SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Premier przyznał 6 mln zł fundacji mediów Sakiewicza. Z rezerwy budżetowej

Mateusz Morawiecki przyznał 5,7 mln zł dotacji Fundacji Niezależne Media, związanej z mediami zarządzanymi przez Tomasza Sakiewicza. Kilka lat temu fundacja otrzymała 7,2 mln zł grantu od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na platformę Puszcza.tv.

Mateusz Morawiecki w rozmowie z Tomaszem Sakiewiczem na antene TV RepublikaArticle

Jak ustaliła WP.pl, premier Mateusz Morawiecki decyzję o dotacji dla Fundacji Niezależne Media podjął 5 kwietnia. Przekazał 5,7 mln zł z ogólnej rezerwy budżetowej na „dofinansowanie zadania publicznego pn. Akademia Demokracji”.

Kancelaria premiera do piątku nie odpowiedziała na pytania portalu dotyczące przyznanego grantu. Zaznaczyła, że „urzędnicy są w trakcie gromadzenia informacji, które pozwolą na udzielenie odpowiedzi w możliwie najszybszym terminie”.

Natomiast Tomasz Sakiewicz, szef Telewizji Republika, „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” zwrócił uwagę, że jest jedynie założycielem fundacji, a obecnie nią nie zarządza. - Proszę się zwrócić w tej sprawie do władz fundacji. Myśli pan, że mam jakąś wiedzę objawioną w tej sprawie? Są władze fundacji, które się tym zajmują - powiedział WP.

Fundację Niezależne Media w 2009 roku wspólnie z Tomaszem Sakiewiczem założył Sławomir Sawicki, prawnik współpracujący z wydawcami obu tych pism. Prezesem fundacji jest sekretarka Tomasza Sakiewicza Jenerowicz, a w radzie oprócz niego zasiadają Katarzyna Gójska-Hejke (jedna z czołowych dziennikarek „Gazety Polskiej” i Telewizji Republika, od kilku lat współpracująca z Polskim Radiem) oraz Grzegorz Tomaszewski (były prezes spółki Forum wydającej „GPC”, prywatnie kuzyn prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego).

Fundacja powstała, żeby organizować pomoc prawną dla dziennikarzy tzw. Strefy Wolnego Słowa (obejmującej głównie „Gazetę Polską”, „Gazetę Polską Codziennie”, „Nowe Państwo” i Niezalezna.pl).

7 mln zł na Puszcza.tv, reklamy w mediach Sakiewicza

Na przełomie 2017 i 2018 roku Fundacja Niezależne Media otrzymała 7,2 mln zł grantu od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na platformę Puszcza.tv. Uruchomiono ją wiosną 2018 roku i aktualizowano do połowy 2021 roku. NFOŚiGW podał, że ostatecznie witryna kosztowała 5,8 mln zł, z czego 5,5 mln zł pozyskano w ramach dotacji. O grancie było na tyle głośno, że NFOŚiGW początkowo wycofał się z przyznania grantu.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Przez 33 miesiące działania Puszcza.tv fundacja przeznaczyła na serwis 4 mln zł, z czego 95 proc. stanowiły środki z dotacji. Setki tys. zł wydano na reklamowanie platformy w mediach związanych z Tomaszem Sakiewiczem, m.in. „Gazecie Polskiej”, „Gazecie Polskiej Codziennie”, Niezalezna.pl i portalu Telewizji Republika.

Faktury fundacji wystawili też m.in. Pracownia Dziennikarska Katarzyna Gójska i firma Impressarium, wspólnik Agencji Informacyjnej, z którą związany jest Miłosz Manasterski, stały komentator polskiej polityki w „Wiadomościach” i TVP Info.

W 2021 roku przychody z dotacji uzyskane przez Fundację Niezależne Media skurczyły się z 2,41 mln zł do 580 tys. zł. W sprawozdaniu jako swoje działania w ub.r. fundacja wyliczyła wsparcie prawne dziennikarzy i innych pracowników mediów, udzielanie takim osobom konsultacji dotyczących prawa prasowego, dofinansowanie druku ogólnopolskiego tygodnika (nie wskazano, czy chodzi o „Gazetę Polską”), dalsze prowadzenie platformy Puszcza.tv oraz zorganizowanie przeglądu kolęd dla dzieci i młodzieży.

Na pomoc dziennikarzom i innym pracownikom mediów poszło w ub.r. 27,1 tys. zł (wobec 29,8 tys. zł rok wcześniej), a na „wspieranie działań nakierowanych na podtrzymanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego” - 165,5 tys. zł (w 2020 roku było to 314,6 tys. zł).

Fundacja zbiera 1 proc. podatku, chociaż nie jest OPP

Mimo że Fundacja Niezależne Media nie ma statusu organizacji pożytku publicznego, można na nią przekazywać 1 proc. podatku dochodowego. Fundacja od paru lat korzysta bowiem z numeru KRS Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl, dostaje środki od osób, które wskazały ją jako cel szczegółowy 1 proc. swojego podatku. Wiosną 2018 roku Pallotyni tłumaczyli, że jest to zgodne z przepisami i współpracują w taki sposób z różnymi organizacjami pozarządowymi.

W 2021 roku kwota darowizn z 1 proc. podatku dochodowego zwiększyła się z 30,5 do 88,2 tys. zł.

Koszty działalności statutowej fundacji w 2021 roku zmalały z 394,8 do 203,6 tys. zł, działalności gospodarczej - z 13,6 do 1,2 tys. zł, a ogólnego zarządu wzrosły z 21,9 do 32 tys. zł. Natomiast pozostałe wydatki operacyjne zmniejszyły się z 2,44 mln zł do 674,7 tys. zł, a koszty finansowe - z 210 do 120 tys. zł. Strata z działalności statutowej spadła z 364,2 do 115,6 tys. zł, a zysk z działalności gospodarczej - z 523,7 do 155 tys. zł.

Na koniec ub.r. fundacja miała na rachunkach bankowych 339,8 tys. zł (wobec 224,8 tys. zł rok wcześniej), a jej fundusz własny wynosił 911,8 tys. zł.

Dołącz do dyskusji: Premier przyznał 6 mln zł fundacji mediów Sakiewicza. Z rezerwy budżetowej

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Walter
To chyba jakiś żart. Znowu nasze pieniądze Morawiecki wydaje na kolesi
odpowiedź
User
Igor
Wydaje k.. jak swoje
odpowiedź
User
Jan
Może niech Morawiecki da Sakiewiczowi pin do swojej służbowej karty. Będzie prościej.
odpowiedź