SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jaka jest przyszłość mediów? Debata Wirtualnemedia.pl na EKG

Prasa, jak i telewizja wcale jeszcze nie umierają, media publiczne muszą pozostać, ale się zmienić, ważne są regulacje dotyczące big-techów, a sztuczna inteligencja nie zastąpi dziennikarzy - takie wnioski płyną z debaty „Media i ich przyszłość” na Europejskim Kongresie Gospodarczym, której patronem był portal Wirtualnemedia.pl.

Środowa debata portalu Wirtualnemedia.pl o mediach została zorganizowana w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. W dyskusji uczestniczyli: Roman Imielski - pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”, Maciej Maciejowski - prezes Gremi Media, Piotr Mieśnik - dyrektor wydawniczy PTWP, Dorota Żurkowska - członkini zarządu TVN i group senior vice president revenue w Warner Bros. Discovery w Polsce, Zenon Nowak - prezes Polska Press oraz Piotr Żaczko - communications manager TikToka w Europie Środkowej i Wschodniej. 

Moderatorem panelu był Patryk Pallus, redaktor naczelny Wirtualnemedia.pl. 

Zobacz też: Coraz więcej dezinformacji wokół nas. Jak z nią walczyć? Debata Wirtualnemedia.pl na EKG

- Rośniemy rok do roku. Internet i część subskrypcyjna zaczynają być coraz ważniejsze. W naszej strategii skupiamy się na treściach analitycznych. Mamy zespół kompetentnych dziennikarzy i to jest wartość, którą wykorzystujemy w internecie. Nie ma takiego planu, aby "Rzeczpospolita" była wydawana wyłącznie online - mówił podczas debaty prezes Gremi Media Maciej Maciejowski. Dodał, że ubolewa nad tym, że w Polsce nie ma wsparcia dystrybucji prasy.

Również Roman Imielski, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”, mówił o tym, że papierowe wydanie dziennika nie zniknie ze sprzedaży. Podkreślał, że „Gazeta Wyborcza” ma obecnie 303 tys. subskrybentów w prenumeracie cyfrowej i w internecie ma więcej czytelników niż kiedykolwiek w papierze.

Ogromne portfolio dzienników regionalnych ma Polska Press. Wyzwaniem dla tej firmy będzie walka o odzyskanie rynku czytelniczego i wiarygodności. - Musimy działać wielotorowo, chcemy odzyskać należną pozycję rynkową prasy regionalnej. Skupiamy się także na odbudowie wiarygodności u naszych czytelników. Patrzymy także na digital i dostrzegamy tam duży potencjał rozwoju - powiedział w trakcie panelu prezes Polska Press Zenon Nowak.

Warner Bros. Discovery już 11 czerwca br. uruchamia w Polsce platformę Max, która zastąpi HBO Max. - Oceniam, że będzie to najważniejsze wydarzenie w dziedzinie mediów w Polsce w tym roku. Nowa platforma streamingowa to połączenie produkcji kinowych Warner Bros., filmów dokumentalnych z zasobów Discovery i filmów TVN -  mówiła członkini zarządu TVN, senior vice president Warner Bros. Discovery w Polsce Dorota Żurkowska.

Podczas panelu poruszono kwestię TikToka, któremu grozi delegalizacja w USA. Platforma jednak zapewnia, że dba o bezpieczeństwo danych użytkowników.

- Mogę zdementować pogłoski o tym, że uczestnicy są obiektem chińskiej inwigilacji. W dyskusji o bezpieczeństwie danych użytkowników mogę powiedzieć, że czynimy wszystko, aby spełniać wymogi nakładane na nas przez regulatorów - mówił Piotr Żaczko, communications manager na Europę Środkową i Wschodnią.

Tematem dyskusji były też media publiczne, których kierownictwa się zmieniły w grudniu ub.r. - Media publiczne powinny być. One są niezbędne dla wyznaczania jakości na rynku - ocenił Roman Imielski. Mówił, że nie mogą one działać w sposób, w jaki działały za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości, w latach 2015-2023.

Ważnym tematem była też kwestia gigantów technologicznych - Facebooka i Google. To one konsumują większość wzrostu reklamy internetowej. Wydawcy chcą, by dzieliły się one przychodami, bo mają ruch dzięki treściom z ich portali.

- Ta walka trwa cały czas. Mówienie przez duże platformy, że to dzięki nim twórcy treści mają czytelnika, czy też nasze stanowisko, że oni na nas zarabiają. Zgadzam się, że stanowisko środowiska pewnie nie jest takie samo, ale ważne są regulacje, ważne jest przystępowanie do pozwów, które w Europie dzieją się przeciwko Google'owi - mówił Zenon Nowak.

Portal Wirtualnemedia.pl był patronem medialnym tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Dołącz do dyskusji: Jaka jest przyszłość mediów? Debata Wirtualnemedia.pl na EKG

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel
W tej debacie tylko jedna strona a więc brak pluralizmu...
15 4
odpowiedź
User
j7nk
"Mogę zdementować pogłoski o tym, że uczestnicy są obiektem chińskiej inwigilacji" NO MNIE PRZEKONAŁ XD
11 1
odpowiedź
User
nogodsnomasters
A przyszłość mediów jest taka: za maks. 5 lat AI zastąpi 85% dziennikarzy, każdy będzie miał media dostosowane do swojej prywatnej bańki, wybory będą wygrywali tylko ci, którzy mają budżet na dezinformację. Można się rozejść.
11 2
odpowiedź