie ruchu i zaangażowania użytkowników na pozycje stron w SERP-ach. Do tej pory branża SEO jedynie podejrzewała taką możliwość, jednak ostatnia wypowiedź Nicka Frosta (head of Google Brain Canada) podczas eventu Google Think Auto o szkoleniu sztucznej inteligencji, w taki sposób, aby brała takie dane pod uwagę i badała relacje, utwierdza nas w tym przekonaniu.

Sukces roku
Sukcesem roku jest prawdopodobnie stworzenie przez firmę należącą do Google sztucznej inteligencji - AlphaGo Zero. Projekt DeepMind został przetestowany m.in. w szachach oraz grze GO - w obu przypadkach komputer uczył się gry, grając sam ze sobą, zaczynając całkowicie od zerowych umiejętności (znajomości zasad). Pierwsze potyczki składały się z losowych wyborów. Wraz ze wzrostem liczby rozegranych partii AlphaGo Zero stawał się coraz lepszy - uczył się na własnych błędach i wyciągał wnioski, wdrażając je w kolejnych rozgrywkach. W tak krótkim czasie opanował wiedzę będącą dorobkiem kilkuset lat w obu grach, a tym samym stał się najpotężniejszym oprogramowaniem w historii. Zajęło mu to trzy dni!

Sukces AlphaGo Zero pozwala snuć teorię, że już wkrótce SI zacznie wkraczać dynamicznie do wszystkich dziedzin, w których może być wykorzystany komputer, robiąc całkowitą rewolucję w dotychczasowych osiągnięciach. Możliwe, że Google już wkrótce wykorzysta swój produkt do całkowitej personalizacji wyszukiwań oraz… targetowania reklam.

Sukcesem na rynku polskim jest z pewnością szybki rozwój start-upów technologicznych, które zaczynają odgrywać znaczącą rolę na rynku światowym (np. Brand24, ZeroPark). Co prawda w kraju nie ma jeszcze firmy z zasięgiem na miarę Facebooka czy Google, ale i tak Polska coraz mocniej zaczyna się kojarzyć z „doliną krzemową” start-upów, w szczególności jeśli chodzi o internet.

Porażka / rozczarowanie roku
Awaria serwerowni OVH. To niefortunne wydarzenie jest ciekawe nie tylko z czysto technicznego punktu widzenia, ale również pod względem wpływu na branżę SEO, o czym ciekawy artykuł przygotował Łukasz Suchy na łamach bloga SeoStation. Awaria na tak dużą skalę (nie bez powodu mówiło się, że „nie działa pół internetu”) okazała się również testem Pingwina w czasie rzeczywistym - o ile badania na małą skalę nie zawsze dawały jasne odpowiedzi, to w tym przypadku wyniki mówią same za siebie.

Człowiek roku
Danny Sullivan bez wątpienia wywołał niemałe zamieszanie w świecie SEO, gdy niespodziewanie dołączył do zespołu Google. Do jego głównych zadań będzie należała edukacja użytkowników - będzie on pełnił rolę swoistego łącznika między webmasterami a Google. Mimo sporego zaskoczenia Sullivan został ciepło przyjęty przez branżę i wszyscy liczą na to, że pomoże on usprawnić komunikację z Google.

Serwis / kampania / projekt roku
Znany już wszystkim wyciskacz łez od Allegro („Czego szukasz w święta. English for beginners”) doczekał się w tym roku godnego następcy pod tytułem „Talizman”, który w naszej opinii może zyskać tytuł kampanii roku. Tegoroczna kampania prowadzona jest wspólnie ze Szlachetną Paczką, a Allegro oprócz spotu reklamowego oferuje więcej metod wsparcia tej wspaniałej inicjatywy, w której również Grupa Tense co roku bierze udział.

Premiera, nowość roku
Rok 2017 w Google był niezwykle owocny w premiery i ciężko wybrać jedną jedyną i najważniejszą. Na pewno należy wskazać, że Google dąży do dostarczania jak największej ilości informacji bezpośrednio w wynikach wyszukiwania, co skutkuje m.in. powstawaniem bardzo dużej liczby fragmentów z polecaną odpowiedzią, tzw. featured snippets, które spotykamy na każdym kroku.

Mocno rozwinięto także karty produktów, czyli swego rodzaju Grafy Wiedzy na temat poszczególnych produktów. Przykładowo chcąc zdobyć informacje na temat smartfonu czy telewizora, wystarczy wpisać jego markę i model, a bezpośrednio w SERP-ach otrzymamy szczegóły, tj. dane techniczne, opinie użytkowników, linki do sklepów i do artykułów z testami, a skorzystamy z funkcji porównującej dane techniczne z innym modelem. Niestety karty produktów w tej formie jeszcze nie zagościły na polskim rynku.

Bardzo ciekawa była również informacja o tym, że wyniki wyszukiwania są wyświetlane dla kraju, z którego pochodzi IP użytkownika i zostało to uniezależnione od rozszerzenia domeny Google. W ten sposób wpisując hasło do wyszukiwarki google.pl, będąc w Niemczech, otrzymamy wyniki dla wyszukiwarki niemieckiej, a po powrocie do kraju otrzymamy wyniki dla polskiej lokalizacji.

W ostatnich dniach okazało się również, że długość opisu w wynikach wyszukiwania może wynosić dwa razy tyle co dotychczas, czyli nawet 320 znaków - oczywiście tylko w przypadkach, kiedy Google uzna to za stosowne.

Na koniec warto wskazać na mniejsze, ale również interesujące zmiany, jak np. odświeżenie interfejsu graficznego samych SERP-ów na urządzeniach mobilnych oraz (prawie) wszystkich usług (Mapy, Loty), a w bezpośrednich wynikach wyszukiwania umożliwienie podglądu cen hoteli, dokonywania rezerwacji w punktach usługowych (np. fryzjer), sprawdzanie „live” ruchu w danym miejscu publicznym, udostępnienie informacji o czasie oczekiwania na zamówienie w restauracji oraz wdrożenie modułu Q&A w wizytówkach Google Moja Firma.

Trend roku
Mobile first! Z racji tego, że w branży co chwilę pojawiały się nowe wzmianki na temat nowego indeksu Google, wszyscy skupiali się na tym, aby ich witryny spełniały wymagania urządzeń mobilnych i bacznie śledzili zmiany w wyszukiwarce. Niestety ku naszemu rozczarowaniu rewolucji w 2017 roku zabrakło (chociaż do końca roku zostało jeszcze kilka dni). Widoczny jest także spory wzrost zainteresowania influencer marketingiem - można to zaobserwować w szczególności u dużych marek, które coraz częściej i chętniej nawiązują współpracę z influencerami.

Prognoza na 2018 rok
Biorąc pod uwagę zapowiedź Google o uruchomieniu Mobile-First Index dla niektórych witryn, a także zaprezentowane zrzuty ekranu z nowego narzędzia Search Console, na którym widać zdecydowanie bardziej zaawansowane wykresy i narzędzia przeznaczone dla Accelerated Mobile Pages, wnioskujemy, że będzie to kolejny rok w kierunku mobile. Ponadto wzmianka Head of Google Brain o trenowaniu sztucznej inteligencji nasuwa nam pytanie - czy rok 2018 będzie rokiem sztucznej inteligencji, która doprowadzi do rewolucji w indeksowaniu i zatrzęsie branżą SEO? Czas pokaże.

W oczekiwaniu na rewolucje warto ponownie przejrzeć promowane witryny i skupić się na tym, na czym Google zależy od zawsze - na dostarczaniu użytkownikom wyczerpujących informacji, których poszukują, w sposób jak najszybszy i w jak najbardziej przystępnej formie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Marketing w wyszukiwarkach: podsumowanie 2017 roku, prognozy na 2018

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl