SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Mateusz Morawiecki: Sieć 5G powinna być kontrolowana przez państwo

Premier Mateusz Morawiecki uważa, że budowana w Polsce sieć 5G w przyszłości powinna być kontrolowana przez państwo w sposób nadrzędny wobec operatorów. Szef rządu zapowiada opracowanie koncepcji nadzoru nad 5G, nie wyklucza że rolę tę będzie pełnić należąca do skarbu państwa spółka Exatel.

Mateusz Morawiecki, fot. P.Tracz/KPRM Article

Niektóre rządowe plany związane z uruchomieniem w Polsce sieci 5G Mateusz Morawiecki zdradził w wywiadzie udzielonym dziennikowi „Rzeczpospolita”.

Według szefa polskiego rządu sieć 5G jest częścią architektury przyszłości. - To powinien być kontrolowany przez państwo szkielet, który będzie nadrzędny wobec operatorów. Jaki podmiot będzie realizował tę funkcję, jeszcze nie wiem, poczekajmy na analizy. Ale opracowujemy teraz koncepcję, która idzie w kierunku strategicznego nadzoru państwa – zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Odpowiadając na bardziej szczegółowe pytanie dziennikarzy premier przyznał że bliska jest mu koncepcja, zgodnie z którą wspomnianą rolę nadzorczą nad infrastrukturą 5G miałaby pełnić należąca do skarbu państwa spółka telekomunikacyjna Exatel.

Morawiecki odniósł się też pośrednio do kryzysu zaufania do marki Huawei związanego m.in. z aresztowaniem w styczniu br. przez ABW pod zarzutem szpiegostwa Weijinga W., dyrektora sprzedaży Huawei w Polsce. Zdaniem premiera Polska jest krajem, który nie pozwala sobie na szpiegowanie przez żadne obce państwo, zaś 5G w tym kontekście ma się opierać nie tylko na mechanizmach kontroli i jakości, ale także suwerenności.

Według szefów największych telekomów sieć 5G może pojawić się w Polsce w postaci pierwszych komercyjnych usług w 2020 r., a łączne wydatki na jej budowę mogą pochłonąć od 11 do 20 mld zł.

Przedstawiciele operatorów wcześniej deklarowali kilkakrotnie, że budowa i utrzymanie infrastruktury 5G w naszym kraju może przebiegać w warunkach wzajemnej współpracy, nigdy jednak nie wspominali o możliwości sprawowania przez państwo nadzoru nad siecią 5G. Takie wątki nie pojawiały się też dotąd ze strony Ministerstwa Cyfryzacji ani Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Mateusz Morawiecki: Sieć 5G powinna być kontrolowana przez państwo

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marian
Zgadzam się z premierem, tu chodzi o bezpieczeństwo kraju. Nadrzędny system musi być kontrolowany przez państwo a nie rozproszony pośró małych prywatnych firm.
5 11
odpowiedź
User
Analityk1
5G to potężna broń i chyba rzeczywiście lepiej byłoby, gdyby podlegała skutecznej kontroli. Problem polega jednak na tym, że natura 5G sprawia, że nie poddaje się kontroli.
7 4
odpowiedź
User
Hej
Asa. Teraz już rozumiem, skąd ta wielka nagonka na Huawei. Chodzi o stworzenie państwowego molocha, w którym znajdą się stanowiska dla znajomych. Ten moloch ma mieć możliwość kontrolowania każdej rozmowy w kraju w każdej chwili bez konieczności proszenia się u operatorów...
6 4
odpowiedź
User
seba
Patrząc na to ile zarabiają telekomy i ile zarabia emitel nie dziwota, że się do tego garną, zawsze jakies wodzianki za 65ooo+ będzie można zatrudnić
6 1
odpowiedź
User
Paul Montana
Kolejna bardzo dobra decyzja pana premiera. Tu chodzi o interes kraju i bezpieczeństwo. Tak strategiczne dziedziny muszą być pod kontrolą państwa.
4 8
odpowiedź