SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

McClatchy zgłasza wniosek o upadłość. Wydawnictwo ma ponad 700 mln dolarów długów

McClatchy, jeden z największych wydawców prasy regionalnej w USA zgłosił wniosek o upadłość i ochronę przed wierzycielami. Wydawnictwo ma ponad 700 mln dolarów zadłużenia, planuje restrukturyzację i pełną transformację cyfrową.

Fot.: WikipediaArticle

Wydawnictwo McClatchy funkcjonuje na amerykańskim rynku od 1857 r. Obecnie jest to jeden z dwóch (obok koncernu Gannett) największych w USA wydawców prasy lokalnej w USA.

W portfolio McClatchy znajduje się 30 lokalnych tytułów prasowych, wśród nich „Miami Herald”, „The Kansas City Star”, „The Sacramento Bee”, „The Charlotte Observer”, „The News & Observer in Raleigh”, „North Carolina” czy „Fort Worth Star-Telegram”.

McClatchy tonie

Amerykańskie wydawnictwo jest cenione na rynku prasy regionalnej, a jego dziennikarze mają na swoim koncie m.in. nagrody Pulitzera. To jednak nie ustrzegło firmy przed trudnościami finansowymi spowodowanymi kryzysem w segmencie prasy drukowanej w USA.

W ciągu pierwszych trzech kwartałów 2019 r. McClatchy zanotował spadek przychodów o 11 proc., jednocześnie strata netto spółki osiągnęła poziom 364 mln dol., podczas gdy w analogicznym okresie rok wcześniej była to kwota 52 mln.

Od kilku lat McClatchy starał się walczyć o poprawę sytuacji finansowej wprowadzając oszczędności. W ramach tych działań w ciągu 5 lat wydawca zredukował liczbę pracowników do 3,5 tys. osób na koniec 2018 r., co pozwoliło zaoszczędzić prawie 187 mln dol.

Wniosek o upadłość

Teraz okazało się, że działania zmierzające do poprawy sytuacji finansowej McClatchy nie powiodły się. Wydawca złożył wniosek u upadłość oraz sądową ochronę przed wierzycielami.

Zapowiedziane działania mają na celu przeprowadzenie restrukturyzacji wydawnictwa oraz częściową redukcję długów, które obecnie przekraczają kwotę 700 mln dol. Wśród największych wierzycieli McClatchy są głównie fundusze inwestycyjne.

Szefostwo McClatchy wyjaśnia, że restrukturyzacja pozwoli firmie na pełne wejście w segment cyfrowy i czerpanie z niego przychodów w odpowiedniej wysokości aby utrzymać się na rynku. Wydawca zapowiada też, że wszystkie należące do niego tytuły będą nadal wydawane, nie wiadomo jednak czy wszystkie zostaną utrzymane w drukowanej formie.

Dołącz do dyskusji: McClatchy zgłasza wniosek o upadłość. Wydawnictwo ma ponad 700 mln dolarów długów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl