SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

MCI ze stratą przez przecenę Morele Group i Answear.com, liczy na okazje inwestycyjne w 2023 r.

Menedżerowie grupy MCI Capital oczekują, że 2023 r. będzie mniej sprzyjającym okresem jeśli chodzi o wyjścia z inwestycji, a raczej czasem na budowanie wartości portfela. W najbliższych kilku latach MCI szacuje wartość wyjść na ok. 2 mld zł. W zeszłym półroczu zanotowała stratę, bo jej fundusz zależny obniżył wyceny posiadanych udziałów Morele Group, Gett i Answear.com.

Tomasz Czechowicz, prezes i większościowy akcjonariusz MCI Capital Article

W zeszłym półroczu wynik grupy MCI Capital na certyfikatach inwestycyjnych skurczył się rok do roku z 348,63 do 3,5 mln zł, a wynik z wyceny innych instrumentów finansowych poszedł w dół z 6,5 do 16,97 mln zł.

Morele i Answear przecenione o 165 mln zł

To konsekwencja  przede wszystkim aktualizacji certyfikatów inwestycyjnych subfunduszu MCI.TechVentures 1.0 (grupa MCI ma ich 43,1 proc.), który obniżył wyceny posiadanych walorów czterech podmiotów internetowych: polskich platform e-commercowych Morele Group i Answear.com (odpowiednio o 108,6 i 55,4 mln zł), izraelskiej platformy taksówkowej Gett (o 79,5 mln zł) i rosyjskiej platformy turystycznej Travelata.ru (o 48,7 mln zł).

"W trzecim kwartale widzimy wydarzenia w spółkach portfelowych, które pozytywnie nas nastrajają na następne kwartały. Wierzymy, że wyniki kolejnych kwartałów powinny być mocniejsze, lepsze niż te w pierwszym półroczu" -powiedziała na telekonferencji wiceprezes MCI Capital Ewa Ogryczak.

Dodała, że prawie "płaskie" zamknięcie pierwszego półrocza 2022 r. jest wynikiem odnotowanej straty w pierwszym kwartale i zysku w drugim kwartale, w którym widać było bardziej pozytywne trendy. Strata netto po pierwszym półroczu 2022 r. wyniosła 1,1 mln zł.

MCI inwestuje, a nie sprzedaje

Jak podano w prezentacji, w 2022 r. grupie udało się przeprowadzić trzy wyjścia z inwestycji o łącznej wartości 51 mln zł. "To nie jest rok, w którym skupiamy się na wyjściach. (...) Cieszymy się, że udało się zrealizować wyjścia w poprzednich dwóch latach. (...) Ten okres, gdzie wyceny zostały przeszacowane, gdzie wydaje się, że można kupować taniej będzie dobrym okresem do dokonywania nowych inwestycji" - dodała wiceprezes.

Także prezes Tomasz Czechowicz ocenił, że obecnie nie jest dobry czas na sprzedaż spółek, ale zaczyna się dobry okres na kupowanie.

"Na pewno 2022-2023 to lata przede wszystkim budowania portfela, wartości w portfelu, a mniej sprzyjający okres jeśli chodzi o spektakularne wyjścia" – powiedział Czechowicz.

W ocenie partnera inwestycyjnego w MCI Michała Góreckiego spółki e-commerce, mimo stabilnych wyników, są wyceniane niżej niż kilka miesięcy temu, więc to dobry moment na budowanie portfela.

"Nie spieszymy się jeszcze z nowymi inwestycjami - uważamy, że naprawdę dobrym rokiem powinien być 2023, ze względu na otoczenie makroekonomiczne i spadek wycen spółek publicznych, który przełoży się na spadek wartości transakcji na rynku prywatnym" – powiedział Górecki.

"2023 r. będzie aktywnym rokiem, gdzie pod koniec będziemy mogli pokazać dość dużo nowych tematów w portfelu" – dodał.

Wysokie wyceny mają wrócić w latach 2025-2026

Jak podano w prezentacji, w latach 2022-2026+ MCI szacuje wartość wyjść na poziomie ponad 2 mld zł. "Liczymy na 1-2 mld zł inwestycji w perspektywie 2022-25, co pozwoli nam istotnie dywersyfikować i zwiększyć portfel" - powiedział Czechowicz.

Przedstawiciele MCI poinformowali, że w latach 2023-24 planowane jest koncentrowanie się na wychodzeniu z portfela TechVentures, a w okresie 2023-2025 r. na inwestycjach.

"W latach 2025-2026 liczymy, że rynek wróci do wysokich, czy normalnych wycen. Wtedy chcemy się skupić na wyjściach z portfela" - powiedział prezes.

W 2022 r. zrealizowana została umowa nabycia 55 proc. udziałów w spółce eSky. Łączna wartość transakcji wyniosła 158 mln zł.

Michał Górecki poinformował, że w najbliższych latach eSky powinno być jedną z inwestycji, która będzie pokazywała wzrost wartości w portfelu MCI. "Jest to inwestycja zrobiona w dobrym momencie koniunkturalnym - branża wychodziła wtedy z kryzysu covidowego. (...) Wydaje nam się, że to inwestycja, która będzie dynamicznie rosła w najbliższym czasie. Nie spodziewamy się większego wpływu związanego ze spowolnieniem gospodarczym i inflacją" - dodał.

W środę, po publikacji wyników finansowych, akcje MCI Capital staniały o 2,65 proc. do 16,55 zł. Przy takim kursie kapitalizacja firmy wynosi 868 mln zł, kontrolowanych przez Tomasza Czechowicza MCI Management ma 76,3 proc. akcji.

Od początku stycznia kurs MCI Capital zmalał o 21,9 proc.

Dołącz do dyskusji: MCI ze stratą przez przecenę Morele Group i Answear.com, liczy na okazje inwestycyjne w 2023 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl