SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

McDonald’s najcenniejszą marką fast food w rankingu BrandZ

Globalna sieć McDonald’s to najbardziej wartościowa marka fast food na świecie według rankingu najcenniejszych marek świata BrandZ Top 100 za rok 2019, autorstwa WPP i Kantar. Brand wart jest 130,4 mld dolarów. Wartość marek z tej kategorii wzrosła w skali roku o 13 proc. do poziomu 261,1 mld dolarów.

McDonald’s, fot. Shutterstock.comMcDonald’s, fot. Shutterstock.com

Wartość marki McDonald’s wzrosła o 18 proc. rdr., osiągając wartość 130,4 mld. Jak wskazują autorzy opracowania, to efekt zdolności firmy do wykorzystywania takich trendów, jak rosnący popyt na zdrowszą żywność i opakowania przyjaźniejsze dla planety.

Wiele restauracji McDonald’s obecnie oferuje klientom możliwość zamawiania przy ladzie, w kiosku lub za pośrednictwem aplikacji oraz wybór między odbiorem zamówienia przy okienku lub dostarczeniem go do stolika. Nieustanne koncentrowanie się na doskonaleniu obsługi klienta sprawiło, że McDonald’s nabył również start up z branży sztucznej inteligencji (AI).

Kolejne miejsca w rankingu zajmują Starbucks (45,8 mld dol.), KFC (17,2 mld. dol.) i Subway (17,1 mld dol.).

- W chwili obecnej warunki gry rynkowej dyktują już nie sieci detaliczne, a klienci, którzy kupują ich produkty. Nabywcy nie przejmują się kanałami zakupu – zależy im na dobrej łączności, wyborze i wygodzie. Aby konkurować w dzisiejszym wyścigu, detaliści inwestują w technologie, które podnoszą jakość obsługi klienta, a także koncentrują się na tym, aby zaoferować coś wyjątkowego, co pozwoli im się wyróżnić - mówi David Roth, prezes The Store WPP EMEA and Asia, stojący na czele projektu BrandZ.

Chiny napędzają wzrosty fast foodów

Wiele marek fast food skorzystało w rankingu na wzroście rynku chińskiego. Starbucks (marka nr 2 w segmencie fast foodów, wyceniona na 45,9 mld dol.), KFC (nr 3, wycena: 17,2 mld dol.), Pizza Hut (nr 6, wycena: 7,6 mld  dol.) i Taco Bell (nr 10, wycena: 6,2 mld dol.) rozwijają swoje placówki i podnoszą przychody na rynku chińskim. Wzrostowi sprzyja personalizacja menu, łączenie produktów zachodnich i chińskich oraz rozszerzenie opcji dostawy (np. współpraca partnerska sieci Starbucks z firmą Alibaba).

- Detaliści z sektora fast food odpowiedzieli na potrzeby klientów – poszukiwanie zdrowszej żywności i nowych sposobów zakupu, oferując np. wybór między dostawą do domu lub spożywaniem posiłków poza domem. Dostrzegając możliwości rozwoju w Chinach, marki inwestują również w dostosowanie swojej oferty do potrzeb tego rynku, dzięki czemu osiągają świetne wyniki - komentuje Graham Staplehurst, global strategy director dla rankingu BrandZ w firmie Kantar.

Jak powstał ranking BrandZ Top 100?

Ranking najcenniejszych marek świata BrandZ™ Top 100 Most Valuable Global Brands prowadzony przez firmę Kantar. Jest to j badanie, które łączy w sobie wskaźniki wartości marek oparte na wywiadach przeprowadzanych z ponad 3 milionami konsumentów na całym świecie. Wywiady te dotyczą tysięcy globalnych marek konsumenckich oraz marek z segmentu business-to-business. Następnie przeprowadzana jest metodologicznie analiza wyników finansowych i biznesowych każdej z firm (na podstawie danych dostarczanych przez Bloomberg i Kantar Worldpanel), aby wyodrębnić wpływ marki na generowaną sprzedaż i wartość dla akcjonariuszy. Kluczowym elementem przy określaniu wartości marki jest jej postrzeganie przez konsumentów, ponieważ marki są wypadkową wyników biznesowych, atrakcyjności produktu, klarownego pozycjonowania oraz pozycji lidera. W rankingu brane są pod uwagę różnice regionalne, ponieważ – nawet w przypadku prawdziwie globalnych marek – wskaźniki udziału marek w budowaniu wartości mogą być znacząco odmienne w różnych krajach.

Dołącz do dyskusji: McDonald’s najcenniejszą marką fast food w rankingu BrandZ

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl