SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wniosek do NIK-u ws. mediów lokalnych. „Uważamy, że samorządy łamią prawo”

Stowarzyszenie Gazet Lokalnych „Gazety Lokalne - SGL” złożyło wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o przeprowadzenie kontroli czterech samorządów województwa dolnośląskiego w sprawie gazet samorządowych. - Uważamy, że zapisy prawne są tutaj wprost łamane przez samorządy - mówi nam Andrzej Andrysiak, szef stowarzyszenia.
 

fot. pixabay.comfot. pixabay.com

Wniosek o przeprowadzenie kontroli dotyczy: zasadności wydatkowania środków publicznych, realizacji zadań wykraczających poza zadania przypisane jednostkom samorządu terytorialnego, prowadzenia nieuczciwej konkurencji oraz wykorzystania środków publicznych do realizacji własnych celów politycznych przez jednostki samorządu terytorialnego.

Czekają na kontrolę NIK-u

Wnioskodawcy wskazują na cztery gminy województwa dolnośląskiego: Brzeg Dolny, Trzebnica, Wrocław oraz Świdnica. Sugerują naruszenie ustawy o samorządzie gminnym oraz konstytucji naszego kraju.

- Liczymy na wszczęcie kontroli przez NIK. Uważamy, że zapisy prawne są tutaj wprost łamane przez samorządy. Specjalnie podaliśmy samorządy z jednego województwa o różnej strukturze by NIK miał przegląd w bliskiej odległości różnych sposobów uprawiania propagandy samorządowej. Mamy nadzieję, że kontrolerzy podejmą działania, bo jeśli tak się stanie to jesteśmy przekonani, jaki będzie efekt kontroli - przekazał Andrzej Andrysiak portalowi Wirtualnemedia.pl.

Czytaj także: Facebook usuwa wpisy lokalnych mediów

Stowarzyszenie wskazuje, że „media samorządowe (…) wydawane są przez wiele samorządów w Polsce. W formie gazet, portali internetowych, telewizji, rozgłośni radiowych. Nie pełnią funkcji informacyjnych a propagandowe na rzecz władz lokalnych. Nie pełnią funkcji kontrolnych, nie opisują rzeczywistości, a jedynie jej fragment, z perspektywy atrakcyjnej dla władzy. Wydawane są bezpośrednio przez urzędy, jednostki podległe bądź spółki gminne i miejskie. Ta praktyka dewastuje rynek mediów lokalnych, podważa zaufanie obywateli do władzy, narusza standardy demokratyczne i jest wprost zamachem na niezależne media regionalne i lokalne.”

Stowarzyszenie wymienia następujące tytuły wydawane przez wspomniane jednostki samorządowe: „Panorama Brzegu Dolnego”, „Panorama Trzebnicka”oraz „Moja Świdnica”. Miasto Wrocław prowadzi zaś portal informacyjny Wroclaw.pl oraz gazetę pod tym samym tytułem.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- Nie wiem, kiedy możemy spodziewać się reakcji. Taki wniosek wpływa na kolegium NIK, jeśli uznają go za zasadny to jest wpisywany do planu kontroli doraźnych. Musimy po prostu czekać - kończy Andrzej Andrysiak.

Dołącz do dyskusji: Wniosek do NIK-u ws. mediów lokalnych. „Uważamy, że samorządy łamią prawo”

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AnNi
Samorządowy kacyk jak panisko na włościach. Z pieniędzy mieszkańców finansuje portal, gazetę, telewizje, gdzie się promuje siebie i swoich ludzi dosłownie cały czas. Propaganda goebbelsowska w pełnej krasie. A za ten lans płacą mieszkańcy.
odpowiedź