SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Marsz Niepodległości na srebrnej monecie kolekcjonerskiej NBP

Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 10 zł poświęconą idei największej manifestacji patriotycznej w Polsce – Marszowi Niepodległości.

Na awersie monety kolekcjonerskiej umieszczono wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej na tle symbolicznie ukazanych polskich flag. Na rewersie – jako główny motyw widnieją flagi oraz biało-czerwoną wstęga, wykonana techniką druku UV a na półkolu napis „Marsz Niepodległości”. Monetę wykonano ze srebra o próbie Ag 925, ma ona średnicę 32,00 milimetrów i masę 14,14 grama. Jej nakład wynosi do 10 000 sztuk.

 
Zdjęcie: Awers, bok i rewers srebrnej monety „Marsz Niepodległości”

Marsz Niepodległości to cykliczne wydarzenie odbywające się 11 listopada w Warszawie. Historia tej manifestacji sięga 2010 r. – powstała wówczas idea zorganizowania ogólnopolskiej uroczystości honorującej ludzi oraz wydarzenia, które w 1918 roku doprowadziły do odrodzenia Polski. Z upływem lat Marsz Niepodległości stał się największą manifestacją patriotyczną w Polsce, osiągając stałą frekwencję ponad 100 tys. uczestników.

– W 2018 r., w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w marszu wzięło udział około 250 tys. Polek i Polaków z biało-czerwonymi flagami. – podkreśla Jan Żaryn w folderze poświęconym emisji monety. Co roku goście maszerują pod różnymi hasłami a wydarzenie stało się jednym z wyjątkowych na mapie współczesnej historii Polski.

Szczegółowe informacje o nowej monecie kolekcjonerskiej NBP:
•    nominał: 10 zł
•    metal: Ag 925/1000
•    stempel: lustrzany, druk UV
•    wymiary: 32,00 mm
•    masa: 14,14 g
•    brzeg (bok): gładki
•    nakład: do 10 000 szt.
•    cena: 200 zł
•    data wprowadzenia do obiegu: 26 września 2023 r.
•    projektant: Dobrochna Surajewska
•    emitent: NBP
•    Na zlecenie NBP monety wyprodukowała Mennica Polska SA

 
Banknoty i monety kolekcjonerskie NBP są emitowane z myślą o upamiętnianiu ważnych wydarzeń, wspominaniu bohaterów, wybitnych postaci i autorytetów. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi także okazję do rozwijania zainteresowań polską historią, kulturą, nauką i tradycją.

Monety kolekcjonerskie są wykonywane ze złota i srebra, mogą być dodatkowo uatrakcyjnione poprzez dodanie elementów ozdobnych, wykonanych np. z bursztynu, szkła, krzemienia pasiastego czy ceramiki lub też technik dodatkowych – nadruku w technice tampondruku, druku UV, selektywnego złocenia czy matowienia laserowego.

Narodowy Bank Polski zaprasza kolekcjonerów i numizmatyków do szesnastu Oddziałów Okręgowych NBP zlokalizowanych w miastach wojewódzkich oraz do sklepu internetowego NBP: kolekcjoner.nbp.pl.

Plany emisyjne NBP

Narodowy Bank Polski każdego roku upamiętnia rocznice ważnych wydarzeń i wielkie postaci z historii Polski na srebrnych i złotych monetach oraz na banknotach kolekcjonerskich. W tym roku NBP wprowadzi jeszcze do obiegu jedną z ostatnich monet z serii kolekcjonerskiej „Skarby Stanisława Augusta” – „August III Sas”.

W roku 2024 kolekcjonerzy i numizmatycy będą mogli wzbogacić swoje zbiory o ponad dwadzieścia nowych wartości kolekcjonerskich, w tym m.in. o monety kolekcjonerskie upamiętniające ważne dla Polski wydarzenia historyczne, jak np. 230. rocznicę insurekcji kościuszkowskiej, 25. rocznicę wstąpienia Polski do NATO czy banknot kolekcjonerski z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Informacje dotyczące zaplanowanego na 2024 rok harmonogramu emisji monet i banknotów kolekcjonerskich oraz szczegóły dotyczące dat, nominałów, wielkości emisji i specyfikacji technicznej są dostępne na stronie Narodowego Banku Polskiego w Planie emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych na 2024 r. Przypominamy, że plan może ulec zmianie, aktualne informacje publikowane są na stronie nbp.pl.

 

  • Więcej informacji:
  • NBP

najnowsze wiadomości

Dołącz do dyskusji: Marsz Niepodległości na srebrnej monecie kolekcjonerskiej NBP

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl