SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mateusz Morawiecki: Sieć 5G powinna być kontrolowana przez państwo

Premier Mateusz Morawiecki uważa, że budowana w Polsce sieć 5G w przyszłości powinna być kontrolowana przez państwo w sposób nadrzędny wobec operatorów. Szef rządu zapowiada opracowanie koncepcji nadzoru nad 5G, nie wyklucza że rolę tę będzie pełnić należąca do skarbu państwa spółka Exatel.

Niektóre rządowe plany związane z uruchomieniem w Polsce sieci 5G Mateusz Morawiecki zdradził w wywiadzie udzielonym dziennikowi „Rzeczpospolita”.

Według szefa polskiego rządu sieć 5G jest częścią architektury przyszłości. - To powinien być kontrolowany przez państwo szkielet, który będzie nadrzędny wobec operatorów. Jaki podmiot będzie realizował tę funkcję, jeszcze nie wiem, poczekajmy na analizy. Ale opracowujemy teraz koncepcję, która idzie w kierunku strategicznego nadzoru państwa – zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Odpowiadając na bardziej szczegółowe pytanie dziennikarzy premier przyznał że bliska jest mu koncepcja, zgodnie z którą wspomnianą rolę nadzorczą nad infrastrukturą 5G miałaby pełnić należąca do skarbu państwa spółka telekomunikacyjna Exatel.

Morawiecki odniósł się też pośrednio do kryzysu zaufania do marki Huawei związanego m.in. z aresztowaniem w styczniu br. przez ABW pod zarzutem szpiegostwa Weijinga W., dyrektora sprzedaży Huawei w Polsce. Zdaniem premiera Polska jest krajem, który nie pozwala sobie na szpiegowanie przez żadne obce państwo, zaś 5G w tym kontekście ma się opierać nie tylko na mechanizmach kontroli i jakości, ale także suwerenności.

Według szefów największych telekomów sieć 5G może pojawić się w Polsce w postaci pierwszych komercyjnych usług w 2020 r., a łączne wydatki na jej budowę mogą pochłonąć od 11 do 20 mld zł.

Przedstawiciele operatorów wcześniej deklarowali kilkakrotnie, że budowa i utrzymanie infrastruktury 5G w naszym kraju może przebiegać w warunkach wzajemnej współpracy, nigdy jednak nie wspominali o możliwości sprawowania przez państwo nadzoru nad siecią 5G. Takie wątki nie pojawiały się też dotąd ze strony Ministerstwa Cyfryzacji ani Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Dołącz do dyskusji: Mateusz Morawiecki: Sieć 5G powinna być kontrolowana przez państwo

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marian
Zgadzam się z premierem, tu chodzi o bezpieczeństwo kraju. Nadrzędny system musi być kontrolowany przez państwo a nie rozproszony pośró małych prywatnych firm.
odpowiedź
User
Analityk1
5G to potężna broń i chyba rzeczywiście lepiej byłoby, gdyby podlegała skutecznej kontroli. Problem polega jednak na tym, że natura 5G sprawia, że nie poddaje się kontroli.
odpowiedź
User
Hej
Asa. Teraz już rozumiem, skąd ta wielka nagonka na Huawei. Chodzi o stworzenie państwowego molocha, w którym znajdą się stanowiska dla znajomych. Ten moloch ma mieć możliwość kontrolowania każdej rozmowy w kraju w każdej chwili bez konieczności proszenia się u operatorów...
odpowiedź