SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Marketing w wyszukiwarkach: co przyniesie 2019 rok, jaki był 2018

W kolejnej odsłonie naszego cyklu podsumowań minionego roku w różnych segmentach rynku mediów i reklamy zajmujemy się marketingiem w wyszukiwarkach internetowych. Branżę tę analizują przedstawiciele czołowych agencji SEO/SEM.

Article

Przemysław Cygan, SEO manager w Semahead

Wydarzenie roku
W kwietniu Google w końcu wdrożyło długo zapowiadany Mobile First-Index, co wywołało spore zamieszanie w branży SEO. Wbrew wcześniejszym opiniom zmiany nie przełożyły się na duże zawirowania w wynikach wyszukiwania. Prawdopodobną przyczyną był fakt, że długo zapowiadana zmiana algorytmu zachęciła właścicieli serwisów do dostosowania ich do urządzeń mobilnych już wcześniej. Warto wspomnieć, że wiele serwisów do tej pory nie otrzymało powiadomienia o uruchomieniu indeksu mobilnego.

Sukces roku
Sukcesem całej branży jest rosnąca świadomość i wiedza klientów z zakresu SEO. Spotkania branżowe, szkolenia czy artykuły eksperckie spowodowały, że klienci są coraz lepiej wyedukowani, znają bolączki swoich serwisów i potrafią jasno sprecyzować ich cele. Przyczyniły się do tego również częste aktualizacje algorytmu Google, które wymusiły na specjalistach tłumaczenie klientom zachodzących zmian.

Porażka / rozczarowanie roku
Za rozczarowanie roku można uznać niedawne usunięcie serwisu Search Engine Land z wyników wyszukiwania Google. Przez błąd wewnętrznych systemów, algorytm zidentyfikował witrynę jako zhakowaną. Co ciekawe, witryna nie otrzymała wcześniej żadnego ostrzeżenia przed całkowitym usunięciem jej z indeksu.

Premiera, nowość roku
Premierą roku określiłbym narzędzie Lighthouse od Google, które zmieniło nieco podejście do optymalizacji ładowania witryny. W narzędziu znajdziemy ciekawe metryki, przykładowo czas, po którym wyświetla się główna treść strony, czy czas potrzebny do jej pełnej interaktywności. Stosunkowo niedawno Page Speed Insights otrzymało aktualizację swojego silnika, który jest teraz oparty właśnie o Lighthouse.

Trend roku
Rok 2018 zapamiętamy jako rok mobile. Mobile First-Index oraz fakt, że ruch z urządzeń mobilnych wyprzedził desktopy spowodował, że bardzo duży nacisk kładzie się na wygodę użytkowania i dostępność treści na mobile. W tym roku zanotowaliśmy również wiele aktualizacji algorytmu, które wprowadziły spore zawirowania w wynikach wyszukiwania. Zmiany umocniły trend tworzenia wartościowych treści i budowania serwisów z myślą o użytkownikach.

Prognoza na 2019 rok
Według mnie będzie to rok, w którym mocno skupimy się na zachowaniu użytkowników, szczególnie tych korzystających z urządzeń mobilnych. Dopracowanie serwisu i skoncentrowanie się na zaangażowaniu użytkownika będzie szczególnie ważne. Drugi aspekt to analiza danych, czyli wyjście ze sprawdzonych schematów i oparcie swoich decyzji o twarde dane.

 


Maciej Kapuściński, traffic & web development director w agencji Result Media

Wydarzenie roku
Na sytuację na rynku bardzo wpłynęło wprowadzenie Facebook Attribution oraz rozwój kanałów efektywnościowych w social media. Tym samym bardzo zyskały na jakości działania marketingowe. Mamy mnóstwo narzędzi oferujących atrybucję konwersji, jednak mało z nich jest oferowanych bezpłatnie dla reklamodawców. Oczywiście idzie za tym zdecydowanie mniejsze wsparcie produktowe, a sam Facebook Attribution jest narzędziem do samodzielnego obsługiwania przez użytkowników.

Ważnym dla specjalistów SEM i SEO wydarzeniem w 2018 roku było wprowadzenie możliwości zbiorczego, realizowanego w jednym panelu monitorowania kompletu planowanych i obsługiwanych mediów.  Jakość i wydajność pracy bardzo poprawiło to, że w tym samym panelu można śledzić wpływ innych mediów na rentowność kanałów społecznościowych.

Porażka roku
Rewolucja, jaką od 2011 roku chciało rozkręcić Google, w tym roku poniosła ostateczną klęskę - gigant z Mountain View ogłosił koniec Google+. Ten kanał społecznościowy po wielu latach z racji minimalnego zainteresowania został skreślony z listy projektów. Statystyczny użytkownik Google+ spędzał na tym portalu zaledwie 5 sekund.  Oficjalny koniec nastąpi wprawdzie w 2019 roku, jednak dla użytkowników nie zrobi to większej różnicy. Historia portalu jasno pokazuje, że nie wystarczy być największym gigantem internetu żeby z sukcesem wprowadzać w życie każdy plan.

Człowiek roku
Szef Amazona. Z punktu widzenia branży reklamy internetowej duże znaczenie miał fakt, że w 2018 roku Jeff Bezos zaczął tworzyć z Amazona platformę reklamową

Serwis/kampania/projekt roku
Kampania Google Pay w kanałach online i offline. Google edukuje użytkowników, że korzystanie z jego rozwiązań jest bardzo wygodne oraz bezpieczne. Usługa uruchomiona w listopadzie 2016, dopiero w 2018 doczekała się swojej pierwszej zakrojonej na taką skalę kampanii reklamowej.

Trend roku
Hasłem przewodnim w 2018 roku było wideo online. Ten trend jest jak najbardziej widoczny zarówno po stronie wydawców, jak i reklamodawców. Zaczęło powstawać też coraz więcej materiałów video dedykowanych tylko i wyłącznie pod mobile.

Premiera, nowość roku
Relacje na YouTube wskazują że cały digital idzie w stronę konsumpcji wideo. Idąc za przykładem Instagrama, Google również postanowił wprowadzić funkcjonalność korzystną dla influencerów, czyli pionowe wideo.  Nie mogło być inaczej w czasie kiedy prędkość internetu tak dynamicznie się polepsza, a za tym rosną potrzeby błyskawicznego dostępu do informacji. 2019 rok pokaże czy oferta wideo od Google będzie realnym zagrożeniem dla Instagram TV

Prognoza na 2019
Automatyzacja, sztuczna inteligencja. Coraz więcej o tym mówimy, coraz bardziej świadomie zaczynamy korzystać z takich rozwiązań. Chat boty zaczną być jednym z głównych kanałów komunikacji z e-commercowym klientem. Poza coraz bardziej zaawansowaną rozmową z wirtualnym doradcą zapewne częściej pojawiać się będą opcje bezpośredniej płatności poprzez chat bota.

  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Dołącz do dyskusji: Marketing w wyszukiwarkach: co przyniesie 2019 rok, jaki był 2018

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
a
wszyscy powiedzieli to samo :(
odpowiedź