SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

W wieku 58 lat zmarła aktorka Marzena Kipiel-Sztuka, najbardziej znana widzom z roli w serialu „Świat według Kiepskich”.

Marzena Kipiel-Sztuka, fot. Facebook/Renata PałysMarzena Kipiel-Sztuka, fot. Facebook/Renata Pałys

Smutną informację przekazała Renata Pałys, aktorka ze „Świata według Kiepskich”. „Dzisiaj rano po ciężkiej chorobie odeszła Marzena Sztuka” – napisała w mediach społecznościowych. Renata Pałys w rozmowie z Plejadą przekazała, że wspierała w chorobie Marzenę Kipiel-Sztukę. 

Marzena Kipiel-Sztuka zmagała się z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc i depresją, o czy opowiadała w wywiadach. Zmarli trzej jej partnerzy życiowi. - Takie doświadczenia odbijają się na psychice każdego, kto ma serce, duszę i ciało, każdego, kto kocha, szanuje, nienawidzi. Tylko maszyny tego nie przeżywają - powiedziała Onetowi.

 

Marzena Kipiel-Sztuka w „Świecie według Kiepskich” przez 23 lata

Ogólnopolską sławę Marzena Kipiel-Sztuka zyskała rolą Halinki Kiepskiej w serialu Polsatu „Świat według Kiepskich”. Polsat emitował sitcom od 16 marca 1999 r. przez prawie 23 lata. 

W sierpniu 2014 r. aktorka otrzymała "Kryształowy Granat" dla najkomiczniejszej aktorki sezonu 2013/2014 na XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu. W ostatnim czasie realizowała swój autorski projekt sceniczny pt. "Życie nie musi być Kiepskie".

Kipiel-Sztuka urodziła się 19 października 1965 r. w Legnicy. Ukończyła legnickie Technikum Budowlane, z wykształcenia była magistrem zarządzania zasobami ludzkimi.

W latach 1987–1989 pełniła funkcję suflera w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Od 1989 do 2000 występowała w Teatrze Dramatycznym w Legnicy. Jej debiutem teatralnym była rola salowej i sanitariuszki w "Szpitalu rejonowym" Christo Bojczewa w reż. Józefa Jasielskiego na scenie legnickiego Teatru Dramatycznego.

W 1991 r. zdała egzamin eksternistyczny. W 1993 r. otrzymała nagrodę Złota Iglica w plebiscycie na najlepszych dolnośląskich artystów.